FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowce

Jaki bezlusterkowiec do fotografii ślubnej?

Wielu początkujących fotografów ślubnych oraz miłośników fotografii zadaje się pytanie: “Jaki kupić bezlusterkowiec do fotografii ślubnej?” Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest opracowanie listy cech jakie powinien posiadać bezlusterkowiec do fotografii ślubnej.
Cechy idealnego bezlusterkowca do fotografii ślubnej:
pełnoklatkowa matryca
szybki i precyzyjny autofokus
system rozpoznawania twarzy i oczów przy ustawianiu ostrości
wysoka użyteczna czułość matrycy
stabilizacja matrycy w korpusie
akumulator o dużej pojemności
podwójny slot na karty pamięci
wysokiej jakości wizjer elektroniczny
intuicyjne menu aparatu
wysoka szybkość zdjęć seryjnych
ergonomiczny układ przycisków na korpusie
bryzgoszczelny i pyłoszczelny korpus
duża gama obiektywów do aparatu
niska waga korpusu i obiektywów
cicha migawka elektroniczna
dedykowany grip do korpusu bezlusterkowca
możliwość sterowania aparatem ze smartfona
niskie szumy przy wysokiej czułości ISO
ergonomiczny korpus aparatu

Moim zdaniem aktualnie nie ma na rynku bezlusterkowca, który spełniałby wszystkie cechy idealnego bezlusterkowca do fotografii ślubnej. Zastanawiasz się, które cechy bezlusterkowca są najważniejsze w praktyce. Nikt nie poleci Tobie idealnego modelu aparatu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Moim zdaniem najważniejszą cechy bezlusterkowca do fotografii ślubnej to szybki i precyzyjny atofokus oraz wysoka szybkość zdjęć seryjnych. W praktyce są dwa podejścia do zakupu bezlusterkowca. Pierwsze podejście mówi o tym, że wybrać najlepszy model bezlusterkowca z  funkcjami przydatnymi w fotografii ślubnej. Drugie podejście bardziej indywidualne polega na tym, że wybór bezlusterkowca poprzedza się wyborem obiektywów, którymi zamierza się fotografować i dopiero do optyki wybiera się odpowiedni korpus. Pierwsze podejście pozwala na uniknięcie błędów związanych z wyborem niewłaściwego korpusu, a drugie podejście umożliwia dopasowanie optyki do indywidualnych potrzeb fotografa.

W 2021 najbardziej rozbudowanym i uniwersalnym systemem obiektywów i bezlusterkowców jest system mocowania obiektywów Sony E. Kupując bezlusterkowca z mocowaniem Sony E można używać natywnych obiektywów Sony oraz obiektywów AF producentów niezależnych Samyanga, Sigmy, Tamrona. Do bezlusterkowców z bagnetem Sony E można podłączyć także obiektywy z manualnym autofokusem. Do bezlusterkowców Canona oraz Nikona można podłączyć za pomocą adapterów obiektywy od lustrzanek. Do bezlusterkowców Nikona obiektywy od lustrzanek Nikona a do Canona obiektywy od lustrzanek Canona. W systemie Nikona automatyczne ustawianie ostrości działa tylko z obiektywami “lustrzankowymi” wyposażonymi w silnik AF, gdyż bezlusterkowce Nikon Z nie posiadają wbudowanego silnika autofokusa w swoich korpusach. U konkurencyjnego Canona praktycznie wszystkie obiektywy od lustrzanek cyfrowych Canona mają wbudowany silnik AF. Moim zdaniem najbardziej przydatnymi bezlusterkowcami do fotografii ślubnej są: Sony A7 III, Sony A9 II, Sony A7S III, Sony A7R III, Nikon Z6 II, Nikon Z7 II, Canon EOS R5, Canon EOS R6.

Doświadczeni fotografowie ślubni wiedzą, że poodczas wyboru bezlusterkowca warto przeanalizować koszty zakupu dodatkowych obiektywów do bezlusterkowca. Niektórzy fotografowie ślubni preferują obiektywy stałoogniskowe a inni wybierają obiektywy zmiennoogniskowe popularnie nazywane zoomami. Każde z tych rozwiazań ma swoje wady i zalety. Ale o tym już w następnym artykule.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!