FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Kryzys na rynku sprzętu fotograficznego

Według firmy analitycznej BCN Retail w marcu 2020 sprzedaż aparatów cyfrowych była o 50,5% w porównaniu do sprzedaży marcu 2019 roku. Sprzedaż w lutym 2020 roku zmniejszyła się o 23.5 % w stosunku do lutego 2019 roku a sprzedaż w styczniu 2020 roku zmniejszyła się tylko o 9,9 % do stycznia 2019 roku. Wielu dziennikarzy alarmowało, że corocznie rynek aparatów cyfrowych kurczy się o 15-20 %. Eksperci mówią już o kryzysie na rynku sprzętu fotograficznego. Ogromna konkurencja ze strony smartfonów nie jest jedyną przyczyną kryzysu na rynku sprzętu fotograficznego. Zdaniem ekspertów przyczyn tego kryzysu jest wielu.

Konkurencja smartfonów
Najczęściej opisywana przyczyna zmniejszenia sprzedaży aparatów cyfrowych to konkurencja ze strony smartfonów. Truizmem już jest stwierdzenie, że gwałtowny rozwój technologii produkcji smartfonów powoduje zmniejszenie zainteresowania konsumentów aparatami cyfrowymi. Jakość zdjęć jaką można uzyskać fotografując smartfonem jest wystarczająca dla wielu milionów amatorów. Klienci coraz rzadziej kupują proste aparaty kompaktowe. Smartfony sukcesywnie wygrywają na rynku z coraz bardziej zaawansowanymi aparatami kompaktowymi. Podstawową zaletą smartfonów jest ich uniwersalność i możliwość natychmiastowego przesyłania zdjęć do mediów społecznościowych.

Wysokie ceny sprzętu
Wysokie ceny aparatów i obiektywów są kolejną przyczyną zmniejszenia sprzedaży aparatów cyfrowych. Oczywiście, że cieszą się popularnością drogie modele aparatów cyfrowych zaprojektowane dla fotograficznych pasjonatów pomimo wysokiej ceny. Jednak dla większości amatorów i zawodowców cena aparatów i obiektywów ma nie tylko znaczenie, ale często znaczenie decydujące. Kupujący aparaty cyfrowe są jedną z najbardziej świadomych konsumentów na rynku elektroniki. Wielu nabywców aparatów cyfrowych posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w zakresie obsługi aparatów cyfrowych. Coraz więcej potencjalnych nabywców aparatów cyfrowych ma świadomość, że funkcjonalność nowych modeli aparatów nie jest warta ich ceny. Zdaniem pełna klatka nie powinna być droga. Przy masowej produkcji bezlusterkowców pełnoklatkowych ich cena powinna być niższa niż 1000 USD.

Brak przełomu w aparatach cyfrowych
Coraz to nowe modele lustrzanek i bezlusterkowców różnią się od starszych modeli tylko szybkością autofokusa lub szybkością zdjęć seryjnych. Od wielu lat brakuje jednak przełomu technicznego w konstrukcjach aparatach cyfrowych. Oczywiście pojawiają się w bezlusterkowcach innowacje typu rozpoznawanie twarzy czy rozpoznawanie oczu oraz ustawianie ostrości na twarz lub oczy. Profesjonaliści czekają na przełomowe technologie typu matryca z globalną migawką, wysoko wydajne energooszczędne procesory obrazu, autofokus ze sztuczną inteligencją czy baterie o dużej pojemności.

Wyjatkowa droga optyka do bezlusterkowców
Nowe modele obiektywów zaprojektowane do bezlusterkowców są dużo droższe niż obiektywy do lustrzanek. Ceny jasnych zomów dedykowanych do bezlusterkowców przekraczają ponad 10 tysięcy zł. Zakupów 3 jasnych zoomów: 14-24 mm, 24 – 70 mm oraz 70-200 mm do bezlusterkowca pełnoklatkowego wymaga budżetu około 30 tysięcy zł. Ceny superjasnych obiektywów stałoogniskowych o jasności 1.2 są na podobnym poziomie cen jasnych zoomów.

Przewaga producentów smartfonów w energooszczędności
Na rynku smartfonów konkurencja jest znacznie większa niż na rynku sprzętu fotograficznego. Według ekspertów uważa, że producenci smartfonów muszą znacznie bardziej konkurować o klienta niż producenci aparatów cyfrowych. Wiodący producenci smartfonów mogą przeznaczyć większe środki na badania i rozwój fotografii obliczeniowej niż producenci aparatów cyfrowych. Producenci podzespołów do smartfonów prześcigają się w produkcji coraz bardziej energooszczędnych układów do smartfonów. Najnowsze procesory do smartfonów są produkowane w technologii 5 nm.
Wydajne energooszczędne procesory oraz układy grafiki montowane w smarfonach umożliwiają wykorzystanie smartfonów do szybkiego przetwarzanie obrazów fotograficznych.

Spóźniona rewolucja bezlusterkowa
Pierwsze bezlustrkowce pojawiły się w 2008 roku. Pełnoklatkowe bezlusterkowce zostały wprowadzone na rynek w 2013 roku. Upłynęło aż 5 lat do czasu, gdy wszyscy wiodący producenci aparatów cyfrowych zaczęli produkować pełnoklatkowe bezlusterkowce. Sztuczne przedłużanie produkcji lustrzanek przez wiodących producentów sprzętu footgraficznego spowodowało, że jeden producent na rynku na zdecydowaną przewagę na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Spowolnienie gospodarki w 2020 roku
Według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB naszego kraju zmniejszy się o 4.6 % w 2020 roku. Bezrobocie może wzrosnąć do 9.9% Eksperci Narodowego Banku Polskiego prognozują zmniejszenie PKB Polski tylko o 2,6 % w 2020 roku. Rynek sprzętu fotograficznego jest bardzo wrażliwy na zmiany koniunktury. Aparaty cyfrowe nie są artykułami pierwszej potrzeby. Konsumenci będą nabywać w pierwszej kolejności dobra niezbędne w codziennym życiu. Spowolnienie gospodarki spowoduje też obniżenie zamówień na profesjonalne usługi fotograficzne i reklamowe. Mniejsze zamówienia na usługi fotograficzne mogą się przełożyć na mniejsze zakupy na sprzęt fotograficzny u profesjonalistów i agencji fotograficznych.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!