FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Nikon Z9 – pierwsze opinie

Pomimo, że upłynęło kilka dni od premiery flagowego bezlusterkowca Nikona. Nie milkną jednak echa tego wyjątkowego wydarzenia na rynku sprzętu fotograficznego. 28 października 2021 roku Nikon zaprezentował pierwszy profesjonalny bezlusterkowiec pełnoklatkowy bez migawki mechanicznej. Wielu entuzjastów fotografii do tej pory nie wyobrażało sobie profesjonalnego aparatu bez migawki mechanicznej. Nowoczesne technologie cyfrowe pozwalają projektować i produkować aparaty, które jeszcze niedawno były w sferze marzeń miłośników fotografii. Nikon Z9 został wyposażony w nowej generacji matrycę typu Stacked CMOS oraz wysokowydajny procesor EXPEED 7. Zastosowanie bardzo szybkiego procesora obrazu jak i matrycy z globalną migawką sprawiło, że aparat jest wyjątkowo szybki i nie posiada ograniczeń związanych z trwałością i szybkością mechanicznej migawki. Nikon Z9 został zaprojektowany pod kątem potrzeb fotoreporterów prasowych i sportowych, fotografów dzikiej przyrody, fotografów mody oraz artystów fotografików. Nikon Z9 posiada także zaawansowane funkcje video. Nikon Z9 umożliwia nagrywanie w trybie 8K/30p z całej powierzchni matrycy bez tzw. cropa.

Z9 Nikona umożliwia robienie zdjęć seryjnych z prędkością do 30 klatek na sekundę przy pełnym i wykorzystaniu maksymalnej rozdzielczości matrycy. Moźliwe jest fotografowanie z prędkością 120 klatek na sekundę przy śledzeniu AF/AE przy zmniejszonej rozdzielczości do 11 Mpx. System autofokusa korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji. System AF w Nikonie Z9 wykorzystuje technologie uczenia maszynowego (z ang. deep learning), która jest oparta na sztucznych sieciach neuronowych. System autofokusa w Nikonie Z9 rozpoznaje ludzi, zwierzęta, pojazdy. System AF analizuje kadr pod kątem różnych poruszających obiektów, rozpoznaje je, analizuje i przewiduje ich ruch podczas ustawiania ostrości. 493-polowy system AF w Nikonie Z9 działa w zakresie przy poziomie oświetlenia  od -8,5 EV do +19 EV.

Najciekawsze elementy specyfikacja Nikona Z9 :

lekki korpus wykonany ze stopu magnezowego
pełnoklatkowa matryca Stacked CMOS o rozdzielczości 45,7 Mpx
nowej generacji procesor obrazu EXPEED 7
493-polowy system autofokusa oparty o algorytmy sztucznej inteligencji
wizjer elektroniczny Quad VGA o przekątnej 1,27 cm produkowany technologii OLED
migawka elektroniczna o czasach naświetlania od 1/32000 do 30 s (w trybie manualnym (M) od 1/32000 do 900 s)
nowy akumulator jonowo-litowy EN-EL18d o pojemności 3300 mAh
natywny zakres czułości: 64-25600 ISO
5-osiowy system redukcji drgań o skuteczności 5,5 EV
dwa gniazda do szybkich kart pamięci CFexpress lub XQD
obsługa systemów GPS: GPS (USA), GLONASS (Rosja), QZSS (Japonia)

Fotografowanie:

szybkość zdjęć seryjnych (z AF) w formacie JPG – 30 klatek/s
szybkość zdjęć seryjnych (z AF) w formacie RAW – 20 klatek/s

Filmowanie:

nagrywanie filmów w trybach: 8K, 4K,FHD
formaty plików video: MOV, MP4
kodeki video: Apple ProRes 422 HQ (10-bitowy), H.265/HEVC (8-bitowy/10-bitowy), H.264/AVC (8-bitowy)
wielkość klatki w filmach: 7680 x 4320 (8K UHD): 30p (progresywny)/25p/24p, 3840 x 2160 (4K UHD): 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p,
nagrywanie video z wykorzystaniem N-Log oraz HDR (HLG)

Wnioski

Nikon Z9 jest pierwszym topowym pełnoklatkowym bezlusterkowcem w którym nie ma migawki mechanicznej. Jest to pierwszy bezlusterkowiec Nikona przewyższający parametrami profesjonalne lustrzanki cyfrowe dla zawodowców Nikon D5/Nikon D6. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji według zapewnień producenta zwiększa szybkość i precyzje działania autofokusa. Nikon Z9 będzie konkurował na rynku Sony A1. Canon pracuje nad swoim flagowym bezlusterkowce Canon EOS R1. Nowy bezlusterkowiec Nikona jest odpowiedzią na zmiany jakie dzieją się na rynku mediów. Konwergencja mediów wymaga dostarczania przez fotoreporterów nie tylko profesjonalnych zdjęć ale także wysokiej jakości materiałów filmowych. Z drugiej strony konwergencja mediów zwiększa zapotrzebowanie na aparaty hybrydowe. Możliwość nagrywania materiałów filmowych w rozdzielczości 8K/30p lub w 4K/120p przez aparaty hybrydowe staje się powoli standardem w segmencie bezlusterkowców dla profesjonalistów.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!