FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

astrofotografialustrzanki

Lustrzanka w astrofotografii

Od momentu pojawienia się lustrzanki cyfrowe stały się atrakcyjnym narzędziem do astrofotografii, gdyż umożliwiały cyfrową obróbkę obrazu bez skanowania negatywów lub slajdów. Dla początkujących miłośników astrofotografii lustrzanka cyfrowa jest najtańszym narzędziem do fotografowania nocnego nieba. Canon w 2005 roku zaprezentował lustrzankę Canon 20Da a w 2010 roku wprowadził na rynek lustrzankę Canon 60Da, które  zostały zaprojektowane specjalnie do astrofotografii. Nikon przez wiele lat produkował pełnoklatkową lustrzanką Nikon 810A specjalnie dostosowaną do astrofotografii. Z drugiej strony od czasu pojawienia się lustrzanek miłośnicy fotografowania nieba przerabiali je do astrofotografii. Najczęściej przerabiane modele to Canon 300D, Canon 450D, Canon 550D. Istnieją nawet profesjonalne firmy, które przerabiają lustrzanki do zastosowań w astrofotografii. Wielu pasjonatów astrofotografii używa do fotografowania nocnego nieba lustrzanek Nikon D500, Nikon  D750 czy Nikona D810.

Dostosowanie lustrzanki cyfrowej do astrofotografii

Dostosowanie lustrzanki cyfrowej do potrzeb astrofotografii polega na usunięciu filtra podczerwieni i zamontowaniu w jego miejsce nowego filtra przepuszczającego promieniowanie podczerwone. Cena modyfikacji lustrzanki do astrofotografii zależy od wielkości matrycy, gdyż cena nowego filtru do astrofotografii jest proporcjonalna do jego powierzchni. Pierwsze lustrzanki cyfrowe miały niską użyteczną czułość matrycy co skutkowało wysokimi szumami przy fotografowaniu z wysokim ISO. Lustrzanki z matrycami o mniejszej rozdzielczości mają większe piksele na matrycy i w efekcie mniejsze szumy. Dzisiaj praktycznie wszystkie lustrzanki cyfrowe mają matryce o dużej czułości, które umożliwiają fotografowanie nocnego nieba z krótkimi czasami rzędu kilku sekund. Lustrzankę cyfrową, która została przerobiona do astrofotografii można również wykorzystać do robienia timelapsów oraz do fotografii krajobrazu w podczerwieni IR. Większość dobrej jakości astrofotografii jest wykonywana przy ustawionej czułości ISO w zakresie od 1600 do 3200 ISO.

Obiektywy do astrofotografii

Jasne super teleobiektywy są projektowane do fotografii sportowej i fotografii dzikiej przyrody a nie do astrofotografii. Do astrofotografii nie  są niezbędne obiektywy z systemem ultraszybkiego autofocusa. W astrofotografii można z powodzeniem używać obiektywów manualnych, gdyż autofocus w astrofotografii jest praktycznie bardzo rzadko używany. Do fotografii dalekiego nieba można stosować super teleobiektywy o jasności 2,8 lub 4, ale tańszym rozwiązanie jest stosowanie teleskopów o bardzo dużym powiększeniu na montażu paralaktycznym. Rzeczywiście, że jasność teleskopu jest mniejsza niż jasnego super obiektywu, ale dzięki zastosowaniu montażu paralaktycznego możemy naświetlać dłużej niż w przypadku ustawienia aparatu na statywie.  Przy robieniu nocnych timelapsów lustrzanką pełnoklatkową najczęściej korzysta się z obiektywów szerokokątnych ogniskowej w zakresie 14-24 mm lub ultra szerokokątnych obiektywów stałoogniskowych o ogniskowych w zakresie 7-15 mm. Im wyższa jasność takiego obiektywu, tym bardziej możemy skrócić czas naświetlania. Warto jednak przysłonić obiektyw o jedną działkę przysłony, aby uzyskać lepszą ostrość obrazu. Wielu miłośników astrofotografii nie używa telekonwerterów, gdyż pogarszają ostrość obrazu. Lepszy efekt wizualny jest po wykadrowaniu części zdjęcia niż po założeniu telekonwertera pomiędzy teleobiektywem a lustrzanką podczas fotografowania.

Jaki wybrać teleskop do astrofotografii?

Podczas wyboru teleskopu do obserwacji sugeruję zwrócić uwagę na jego średnicę (aperturę), powiększenie oraz wagę. Im większa średnica (apertura) teleskopu tym jaśniejszy obraz generuje teleskop. Warto również sprawdzić przed zakupem z jakich materiałów wykonano elementy optyczne w modelu teleskopu, który chcemy zakupić. Najtańsze teleskopy mogą posiadać elementy optyczne wykonane z polimerów zamiast ze szkła optycznego. Do astrofotografii polecam używać sprawdzonych modeli teleskopów, które nie tylko oferują wysokie powiększenie, ale przede wszystkim ostry obraz bez zniekształceń optycznych. Podczas wyboru montażu montażu paralaktycznego warto sprawdzić na jaką maksymalną nośność został montaż zaprojektowany czyli jaką maksymalną masę może mieć teleskop wraz oprzyrządowaniem zamontowany na tym montażu. Dwoma najważniejszymi parametrami montażu paralaktycznego jest nośność oraz precyzja czyli dokładność obrotu.

Jaką lustrzankę do astrofotografii wybrać?

Wybierając lustrzankę cyfrową warto zwrócić uwagę na użyteczną czułość matrycy, na rozdzielczość matrycy oraz na jakość wyświetlacza. Nowoczesne lustrzanki mają wysoką użyteczną czułość matrycy, ale warto poszukać lustrzanki z mniejszą rozdzielczością matrycy, bo mniej szumi na wysokich czułościach ISO. Można fotografować nocne niebo lustrzanką stosując obiektywy systemowe lub podłączyć lustrzankę cyfrową do teleskopu za pomocą specjalnego adaptera. Przy fotografowaniu obiektów astronomicznych z wykorzystaniem lustrzanki i teleskopu warto korzystać z montażu paralaktycznego. Montaż ten umożliwia zniwelowanie ruchu obrotowego ziemi i uzyskanie ostrych zdjęć obiektów głębokiego nieba (Deep Sky). Przed zakupem sprzętu do astrofotografii polecam wybrać się do najbliższego obserwatorium astronomicznego, aby poznać innych miłośników astrofotografii i samemu przekonać się jakie obrazy generują w praktyce amatorskie teleskopy. Nowsze modele lustrzanek mają większą czułość użyteczną czyli mniejsze szumy przy wysokich czułościach ISO. 

Żaden artykuł ani filmik w mediach społecznościowych nie zastąpi osobistego spotkania z innym miłośnikiem astrofotografii, który pozwoli przetestować sprzęt do obserwacji oraz podzieli się cennymi wskazówkami w doborze sprzętu i oprogramowania do astrofotografii. Rozpoczynając przygodę z fotografowaniem gwiazd i galaktyk warto mieć świadomość, że astrofotografia jest kosztownym hobby i wymaga rozsądnego inwestowania w sprzęt do obserwacji jak i do fotografowania obiektów astronomicznych.

Warto przeczytać:

Bezlusterkowce w astrofografii

#lustrzanka do astrofotografii

#lustrzanka w astrofotografii

#sprzęt do astrofotografii

#lustrzanka cyfrowa w astrofotografii

#najlepsze lustrzanki do astrofotografii



error: Content is protected !! Treści są chronione!!!