FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

podstawy filmowania

Jakie cechy powinien mieć bezlusterkowiec do filmowania?

#Jaki bezlusterkowiec do filmowania?

# Cechy bezlusterkowca do filmowania

Wielu początkujących profesjonalistów oraz entuzjastów filmowania zadaje się pytanie: “Jaki kupić bezlusterkowiec do filmowania?” Zacznijmy od jednego oczywistego wniosku. Najlepszym sprzętem do filmowania jest profesjonalna kamera filmowa. Nie mniej wielu entuzjastów filmowania i początkujących profesjonalistów używa bezlusterkowców do filmowania. Coraz częściej materiały reporterskie do mediów elektronicznych są nagrywane za pomocą bezlusterkowców.
Przed zakupem bezlusterkowca warto zadać cztery podstawowe pytania:
– Co będziemy filmować?
– Gdzie będziemy filmować?
– W jakich warunkach będziemy filmować?
– W jakim celu będziemy filmować?
Naszym zdaniem pomocnym rozwiązaniem dylematów podczas zakupu bezlusterkowca jest stworzenie listy cech jakie powinien posiadać bezlusterkowiec używany do filmowania niż podawać oznaczeń konkretnych modeli.
Cechy profesjonalnego bezlusterkowca do filmowania:
– pełnoklatkowa matryca o dużej rozpiętości tonalnej
– wysokiej jakości wizjer elektroniczny
– intuicyjne menu bezlusterkowca w zakresie filmowania
– niskie szumy przy wysokiej czułości ISO
– szybki i precyzyjny autofokus w trybie ciągłym
– system rozpoznawania twarzy i oczów przy automatycznym ustawianiu ostrości
– wysoki klatkaż przy nagrywaniu w 4K (przynajmniej 120 klatek/s)
– rozbudowane profile filmowe
– obsługa wielu kodeków video
– nagrywanie z całej powierzchni matrycy bez cropa
– podwójny slot na karty pamięci
– skuteczna 5-osiowa stabilizacja matrycy w korpusie bezlusterkowca
– dedykowany grip do korpusu bezlusterkowca
– skuteczne chłodzenie wnętrza korpusu przy pracy ciągłej bezlusterkowca
– akumulator o dużej pojemności
– ergonomiczny układ przycisków na korpusie bezlusterkowca
– bryzgoszczelny i pyłoszczelny korpus
– duża liczba obiektywów stałoogniskowych z bagnetem zgodnym z mocowaniem bezlusterkowca
– ergonomiczny kształt korpusu aparatu
– stosunkowo niska waga korpusu i obiektywów
– możliwość sterowania bezlusterkowcem ze smartfona podczas filmowania
– możliwość manualnego ustawiania parametrów ekspozycji i czułości ISO

Zakup bezlusterkowca jest zawsze kompromisem pomiędzy różnymi parametrami i funcjonalnościami oraz ceną.Oczywiście, że powyższe cechy idealnego bezlusterkowca mogą się wydawać subiektywne.Przed zakupem zastanawić się, które cechy bezlusterkowca są najważniejsze dla nas w praktyce. Dlatego nikt nie poleci klientowi idealnego modelu bezlusterkowca, który spełni wszystkie oczekiwania klienta w zakresie parametrów. Warto przygotować sobie własną listę cech i parametrów bezlusterkowca, które są niezbędne do przewidywanych zastosowań. Zakup bezlusterkowca warto poprzedzić zdobyciem teoretycznej praktycznej wiedzy z zakresu filmowania. Najlepszy bezlusterkowiec nie naprawi błędów operatora podczas nagrywania materiałów video.

Naszym zdaniem najważniejszą cechą bezlusterkowca to matryca o wysokiej rozpiętości tonalnej, niskie szumy przy nagrywaniu przy słabym światle, wysoki klatkaż, nagrywanie na dwie karty pamięci oraz wysoka szybkość i precyzja autofokusa. Duża rozpiętość tonalna matrycy umożliwia prawidłowe zarejestrowanie szczegółów obrazu zarówno w światłach jak i w cieniach kadru. Ważną cechą profesjonalnego bezlusterkowca jest nagrywanie z całej powierzchni matrycy bez tzw. cropa. Efektem cropa jest zmniejszenie kąta widzenia obiektywu co wymaga posiadania obiektywów o krótszej ogniskowej. Dla osoby nagrywającej nateriały filmowe do videobloga poczas podróżowania kluczowym parametrem będzie niska waga i wymiary korpusu bezlusterkowca oraz obiektywów. Dla osoby nagrywającej reportaże w świetle zastanym przy niskim poziomie oświetlenia kluczowym parametrem będą niskie szumy przy wysokiej czułości ISO. Dla kogoś kto nagrywa filmy z wyścigów samochodowych bardzo ważnym parametrem będzie szybkość i precyzja autofokusa.

W praktyce są trzy podejścia do zakupu bezlusterkowca. Pierwsze podejście mówi o tym, że wybrać najlepszy model bezlusterkowca z  funkcjami przydatnymi filmowaniu i dokupić do niego obiektywy. Drugie podejście bardziej indywidualne polega na tym, że wybór bezlusterkowca poprzedza się wyborem obiektywów, którymi zamierza się filmować i dopiero do optyki wybiera się odpowiedni korpus zgodny (kompatybilny) z obiektywami. Pierwsze podejście pozwala na uniknięcie błędów związanych z wyborem niewłaściwego korpusu, a drugie podejście umożliwia dopasowanie najlepszej optyki do indywidualnych potrzeb filmowca czy videoblogera. Trzecim podejściem zakup obiektywów z manualnym ustawianiem ostrości i filmowanie z manualnym ustawianiem ostrości. Naszym zdaniem aktualnie nie ma na rynku bezlusterkowca, który spełniałby wszystkie cechy idealnego bezlusterkowca do filmowania i byłby dostępny w rozsądnej cenie dla entuzjastów filmowania czy początkujących profesjonalistów. Dlatego warto wybrać model bezlusterkowca, który spełnia Twoje oczekiwania pod kątem funkcji i parametrów sprzętu.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!