FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Nikon Z9 – informacja prasowa

NIKON OGŁASZA FLAGOWY APARAT Z 9 – NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANY APARAT BEZLUSTERKOWY FIRMY NIKON JEST PRZEZNACZONY DLA OSÓB PRZESUWAJĄCYCH GRANICE PROFESJONALNEGO FOTOGRAFOWANIA

Nikon informuje o wprowadzeniu modelu Z 9, najbardziej zaawansowanego flagowego korpusu jaki do tej pory powstał. Z 9 to znaczący krok zarówno dla firmy Nikon, jak i dla profesjonalnego fotografowania. Bezlusterkowiec ten wyposażony jest w nową, pełnoklatkową, warstwową matrycę CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli, zaprojektowaną przez inżynierów firmy Nikon i ultraszybki procesor EXPEED 7. Jest wyposażony w najbardziej zaawansowany system autofokusa i śledzenie 3D firmy Nikon, najlepsze w swojej klasie funkcje nagrywania filmów, wyjątkowy wyświetlacz wizjera elektronicznego, a ponadto umożliwia wykonywanie zdjęć z prędkością do 120 kl./s z pełnym autofokusem i pomiarem ekspozycji oraz ma wiele innych zalet.

 

Wraz ogłoszeniem informacji o aparacie Z 9 Nikon informuje też o pierwszym superteleobiektywie zmiennoogniskowym z serii Z NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S oraz adapterze do mocowania FTZ II, zapewniającym jeszcze większą użyteczność niż dotychczasowy adapter FTZ.

Nikon Z 9 jest przeznaczony dla osób przesuwających granice profesjonalnego fotografowania i filmowania. Idealnie nadaje się dla profesjonalistów zajmujących się fotografią przyrodniczą, sportową i reportażową, którzy wymagają wyjątkowego wizjera elektronicznego, AF, komfortu obsługi, a także wytrzymałości, przewyższającej nawet lustrzankę D6. Nikon Z 9 jest stworzony również dla profesjonalistów specjalizujących się w fotografii modowej i komercyjnej, aby w pełni pokazać kreatywność zarówno w zdjęciach, jak i filmach o wysokiej rozdzielczości. Idealny jest także dla filmowców, którzy chcą uzyskać wysoką jakość materiałów w wydajnych i uniwersalnych środowiskach produkcyjnych.

Z 9 to najbardziej zaawansowany aparat, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy. Przewyższa on wszystko, co jest dostępne dzisiaj” — powiedział Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe. „Niewiele aparatów rzeczywiście zasługuje na miano rewolucyjnego, a to jest jeden z nich. Dzięki niezwykłej wydajności procesora, szybkości, technologiom opartym na sztucznej inteligencji oraz ergonomii aparatu Z 9 fotografowie mogą jak nigdy dotąd sprostać wyzwaniom związanym z oświetleniem, obiektem i środowiskiem pracy. Profesjonaliści będą mogli osiągnąć nowy poziom w swojej pracy korzystając z zalet technicznych tego aparatu”.

GŁÓWNE ZALETY APARATU Z 9

Najlepszy w swojej klasie AF z doskonałym śledzeniem

493-polowy system AF obejmuje 405 pól AF z automatycznym wyborem – pięć razy więcej niż w aparacie Z 7II – a 10 trybów pola AF pozwala zoptymalizować konfigurację AF dla każdego zadania. Z kolei sztuczna inteligencja oparta na algorytmach głębokiego uczenia pozwala na najbardziej zaawansowane, jednoczesne wykrywanie nawet dziewięciu różnych typów obiektów. W połączeniu ze śledzeniem 3D – pierwszym wśród aparatów bezlusterkowych firmy Nikon – pomaga uchwycić każdy kluczowy moment. Od ludzi i ich charakterystycznych cech po zwierzęta i pojazdy. Nikon Z 9 rozumie, co jest fotografowane i natychmiast reaguje na zmiany pozycji, orientacji lub prędkości obiektu.

