FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

podstawy fotografiiporadnik fotograficzny

Jaki obiektyw do fotografii portretowej?

Początkujący miłośnicy fotografii często pytają jaki obiektyw jest najlepszy do fotografii portretowej. Według profesjonalistów najlepszymi obiektywami do fotografii portretowej są obiektywy o ogniskowej od 1,5 do 3 krotności ogniskowej obiektywu standardowego dla używanego aparatu fotograficznego. Jeśli używasz do portretu aparatu z matrycą pełnoklatkową (FF) to będą to obiektywy od 75 do 150 mm. Jeśli fotografujesz aparatem z matrycą typu APS-C (DX) to do portretu będą najlepsze obiektywy o ogniskowej od 50 do 105 mm. Jeśli zdjęcia portretowe robisz aparatem z matrycą micro cztery trzecie to trzeba założyć obiektywy od ogniskowej od 35 do 75 mm.

Drugim ważnym parametrem technicznym obiektywu do fotografii portretowej po ogniskowej jest jasność. Obiektywy do fotografii portretowej mają mają najczęściej jasność od 1,2 do 2,5. W praktyce amatorskiej najczęściej są używane obiektywy o jasności 1,8. Na rynku są dostępne super jasne obiektywy portretowe o jasności 0,95, ale ceny ich są stosunkowo wysokie. W tradycyjnej fotografii portretowej ważna jest głębia ostrości, która zależy od dwóch czynników czyli od fizycznej ogniskowej obiektywu oraz ustawionej wartości przysłony. Im dłuższy dłuższa ogniskowa tym mniejsza głębia ostrości przy tej samej wartości przysłony. Im mniejsza wartość przysłony możliwa do ustawienia w danym obiektywie tym mniejszą głębię ostrości można uzyskać za pomocą tego obiektywu.

W kreatywnej fotografii portretowej fotograficy stosują obiektywy praktycznie o każdej ogniskowej. W internecie publikowane są kreatywne zdjęcia portretowe wykonane za pomocą obiektywów ultra szerokokątnych lub rybie oko. Niektórzy kreatywni fotograficy próbują robić zdjęcia portretowe z ultra małą głębią ostrości. Wielu profesjonalistów używa do fotografii portretowej nie tylko obiektywów stałoogniskowych ale bardzo często lekkich telezoomów o jasności f4.

#Jaki obiektyw do portretu?

#Jaki obiektyw do fotografii portretowej?

#Jaki obiektyw do robienia portretów?

 

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!