FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowcelustrzanki

Lustrzankowe mity czyli obalamy popularne przekonania w fotografii cyfrowej

Dzisiaj kilka refleksji o mitach dotyczących lustrzanek cyfrowych. W środowisku miłośników fotografii mity o lustrzankach są powtarzane bardzo często przez początkujących fotoamatorów i fotografów.

Mit 1: Lutrzanka cyfrowa jest najlepszym aparatem dla amatora.

Sprzedawcy aparatów często żerują na tym micie sprzedając początkującym amatorom lustrzanki z obiektywami kitowymi. Dzięki postępowi technologii aktualnie równie dobrymi a nawet lepszymi aparatami cyfrowymi są bezlusterkowce. Podstawową zaletą bezlusterkowców jest możliwość obserwacji w wizjerze kadru jak go widzi matryca aparatu z aktualnymi ustawieniami naświetlania, balansu bieli. Drugą zaletą bezlusterkowców jest ich bezgłośna praca. Zdaniem wybitnych fotografików bardzo dobre zdjęcia można zrobić także aparatem kompaktowym z niewymienną optyką, bezlusterkowcem, a nie tylko lustrzanką.

Mit 2: Lustrzanka cyfrowa jest tańsza niż bezlusterkowiec.

Kolejny mit powtarzany przez sprzedawców aparatów. Sprzedawcy najczęściej porównują ceny lustrzanek podstawowej klasy z cenami zaawansowanych bezlusterkowców. Niższe ceny lustrzanek wynikają z niższych parametrów aparatu takich jak: szybkość autofocusa, szybkość zdjęć seryjnych, wielkość bufora, czułość użyteczna matrycy, rozdzielczość matrycy, ograniczenia funkcjonalności firmware lustrzanki. Oczywiście, że są na rynku tanie lustrzanki, ale po przeanalizowaniu ich specyfikacji i ich przetestowaniu okazuje się, że ich cena odpowiada ich rzeczywistej wartości. Zdarzają się duże promocje na niektóre starsze modele lustrzanek i warto z nich korzystać, jeśli posiadasz już obiektywy do lustrzanki danego producenta. Warto zainwestować w nowszy model lustrzanki, aby wykorzystać potencjał zakupionych wcześniej obiektywów bez korzystania specjalnych adapterów niezbędnych do podłączenia obiektywów od lustrzanki do bezlusterkowca.

Mit 3: Producenci będą produkowali więcej obiektywów systemowych do lustrzanek.

Mit powtarzany przez użytkowników lustrzanek cyfrowych. Warto przypomnieć, że w czasie jak powstawały pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe też liczba obiektywów do lustrzanek była podobna do liczby obiektywów do bezlusterkowców. Aktualnie trzej główni producenci sprzętu fotograficznego rozwijają portfolio obiektywów systemowych do bezlusterkowców. Wkrótce Canon czy Nikon będą oferować pełny asortyment obiektywów stałogniskowych i zmiennoogniskowych do swoich bezlusterkowców. Aktualnie najwięcej nowych konstrukcji obiektywów na rynku pojawia się z bagnetem Sony E do bezluterkowców pełnoklatkowych Sony.

Mit 4: Najlepsze optycznie obiektywy to obiektywy do lustrzanek.

Kolejny śmieszny mit powtarzany przez użytkowników lustrzanek o wyższości optycznej obiektywów od lustrzanek nad obiektywami do bezluterkowców. Zostały zaprojektowane wyjątkowe obiektywy do lustrzanek ale są wciąż projektowane coraz nowego o wyjątkowej jakości optycznej obiektywy do bezlusterkowców. Opowiadanie mitów o wyższości obiektywów od lustrzanek często służy jedynie sprzedaniu za wyższą cenę słabego optycznie obiektywu. Do tanich lustrzanek amatorskich dołączane są najtańsze obiektywy kitowe o ciemne słabej o wolnym autofokusie.

Mit 5: Lustrzanki są bardziej odporne na warunki trudne warunki pracy.

Wiara w ten mit może być bardzo niebezpieczna. Wiele korpusów lustrzanek nie posiada skutecznych uszczelnień przez zachlapaniem lub pyłem. Fotografowanie lustrzankami podczas deszczu lub w zapylonym pomieszczeniu może skutkować uszkodzeniem aparatu. Powtarzanie tego mitu niestety zdarza się często podczas próby sprzedania lustrzanki za wyższą cenę niż jest warta. Prawdą jest, że nie każda lustrzanka posiada uszczelnienia w korpusie. Warto sprawdzić w specyfikację lustrzanki przed zakupem czy dany model lustrzanki posiada uszczelnienia korpusu pyłoszczelne i bryzgoszczelne.

Mit 6: Trwałość lustrzanek jest większa niż bezlusterkowców.

Uogólnienia nigdy nie są prawdziwe. Prawdą jest, że producenci projektują i produkują flagowe modele lustrzanek dla profesjonalistów o zwiększonej trwałości i żywotności, ale nie każda lustrzanka jest profesjonalnym flagowym produktem. Wiele lustrzanek została zaprojektowana z myślą o amatorskim użytkowaniu i wmawianie potencjalnemu nabywcy, że modele amatorskie są równie trwałe jak modele profesjonalne jest mijaniem się z prawdą. Amatorskie lustrzanki mają mają migawki mechaniczne o mniejszej trwałości niż migawki w lustrzankach klasy profesjonalnej.