Rewolucyjne możliwości nagrywania filmów

Dzięki niewiarygodnym możliwościom przetwarzania obrazu aparat Z 9 pozwala użytkownikom na rejestrowanie na nośniku w aparacie znakomitych pełnoklatkowych filmów 8K 24p do 60p, jak również 4K 24p do 120p, a także filmów poklatkowych. Materiał wideo 8K z szybkością 30p można nagrywać przez około 125 minut, co stanowi najdłuższy czas rejestrowania filmów wśród aparatów bezlusterkowych. Co więcej, dostępne jest nagrywanie w formacie ProRes 422 HQ, który spełnia wymagania wielu typów produkcji filmowych. W opracowaniu jest uaktualnienie oprogramowania sprzętowego, które pozwoli na nagrywanie wyjątkowo płynnych filmów 8K w formacie RAW z szybkością 60p. Rejestracja ujęć filmowych jest wspomagana przez pełne śledzenie AF/AE oraz AF z wykrywaniem oczu, a jednocześnie nowy format N-RAW umożliwia utrzymanie akceptowalnych rozmiarów plików.

Ogromna prędkość

Aparatem można zarejestrować ponad 1000 zdjęć w pełnej rozdzielczości i formacie RAW z szybkością 20 kl./s w jednej serii. Możliwe jest również fotografowanie z prędkością do 120 kl./s z przy rozdzielczości 11 mln pikseli (JPEG Normal), z pełną wydajnością AF/AE w nowym trybie C+. Największa na świecie szybkość skanowania matrycy praktycznie eliminuje zniekształcenia spowodowane zapisem liniowym, do tego stopnia, że mechaniczna migawka została usunięta. Czasy otwarcia migawki 1/32000 s w połączeniu z możliwością fotografowania z czułością ISO 64 zapewniają niesamowitą głębię ostrości podczas fotografowania jasnymi obiektywami NIKKOR Z, nawet w ekstremalnie silnym świetle.

Stała widoczność w czasie rzeczywistym

Aparat Z 9 jest wyposażony w najjaśniejszy (3000 nitów) wyświetlacz wizjera elektronicznego z technologią dwustrumieniową, która gwarantuje stałą widoczność w czasie rzeczywistym bez żadnego efektu przesłonięcia, a tym samym pomaga uchwycić każdą chwilę. Wyświetlacz aparatu Z 9 zapewnia naprawdę ciągły widok w czasie rzeczywistym, przez co użytkownik może zobaczyć każdy ruch obiektu lub najmniejszą zmianę w fotografowanej scenie.

Ergonomia i wytrzymałość

Kolejna cecha „pierwsza” w Nikonie Z 9 to odchylany monitor z 4-osiową regulacją w pionie i poziomie, pozwalający fotografom dostosować się do wymogów chwili poprzez szybkie i elastyczne kadrowanie. Nikon Z 9 to profesjonalne narzędzie w każdym calu, a jego ergonomię, w tym rozmieszczenie przycisków, dopracowano i udoskonalono z uwzględnieniem opinii profesjonalnych fotografów. Ponadto pod względem wytrzymałości przewyższa lustrzankę D6, dzięki czemu użytkownicy mogą uchwycić wszystko, nawet w trudnych warunkach. Nowy przycisk trybu AF umożliwia użytkownikom przełączanie trybu AF i trybu pól AF podczas fotografowania z użyciem wizjera. Górny i tylny wyświetlacz LCD oraz przyciski są natomiast podświetlane po przesunięciu włącznika zasilania, co pozwala na łatwe zmienianie ustawień w ciemności.

OBIEKTYW NIKKOR Z 100-400MM F/4.5-5.6 VR S

Jasny, wszechstronny i ostry obiektyw do aparatów Nikon Z. Obiektyw NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S ustawia ostrość szybko i cicho, co zapewnia maksymalną precyzję śledzenia szybko przemieszczających się obiektów, nawet gdy poruszają się chaotycznie. Zakres ogniskowych teleobiektywu 100–400 mm i doskonałe parametry optyczne zapewniają wyjątkowe rezultaty w różnorodnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy obiekt znajduje się stosunkowo blisko, czy daleko. Ponadto skuteczny system redukcji drgań (VR) pozwala fotografować z ręki z czasem otwarcia migawki dłuższym nawet o 5,5 stopnia bez ryzyka poruszenia zdjęcia. Minimalna odległość zdjęciowa wynosi zaledwie 0,75 m przy najkrótszej ogniskowej oraz 0,98 m przy najdłuższej ogniskowej.

