FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

AktualnościFotonowościNikonobiektywy z autofokusem (AF)

Nikkor Z 28-400mm f/4-8 VR

27 marca 2024 roku Nikon ogłosił wprowadzenie na rynek nowego ultra zooma o zakresie ogniskowych 28–400 mm do bezlusterkowców mocowaniem Nikon Z.   NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR jest dedykowany do fotografowania różnorodnych sytuacjach i miejscach:  od fotografii podróżniczej, poprzez klimatyczną fotografię krajobrazową i uliczną, po fotografię dzikiej przyrody.  NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR to kompaktowy zoom o wadze 725 gramów. Obiektyw posiada stabilizację optyczną o skuteczności do 5 EV. NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR został opracowany do współpracy z bezlusterkowcami Nikona, które posiadają matrycę pełnoklatkową, ale będzie także współpracował z bezlusterkowcami Nikona z matrycami formatu APS-C.

Podstawowe elementy specyfikacji obiektywu NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR:

Typ obiektywu: zmiennoogniskowy (zoom)
Zakres ogniskowych: 28–400 mm
Mocowanie obiektywu: Nikon Z
Rodzaj obiektywu: pełnoklatkowy (FF)
Maksymalna jasność: F4–F8
Minimalna przysłona: F22–F45
Stabilizacja obrazu wbudowana w obiektyw: tak
Skuteczność stabilizacji obrazu: 5 stopnii EV
Liczba listków przysłony: 9
Liczba elementów optycznych: 21
Liczba soczewek asferycznych: 3
Minimalna odległość ustawienia ostrości: 20 cm
Maksymalna skala odwzorowania: 0,35
Wymiary (średnica obiektywu x długość obiektywu): 85 mm x 142 mm
Waga obiektywu: 725 g

Informacja prasowa firmy Nikon z dnia 27 marca 202 roku:

Nikon wprowadza do sprzedaży nowy obiektyw zmiennoogniskowy z serii Z – NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR. Dzięki kompaktowym wymiarom, małej masie i aż 14,2-krotności zooma jest on niezwykle uniwersalny i wygodny do w codziennym użytkowaniu z korpusem Nikon Z. Obiektyw sprawdzi się różnorodnych warunkach, zależnych od inspiracji: od rozległych krajobrazów, poprzez klimatyczną fotografię uliczną, zdjęcia akcji z daleka, po makrofotografię przyrodniczą.

Dzięki kompaktowym wymiarom i masie zaledwie 725 g obiektyw zmieści się każdej torby – pomimo potężnego, 14,2-krotnego zooma. Bez trudu można zabrać go też na bagnecie Nikona Z podczas spaceru. Nowy obiektyw ma niezwykle wszechstronny zakres
ogniskowych, od minimalnej 28 mm przy ustawieniu szerokokątnym aż po maksymalną 400 mm. Zapewnia niesamowite możliwości fotografowania nawet przy słabym oświetleniu lub w ruchu. Wpływa na to optyczna redukcja drgań o skuteczności 5,0 stopni, której efektywność wzrasta do 5,5 stopnia po zamocowaniu obiektywu na aparacie Nikon Z o synchronicznym VR 12 . Ponadto obiektyw wyposażony jest w szybki i cichy silnik krokowy pozwalający błyskawicznie ustawiać ostrość nawet na szybko poruszające się obiekty.

NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR świetnie sprawdza się nie tylko przy fotografowaniu szerokich kadrów i odległych obiektów. Minimalna odległość zdjęciowa wynosząca zaledwie 0,2 m (przy ogniskowej 28 mm) lub 1,2 m (przy ogniskowej 400 mm) 3 umożliwia wykonywanie znakomitych zbliżeń. Maksymalna skala odwzorowania wynosi 0,35x, co pozwala kadrować ujęcia z bogatymi szczegółami nawet małych
obiektów, uzyskując niemal połowę ich rzeczywistego rozmiaru. Obiektyw ten nie jest też wrażliwy na pogodę: dzięki niezawodnemu uszczelnieniu wokół mocowania i wszystkich ruchomych części pozwala wykorzystać każdą podróż, każdy spacer i każde warunki
oświetleniowe.
Nowy NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR jest najlżejszym spośród obiektywów z serii NIKKOR Z, które mają ogniskową 400 mm. Jest łatwiejszy w obsłudze niż superteleobiektyw stałoogniskowy. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą nosić przy sobie tylko jeden
obiektyw na każdą okazję do zrobienia zdjęcia, zarówno z bliska, jak i z daleka. – mówi Zurab Kiknadze, Product Manager Nikon Europe.

NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR: podsumowanie najważniejszych cech:
Mniej do noszenia, więcej do zobaczenia. Imponujący 14,2-krotny zoom: niezwykle wszechstronny zakres ogniskowych, od minimalnej 28 mm przy ustawieniu szerokokątnym aż po maksymalną 400 mm, zapewnia niesamowite możliwości.
Lekki i wyważony: ważący zaledwie 725 g obiektyw o zakresie kątów widzenia od szerokiego do supertele jest niezwykle łatwy w obsłudze. Panoramowanie i rejestrowanie obiektów przebiega płynnie, nawet po wysunięciu do 400 mm.
VR o skuteczności nawet 5,5 stopnia: wbudowana optyczna redukcja drgań o skuteczności 5,0 stopni kompensuje drgania, umożliwiając wykonywanie ostrych zdjęć nawet przy słabym oświetleniu. Gdy obiektyw jest zamocowany na aparacie Nikon Z z
synchronicznym VR, skuteczność kompensacji wzrasta do 5,5 stopnia.
Wspaniałe zbliżenia: minimalna odległość zdjęciowa to zaledwie 0,2 m od obiektów przy minimalnej ogniskowej i 1,2 m przy ogniskowej 400 mm. Maksymalna skala odwzorowania wynosząca 0,35x umożliwia wykonywanie niesamowitych zbliżeń.
Niezawodny autofokus: szybki i cichy silnik krokowy firmy Nikon pozwala użytkownikom szybko ustawić ostrość i zapewnia niemal bezgłośną pracę.
Renomowana ergonomia marki Nikon: cichy pierścień sterujący można dostosować, a przełącznik blokady zoomu zapobiega przypadkowemu wysunięciu obiektywu. Uszczelniony i gotowy do podróży: niezawodne uszczelnienie mocowania i wszystkich
ruchomych elementów zapobiega wnikaniu kurzu i wilgoci do tubusu obiektywu.
Kwadratowa osłona przeciwsłoneczna: dołączona osłona przeciwsłoneczna ma przyciągający wzrok kwadratowy kształt. Można ją odwrócić, aby zaoszczędzić miejsce podczas przechowywania obiektywu, a także fotografować, gdy jest odwrócona.

źródło: https://www.nikon.com/company/news/2024/0327_imaging_01.html

foto: materiały prasowe producenta

#NIKKOR Z 28-400mm f/4-8 VR

#ultra zoom Nikkor

#ultra zoom Nikon

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!