Mit 7: Kadrowanie lustrzanką jest łatwiejsze.

Kolejny mit powtarzany przez użytkowników lustrzanek, którzy nigdy nie fotografowali wysokiej klasy bezlusterkowcem. Kadrując bezlusterkowcem fotografujący widzi przetworzony obraz jaki będzie zapisany na karcie pamięci w aparacie. Wszelkie korekty naświetlania oraz balansu bieli widać już wizjerze bezlusterkowca. Użytkownik lustrzanki co najwyżej może przeglądać zrobione zdjęcia za pomocą wyświetlacza LCD lustrzanki lub fotografować lustrzanką w trybie Live view. Autofokus w lustrzankach działa znacznie wolniej w trybie LiveView niż w trybie korzystania z wizjera optycznego. Wyjątkiem niektóre modele lustrzanek w których zastosowano najnowsze matryce z bezlusterkowców.

Mit 8: Autofokus w lustrzance działa szybciej niż w bezlusterkowcu.

Mit, że we współczesnych lustrzankach autofokus działa szybciej niż w bezlusterkowcach jest oparty na nieaktualnej wiedzy. Piewsze bezlusterkowce miały wolny system autofokusa oparty na detekcji kontrastu. Współczesne matryce projektowane do bezlusterkowców mają system autofokusa oparty detekcji fazy. Autofokus w nowoczesnych bezlusterkowcach działa szybciej i bardziej dokładnie niż w lutrzankach. We współczesnych bezlusterkowcach nie problemów z back focus lub front focus jak to ma miejsce często w lustrzankach.

Mit 9: Lustrzanki są bardziej ergonomiczne niż bezlusterkowce.

Ten mit po raz kolejny potwierdza jedynie regułę, że uogólnienia są nie prawdziwe. Wiele lustrzanek ma nie ergonomiczne korpusy z dziwnym rozmieszczeniem przycisków. Producenci lustrzanek często zmieniają miejsca umieszczania przycisków na obudowie lustrzanek. Nowoczesne modele bezlusterkowców są bardzo często dopracowane pod kątem ergonomii. Do wielu bezlusterkowców można dokupić gripy, które poprawiają komfort fotografowania bezlusterkowcem. Najprościej przed zakupem aparatu wybrać się do sklepu i sprawdzić empirycznie czy aparat „pasuje” do ręki klienta.

Mit 10: Rozdzielczość matrycy nie ma znaczenia.

Kolejny mit, który potwierdza życiową prawdę, że uogólnienia często prowadzą do fałszywych wniosków. Rozdzielczość matrycy ma znaczenie, gdy zaczynamy kadrować zdjęcia lub zamierzamy robić duże wydruki. Wysoka szczegółowość  jest ważną cechą dobrego zdjęcia. Oczywiście, jeśli publikujemy zdjęcia tylko w mediach społecznościowych to dla nas duża rozdzielczość matrycy w lustrzance nie ma znaczenia.

Uwaga: Nie wyrażamy zgody na użycie tego materiału w videoblogach na serwisach streamingowych takich jak Youtube, Vimeo czy Spotify!

Hashtagi

#lustrzankicyfrowe #lustrzankizalety #lustrzankiwady #lustrzanki sbezlusterkowce #lustrzankowe mity #rozdzielczośćmatrycy #lustrzanka #mitlustrzanki #fotografia #aparatyfotograficzne #jakośćobrazu #fotografiaprofesjonalna #lustrzankicyfrowe #aparaty #matryca #bezlusterkowce #poradnikfotograficzny #fotografiaamatorska #fotografowanie #technikifotografii #nowoczesneaparaty #aparatybezlusterkowe #fotografiapodróżnicza #fotografiakrajobrazowa #fotografiasportowa #obiektyw #wiedzaoparacie #lustrzankaavsbzlusterkowiec #megapiksele #autofocus #fotografiasklep #przewodnikfotograficzny #rozumieniefotografii #aparatdozdjęć #wskazówkifotograficzne #przewodnikfotograficzny #sprzętfotograficzny #fotografiaportretowa #fotografiawokółnas #fotografiawpracy #ustawieniaaparatu #podstawyfotografii #obsługaaparatu #fotografiapodróże #fotografiaprofesjonalista #porównanieaparatu #matrycafotograficzna #wiedzaofotografii #technikaobróbkifotograficznej #fotografiaprzyrody #fotografiakrajobrazu #lustrzankaamator #kamera #fotografiaprzyrodnicza #fotografiamalarska #sprzętlfotograficzny #fotografiatravel #bezlusterkowcevsdslr #fotografiakreatywna #fotografiarodzinna #fotografiakulturalna #twórczośćwobiektywie #zdjęciawszystko #profiaparat #lustrzankaobala #profesjonalnyaparat #najlepszeaparatydslr #fotografiatechniki #fotografowaniezpasją #świadomafotografia #naukaafotografii #obsługaaparatufotograficznego #lustrzankoweżycie #fotografowaniejakożycie #fotografiajednymsłowem #fotografiapodróży #poradniktutorial #praktykaobiektywu #fotografiaprzydatnapracy #lustrzankowamoc #profesjonalnyfotograf

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!