ADAPTER DO MOCOWANIA FTZ II

Dzięki udoskonalonej konstrukcji adapter do mocowania FTZ II zapewnia jeszcze większą użyteczność niż dotychczasowy adapter FTZ. Współpracuje z około 360 obiektywami NIKKOR F typu AI i nowszymi, umożliwiając używanie obiektywów NIKKOR F z aparatami Nikon Z. Adapter do mocowania FTZ II może być używany razem z uchwytem do fotografowania w kadrze pionowym i różnymi akcesoriami do filmowania, a także umożliwia zmienianie obiektywów bez odłączania aparatu od statywu.

DODATKOWE ZALETY APARATU Z 9

• Kompaktowy korpus: o 20% mniejszy od korpusu lustrzanki D6, z głęboko wyprofilowanym uchwytem umożliwiającym bezpieczne trzymanie podczas fotografowania zarówno w kadrze poziomym, jak i w pionowym.
• Wykonany ze stopu magnezowego zapewnia doskonałą równowagę między wytrzymałością a lekkością.
• Dokładne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi sprawia, że zarówno aparat, jak i obiektywy z serii Z oraz adaptery do mocowania, są bezpieczne w każdą pogodę.
• Specjalna powłoka wytwarza pole magnetyczne, które aktywnie odpycha cząsteczki kurzu od matrycy.
• Natywny zakres czułości ISO od 64 do 25600 (z możliwością rozszerzenia do odpowiednika 32 – 102400) w połączeniu z zaawansowanym algorytmem redukcji szumów i funkcją redukcji migotania.

Cena aparatu Z 9 wynosi 27 899 PLN, cena obiektywu NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S wynosi 13 899 PLN, a cena adaptera do mocowania FTZ II wynosi 1 299 PLN. Więcej informacji można znaleźć pod adresem nikon.pl

Dziś o godzinie 18:00 na kanale YouTube firmy Nikon Europe odbędzie się krótka transmisja na żywo w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim, która będzie obejmować rozmowę z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi premiery aparatu Z 9.

5 listopada w godzinach 13:00–21:00 odbędzie się wyjątkowe, wirtualne wydarzenie #NikonDays, poświęcone nowemu flagowemu aparatowi firmy Nikon, a profesjonaliści współpracujący z firmą Nikon będą omawiać wszystkie kwestie dotyczące systemu Z! Zapraszamy na sesje pytań i odpowiedzi, warsztaty mistrzowskie na żywo i instruktaże. Wydarzenie jest bezpłatne i obejmuje wystąpienia inspirujących fotografów, którzy byli jednymi z pierwszych osób używających aparatu Z 9. Zarejestruj się teraz, aby wziąć udział w zbliżających się sesjach. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie odbędzie się w j. angielskim, niemieckim oraz francuskim.

Aby uczestniczyć w wydarzeniu, zgłoś swój udział tutaj: https://nikondays.nikoneurope.com
Pełny harmonogram zamieszczono tutaj https://nikondays.nikoneurope.com

 

I Na podstawie badań firmy Nikon, stan z października 2021 r.

II Kompatybilny z rozdzielczością do 4K/60p, z wyjątkiem Full HD/24p, 25p oraz 30p.

III W celu umożliwienia nagrywania aparatem filmów 8K/60p wymagane jest uaktualnienie oprogramowania sprzętowego (zostanie udostępnione wiosną 2022 r.).

IV Format N-RAW pozwala rejestrowanie plików w jakości RAW, których rozmiar jest o ok. połowę mniejszy od rozmiaru plików ProRes RAW. Nagrywanie w formacie N-RAW jest możliwe tylko po uaktualnieniu oprogramowania sprzętowego (zostanie udostępnione wiosną 2022 r.).

V W przypadku korzystania z kart pamięci ProGrade Digital Cobalt CFexpress.

VI Wśród aparatów bezlusterkowych o rozdzielczości ponad 30 mln piksel, stan z października 2021 r. Na podstawie badań firmy Nikon.

VII Wśród pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych, stan z października 2021 r. Na podstawie badań firmy Nikon.

*Pełna treść informacji prasowej bez skrótów

Foto : Nikon

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!