FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowcelustrzanki

Jaki obiektyw wybrać do robienia portretów?

Na rynku dostępne są setki obiektywów o różnej ogniskowej. Miłośnicy fotografii portretowej często zastanawiają się jakim obiektywem można uzyskać najlepsze rezultaty w fotografii portretowej?
Moim zdaniem w fotografii portretowej warto używać obiektywów, których ogniskowa jest w granicach od 1,5 do 2,5 krotności ogniskowej standardowego obiektywu przy danym rozmiarze matrycy. Przy fotografowaniu aparatem o matrycy w rozmiarze pełnej klatki obiektywy do portretu powinny mieć ogniskową od 75 mm do 105 mm.
Przy robieniu zdjęć aparatem z matrycą o rozmiarze APS-C możemy używać obiektywów o ogniskowej od 50 mm do 75 mm. Przy fotografowaniu aparatem z matrycą typu Micro 4/3 do robienia portretów możemy korzystać z obiektywów o ogniskowej 35 mm do 60 mm.
Niektórzy zawodowi reporterzy robią portrety korzystając z lustrzanki z matrycą pełnoklatkowej oraz jasnych zoomów 70-200 mm /f2.8. Niektórzy zawodowi fotograficy korzystają z obiektywów o dłuższej ogniskowej (135 mmm lub 150 mm). Drugim ważnym parametrem oobiektywu jest jasność obiektywu. Moim zdaniem do robienia portretów wystarczają obiektywy o jasności 1.8. Przy fotografowaniu apratami z matrycą pełnoklatkową i obiektywami o jasności 1.4 głębia ostrości jest bardzo mała przy ustawieniu przysłony 1.4.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!