Z jaką przysłoną fotografować krajobrazy?
Dzisiaj przy zimowej kawce temat ustawienia przysłony podczas fotografowania krajobrazów. Wydawać się może, że odpowiedź na pytanie: Jakiej przysłony używać podczas fotografowania krajobrazów jest banalna. Początkującym amatorom i profesjonalistom wydawać się może, że do fotografowania krajobrazu wystarczy ustawić przysłonę z zakresu od F8 do F11 i problem przysłony rozwiązany. Bardziej doświadczeni fotoamatorzy wiedzą, że fotografowanie krajobrazu wiążę się umiejętnością posługiwania się głębią ostrości czy zakresem ostrości.
Głębia ostrości wbrew pozorom nie tylko zależy od wielkości przysłony ale także od ogniskowej ostrości oraz odległości obiektów od aparatu fotograficznego. Jeśli fotografujemy super szerokokątnym obiektywem to głębia ostrości przy takiej samej przysłonie będzie większa niż podczas fotografowania teleobiektywem. Efekt zmiany wielkości głębi ostrości możemy zaobserwować nawet przy fotografowaniu tym samym zoomem o zakresie ogniskowych na przykład 24-120 mm. Głębia ostrości przy ustawieniu ogniskowej zooma na 24 mm będzie znacznie większa niż przy ustawieniu zooma na ogniskową 120 mm. Wielkość przysłony o czym zapominają często początkujący miłości fotografii zależy od warunków pogodowych oraz pory dnia. Fotografując obiektywami super (ultra) szerokokątnymi może się okazać, że wystarczający zakres głębi ostrości uzyskamy już przy przysłonie F5,6 lub F7.1.
Fotografując krajobrazy bez statywu wcześnie rano lub późno wieczorem jesteśmy ograniczeni minimalnym czasem naświetlenia pozwalającym na uzyskanie nie poruszonego zdjęcia podczas fotografowania z ręki. Ustawienie wysokiej czułości podczas fotografowania krajobrazów skutkuje nie tylko szumami ale zmniejszeniem rozpiętości obrazu, który zarejestruje aparat fotograficzny. Korzystanie ze statywu w fotografii krajobrazowej napewno jest dobrym pomysłem, ale nie zawsze nosimy statyw podczas naszych górskich czy leśnych wędrówek. W pytaniu jaką przysłonę użyć podczas fotografowania krajobrazów ukryte jest głębsze pytanie czy na zdjęciach krajobrazowych wszystko musi być ostre, ale o tym to już innym razem.