FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

astrofotografia

Czym fotografować księżyc?

#fotografowanie księżyca

Dzisiaj przy wieczornej kawce temat fotografowania księżyca. Wielu początkujących amatorów fotografii marzy o fotografowaniu księżyca. Jeśli zamierzamy fotografować księżyc mamy do wyboru cztery podstawowe techniczne rozwiązania. Pierwsze rozwiązanie to zestaw lustrzanka lub bezlusterkowiec z dedykowanym obiektywami producenta, drugie to zestaw bezlusterkowiec lub lustrzanka z obiektywami manualnymi, a trzecie to fotografowaniem aparatem kompaktowym z powerzoomem, a czwarte rozwiązanie to fotografowanie za pomocą bezlusterkowca lub lustrzanki podłączonej do teleskopu. W praktyce do amatorskiego fotografowania księżyca nie są potrzebne  super jasne teleobiektywy z autofokusem ani teleskop.

Obiektywy manualne są kilkakrotnie tańsze od teleobiektywów z autofokusem. Do fotografowania księżyca przydatne są teleobiektywy o ogniskowych od 200 do 1000 mm. W celu przedłużenia ogniskowej teleobiektywu można zastosować telekonwerter. W zależności od krotności telekonwertery przedłużają ogniskową 1.4 lub 2 razy. Jeśli masz lustrzankę Nikona to może wykorzystać manualne teleobiektywy z mocowaniem Nikon F. Jeśli masz lustrzankę Pentaxa to możesz poszukać manualnych teleobiektywów z mocowaniem Pentax K. Jednak na polskim rynku jest najwięcej obiektywów manualnych o mocowaniu M42. Do zamocowania obiektywu z mocowaniem M42 do lustrzanki lub bezluterkowca potrzebny jest specjalny adapter.

W sklepach internetowych można zakupić adaptery o przeróżnych konfiguracjach. W przypadku bezlusterkowców Nikona potrzebny jest adapter, który z jednej strony ma mocowanie Nikon Z a z drugiej strony mocowanie M42. Mając lustrzankę Pentaxa potrzebujesz adapteru, który z jednej strony ma mocowanie Pentax K a z drugiej strony mocowanie M42. Księżyc można również fotografować teleobiektywami zwierciadlanymi. Podstawowymi wadami obiektywów zwierciadlanych są stała niezmienna wartość przysłony oraz duża waga. Manualne obiektywy może wykorzystać w fotografii architektury czy w fotografii krajobrazowej. Podczas fotografowania księżyca przydaje się stabilny statyw, który umożliwia ustawić nieruchomy kadr.

Sprzęt do fotografowania księżyca:
lustrzanka lub bezlusterkowiec z manualnym trybem ustawiania czasu naświetlania i przysłony oznaczanym M (tryb manual)
adapter do podłączenia obiektywu MF
teleobiektyw z ręcznym ustawianiem ostrości od ogniskowej od 200 do 1000 mm
stabilny ciężki statyw
elektroniczny wężyk spustowy

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!