FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

lustrzanki

Jaką lustrzankę analogową kupić?

Wraca moda na fotografowanie aparatami analogowymi na filmie światłoczułym podobnie jak moda na gramofony analogowe i płyty winylowe. Dzisiaj flagowe modele analogowych lustrzanek można kupić w bardzo przystępnej cenie. Miłośnicy fotografii analogowej polecają profesjonalne modele małoobrazkowych lustrzanek analogowych (zestawienie pod kątem alfabetycznym):
Canon AE-1
Nikon FM2
Nikon F3
Nikon F4
Nikon F6
Minolta X-300
Minolta X-700
Olympus OM-1
Pentax K1000
Wybierając lustrzankę analogową nie warto sugerować się konkurencyjną ceną samego korpusu, ale warto sprawdzić i zsumować ceny obiektywów, którymi będziemy chcieli fotografować. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kupić kilka jasnych stałek do lustrzanki analogowej, bo filmy analogowe nie grzeszą wysoką czułością. Polecane ogniskowe obiektywów do analogowej lustrzanki to 28, 50, 135 mm. Lustrzanka analogowa zyskała wyjątkową popularność dzięki możliwości wymiany obiektywów oraz rozbudowanej automatyce naświetlania oraz automatycznemu ustawianiu ostrości. Lustrzanki analogowe z profesjonalną automatyką naświetlania pomagają zaoszczędzić wiele klatek cennego negatywu. Warto wybierać lustrzanki, które mają także manualny tryb naświetlania M oraz tryby preselekcji czasu oraz preselekcji przysłony (A).  Jeżeli posiadasz już lustrzankę cyfrową to warto wybrać lustrzankę analogową tego samego producenta z tym samym mocowaniem obiektywów co umożliwi korzystanie z tych samych obiektywów. Najbardziej popularnymi na rynku systemami mocowań obiektywów w lustrzankach analogowych są: Nikon F, Pentax K, Canon EF oraz M42

W zestawieniu są zarówno lustrzanki z system autofokusa jak i bez autofokusa. Opłaca się kupować używane lustrzanki analogowe w komisie, bo sprzęt jest sprawdzony przez komis i ceny są niższe niż na portalach aukcyjnych. Kupując sprzęt w komisie można uzyskać co najmniej miesięczną gwarancję rozruchową. Fotografia analogowa jest bardzo kosztownym hobby. Ceny małobrazkowych negatywów kolorowych (36 klatek) kształtują się od 10 zł do 65 zł a czarno-białych od 20 zł do 56 zł. Do ceny negatywu trzeba doliczyć koszt wywołania filmu oraz koszt skanowania negatywu. Koszt jednego zdjęcia wykonanego metodą analogową w zależności jakości filmu wynosi od 1 zł do 2,5 zł bez kosztu wykonania odbitki.

Aktualizacja: W Polsce coraz bardziej popularne są tanie lustrzanki analogowe z mocowaniem obiektywu M42. Mocowanie obiektywów M42 było jednym z najbardziej popularnych mocowań obiektywów w okresie produkcji lustrzanek analogowych. Najbardziej popularnymi markami lustrzanek analogowych w naszym kraju były lustrzanki Praktica oraz Zenit. Lustrzanki analogowe Praktica były produkowane w NRD, a lustrzanki Zenit w ZSRR. Charakteryzują się one zarówno dobrą jakością jak i funkcjonalnością. Używane lustrzanki Praktica pomimo lat mają bardziej dokładną migawkę mechaniczną oraz dobrej jakości układ optyczny.  Jedną z najbardziej polecanych jest Practica MTL5. 

#lustrzanki analogowe

#lustrzanki analogowe Nikon

#lustrzanki analogowe Canon

#lustrzanki analogowe Pentax

#lustrzanki analogowe Olympus

#lustrzanki analogowe Minolta

 

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!