FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Jak kupować statyw?

Dzisiaj przy gorącej kawce temat jak kupować statyw a może nawet jak nie kupować statywu. Jaki modle statywu wybrać? Wielu ludzi podczas kupowania statywu kieruje się mitami. Postaram się dzisiaj opisać kilka mitów o zakupie statywów.

Mit 1
Uniwersalny staw jest najlepszy
Niestety nie ma czegoś takiego jak uniwersalny statyw tak jak nie ma uniwersalnego samochodu. Statyw fotograficzny warto dobierać do ciężaru posiadanego sprzętu, rodzaju fotografii, warunków atmosferycznych, warunków terenowych. Inny staw potrzebuje amator a inny zawodowy fotoreporter, który fotografuje ciężkimi teleobiektywami.

Mit 2
Lżejszy statyw jest lepszy od cieższego

Kolejny mit powtarzany przez zawodowych sprzedawców. Waga statywu jest ważna tylko wtedy, gdy nosi się statyw przypięty do plecaka. W praktyce cięższy stytyw jest bardziej stabilny i bardziej praktyczny. Statywy z włókien węglowych są dobre dla podróżników czy miłośników fotografii górskiej, gdzie waga bagażu jest bardzo ważna.

Mit 3
Droższy statyw jest lepszy

Kupując statyw płaci się dużo więcej za markę firmy, która wyprodukowała statyw, za niską wagę oraz za nowoczesny design. Statywy znanych marek są dużo droższe niż statywy chińskich firm. Cena statywu zależy też od nośności statywu czyli wagi sprzętu, który można na statywie zamontować. Kupując statyw warto poczytać opinie na forach opinie o danym modelu statywu. Zawodowcy i zaawansowani amatorzy chętnie pomogą i doradzą. Naprawdę udanych i wartych polecenia modeli statywów jest niewiele. Można znaleźć dobre statywy w rozsądnej cenie.

Mit 4
Lepszy droższy statyw i tańsza głowica.

Śmieszny mit. Kupując dobrej klasy staw warto dokupić podobnej klasy głowicę. Głowicę dobieramy też pod kątem obciążenia czyli wagi sprzętu oraz rodzaju fotografii czy filmowania. Warto znaleźć w dokumentacji wagę korpusów aparatów oraz obiektywów, którymi planujemy fotografować. Przestrzegam przed zakupem statywu lub głowicy tylko na podstawie zdjęć umieszczonych w sklepie internetowym.

Dzisiaj nie tworzę listy najlepszych modeli statywów, gdyż wybór statywu to bardzo indywidualna kwestia i często kwestia gustów a gustach nie mam zamiaru pisać…

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!