FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Aktualności

Wpływ rynku półprzewodników na rynek sprzętu fotograficznego

Nowoczesne bezlusterkowce i lustrzanki produkowane są z wykorzystaniem układów scalonych. Nie da się produkować aparatów cyfrowych bez dostaw półprzewodników. Większość półprzewodników jest produkowana w Azji. Ograniczenie produkcji półprzewodników ma wiele przyczyn. Produkcję półprzewodników ograniczyły zawirowania w gospodarce związane z epidemią koronowirusa. Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami, susza na Tajwanie, kryzys energetyczny w Chinach mają ogromny wpływ na dostępność półprzewodników na rynku. W wielu krajach trwa budowa sieci komórkowych 5G co znacznie zwiększyło zapotrzebowanie na półprzewodniki. W ciągu kilku miesięcy problem z dostępnością półprzewodników zostanie rozwiązany. W USA trwa budowa 4 fabryk półprzewodników. Dwie fabryki buduje Intel, a po jednej Samsung oraz TSMC. W Europie fabrykę półprzewodników buduje Bosch.

Budowa nowych fabryk półprzewodników przekłada się nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych ale także na większą elastyczność w zakresie dostaw półprzewodników na rynek. Zwiększone możliwości produkcyjne półprzewodników wpłynie pozytywnie na szybkość realizacji zamówień od firm produkujących sprzęt fotograficznych. W wielu gałęziach gospodarki zamówienia na półprzewodniki są realizowane metodą Just in Tim czyli dostawy wprost na linie produkcyjne. Brak długoterminowych zapasów i problemy dostawami w terminie spowodowały problemy z produkcją nie tylko sprzętu fotograficznego. Dyslokacja produkcji półprzewodników oraz większa konkurencja na rynku producentów półprzewodników daje nadzieje na obniżkę cen półprzewodników na rynku hurtowym i skrócenie czasu oczekiwania na dostawy w drugiej połowie 2022 roku.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!