FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Czy warto kupić aparat FED?

Dzisiaj przy gorącej styczniowej kawce kilka słów o analogowym aparacie małoobrazkowym FED? Wiele osób zastanawia się na zakupem tego radzieckiego dalmierzowego aparatu. Na portalach aukcyjnych jest dostępnych kilka generacji tego dalmierzowego aparatu: FED 2, FED 3, FED 4, FED 5. Aparaty FED 3/4/5 posiadają wymienne obiektywy z gwintem M39. W modelach z serii FED 5 najczęściej montowano obiektyw Industar-61 L/D o ogniskowej 55 mm i jasności F2.8. W modelu Fed 4 zastosowano zewnętrzny selenowy światłomierz. Ostatnim i najlepszym modelem w serii aparatów Fed był FED 5C. Aparaty dalmierzowe z serii FED 5 były produkowane od 1977 do 1990 roku.

Obiektywy od anologowego FED-a można zamontować w bezlusterkowców kupując odpowiedni adapter z gwintem M39 od strony obiektywu i odpowiednim mocowaniem od strony korpusu aparatu. Aparaty dalmierzowe FED były radziecką kopią niemieckiej dalmierzowej Leiki. Jakość wykonania aparatów FED jest losowa. Można trafić na egzemplarz sprawny a można spotkać egzemplarze wymagające naprawy lub regulacji dalmierza, migawki w serwisie naprawy aparatów. Nie polecam zakupu aparatu FED początkującemu miłośnikowi fotografii analogowej. Jeśli chcesz fotografować aparatem analogowym to poszukaj sprawnego modelu lustrzanki analogowej z jasną matówką i pomiarem światła przez obiektyw (TTL).

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!