FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

podstawy fotografiiporadnik fotograficzny

Jaka przysłona w fotografii portretowej?

Dzisiaj przy wiosennej kawce temat przysłony w fotografii portretowej. Z jednej strony wielu początkujących amatorów nie potrafi dobrać właściwej przysłony podczas robienia zdjęć portretowych a z drugiej strony w internecie jest pełno nie praktycznych sugestii, że należy fotografować z maksymalnym otworem przysłony. Optymalna przysłona w fotografii portretowej zależy od wielu czynników: tj od ogniskowej obiektywu, od wielkości matrycy w aparacie, od odległości fotografowanej osoby od aparatu, od odległości modela od tła, od rodzaju kompozycji, od rodzaju fotografii portretowej. Ogniskowa obiektywów sugerowanych do fotografii portretowej mieści się od 75 do 150 mm (ekwiwalent ogniskowej obiektywu dla aparatu z matrycą pełnoklatkową  (ang. Full Frame)).

Przy najprostszych kompozycjach w fotografii portretowej, gdzie potrzebna jest większa głębia ostrości optymalną wartość przysłony jest w granicach od F4 do F5,6 przy ogniskowej obiektywu 80-90 mm. Fotografowanie przy bardzo niskiej przysłonie F1,2 lub F2.8 wiąże się z bardzo małą głębią co może skutkować nieostrością części twarzy lub nieostrością części sylwetki. Z drugiej strony wykonywanie zdjęć portretowych przy wysokiej przysłonie rzędu F8-F11 co prawda zwiększa bardzo głębie ostrości, ale sprawia, że elementy tła stają się ostre.

Przy robieniu zdjęć portretowych w plenerze wielkość przysłony może być uzależniona od ilości światła, którym dysponujemy. Im mniej światła tym mniejsza wartość przysłony. W fotografii portretowej pomocna jest funkcja Auto ISO, która w trybie manualnym aparatu (M) automatycznie dostosuje wartość ISO do parametrów ekspozycji czyli czasu otwarcia migawki i wielkości przysłony. Fotografia portretowa wymaga wiedzy o głębi ostrości, o kompozycji, umiejętności w zakresie komunikacji z modelem lub modelką oraz odwagi eksperymentowania z różnym oświetleniem, ustawieniem modela czy kompozycją kadru, długością ogniskowej obiektywu czy wielkością przysłony.

Słowniczek:

Głębia ostrości to zakres odległości od płaszczyzny matrycy, w którym obiekt znajdujący się w kadrze i jest ostry na matrycy aparatu cyfrowego lub na kliszy w aparacie analogowym. Oznacza to, że obiekty znajdujące się wewnątrz zakresu głębi ostrości będą prezentować się jako ostre, pa te poza tym zakresem głębi ostrości będą rozmyte. Zakres głębi ostrości może być wyrażanych w metrach, centymetrach lub w milimetrach

Ogniskowa obiektywu to jedna z podstawowych cech charakteryzujących obiektyw fotograficzny. Wyrażana jest zazwyczaj w milimetrach i określa zdolność soczewki do zbierania światła oraz ogniskowania promieni świetlnych na matrycy aparatu. Ogniskowa wpływa na kąt widzenia oraz przybliżenie obrazu.

Przysłona w obiektywie fotograficznym to układ metalowych listków (blaszek)za pomocą którego możemy regulować (zmniejszać lub zwiększać) ilość światła przechodzącego przez obiektyw do matrycy aparatu. Przysłona reguluje średnicę otworu, przez który przechodzi światło, co ma wpływ na ekspozycję zdjęcia oraz głębię ostrości.

Fotografia portretowa to rodzaj fotografii, który skupia się na uchwyceniu osobowości, charakteru człowieka. Głównym celem fotografii portretowej jest przedstawienie osoby w sposób atrakcyjny i wyjątkowy, często koncentrując się na twarzy, ekspresji oraz emocjach fotografowanej osoby.

#jaka przysłona w fotografii portretowej? #głębia ostrości #przysłona #fotografia portretowa #ogniskowa obiektywu

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!