FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

fotografia przyrodyFotonowości

Lustrzanki w fotografii krajobrazowej

# lustrzanki

# fotografia krajobrazowa

Lustrzanki cyfrowe i analogowe są doskonałymi narzędziami do robienia zdjęć krajobrazowych wysokiej jakości. Zarówno zawodowi fotografowie jak i miłośnicy fotografii przyrody chętnie chętnie używali i używają lustrzanek od fotografii krajobrazowej. Lustrzanki cyfrowe i analogowe umożliwiają szybką wymianę obiektywów, pomiar światła poprzez obiektyw, obserwacje fotografowanego przedmiotu poprzez optyczny wizjer z blisko 100% pokryciem powierzchni kadru.

Zalety lustrzanek w fotografii krajobrazowej
Praktycznie prawie każdy model lustrzanki znajdujący się aktualnie w sprzedaży nadaje się do fotografii krajobrazowej. W 2021 roku lustrzanka cyfrowa z obiektywami wymiennymi jest najtańszym zestawem do fotografowania krajobrazów. Wielu miłośników fotografii krajobrazowej twierdzi, że do robienia zdjęć krajobrazowych nie potrzeba najnowszych flagowych lustrzanek. Podkreślają oni, że w fotografii krajobrazowej najczęściej używa się manualnego ustawiania ostrości, więc nie potrzebny aparat z jest szybkim autofokusem.

Lustrzanka z matrycą FF czy z matrycą APS-C
Dla początkującego miłośnika fotografii krajobrazowej wystarczającym sprzętem jest lustrzanka cyfrowa z matrycą APS-C. Zaletą lustrzanek z matrycą APS-C jest niższa waga, mniejsze rozmiary i budżetowa cena. Nowe modele lustrzanek tego formatu mają nowoczesne matryce wykonującej zdjęcia o jakości wystarczającej nawet dla zaawansowanego miłośnika fotografii krajobrazowej. Początkujący miłośnicy fotografii zapominają, że jakość techniczna zdjęcia w ogromnej mierze zależy od jakości optycznej obiektywu, który rzutuje obraz na matrycę światłoczułą aparatu. Efektem założenia słabego optycznie obiektywu do najwyższego modelu lustrzanki będą niskiej jakości zdjęcia pod względem ostrości, kontrastu i kolorystyki. Kolejną zaletą lustrzanek z matrycą APS-C są niższe ceny obiektywów do tych lustrzanek niż do lustrzanek pełnoklatkowych.

Polecane modele lustrzanek
W środowisku miłośników fotografii przyrody dużą popularnością cieszą się lustrzanki z matrycą APS-C: Nikon D5600, Nikon D7200, Nikon D7500, Nikon D500, Pentax K-3 II. Zaawansowani miłośnicy fotografii przyrody wybierają lustrzanki pełnoklatkowe takie jak: Nikon D610, Nikon D780, Nikon D810, Pentax K-1 II. Zaletą lustrzanek Nikon oraz Pentaxa jest bardzo duża dostępność dobrej jakości obiektywów manualnych z mocowaniem Nikon F lub Pentax K. W fotografii krajobrazowej często używa się długich czasów naświetlania warto więc wyposażyć się w dodatkowe baterie do lustrzanki oraz dobrej jakości statyw.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!