FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowce

Czym różni się bezlusterkowiec od lustrzanki?

Dzisiaj wieczorem kilka słów o różnicach pomiędzy bezlusterkowcem a lustrzanką cyfrową. Podstawową różnicą pomiędzy bezlusterkowcami a lustrzanki jest wprowadzenie pełnego toru elektronicznego przetwarzania i wyświetlania obrazu podczas kadrowania i ustawiania ostrości zamiast toru optycznego składającego się lustra i pryzmatu pentagonalnego. Bezlusterkowce posiadają wizjer elektroniczny lub tylko ekran zamiast lustra i pryzmatu pentagonalnego, które posiadają lustrzanki.

W lustrzance cyfrowej obraz tworzony przez obiektyw jest przekazywany do wizjera z wykorzystaniem lustra i pryzmat pentagonalnego.  W aparacie bezlusterkowym zwanym popularnie bezlusterkowcem obraz zarejestrowany przez matrycę światłoczułą przetworzony przez procesor obrazu przekazywany jest wizjera elektronicznego.  W bezlusterkowcu jest mniej ruchomych części, które mogą wywoływać drgania aparatu po naciśnięciu spustu migawki. W przyszłości w nowoczesnych bezlusterkowcach nie będą montowane migawki mechaniczne sterowane elektronicznie. Rolę migawki mechanicznej spełniać będzie migawka elektroniczna. Pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcem bez migawki mechanicznej jest Nikon Z9. W bezlusterkowcach sygnały do sterowania systemem AF przekazywane z czujników AF, które wbudowane są w matrycę.

W bezlusterkowcu podczas kadrowania wyświetlany jest obraz jaki może być zapisany na karcie pamięci. Kolejną różnicą jest fakt, że w bezlusterkowcu matryca i procesor obrazu działają podczas kadrowania i cały czas pobierają energię z akumulatora. Nowoczesne bezlusterkowce Canona i Nikona mają większą średnicę bagnetu niż pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe co umożliwia konstruowanie bardzo jasnych obiektywów do bezlusterkowców. Konstrukcje bezlusterkowca wymyślili inżynierowie z z firmy Olympus. Jednak pierwszy bezlusterkowiec wyprodukowała firma Panasonic. Pierwszy bezlusterkowiec firmy Panasonic pojawił się pod nazwą Lumix DMC-G1. Aktualnie na rynku jest kilkadziesiąt modeli bezluterkowców. W chwili obecnej pełnoklatkowe bezlusterkowce produkują: Canon, Leica, Nikon, Panasonic, Sigma, Sony. W temacie bezlusterkowców można przeczytać lub usłyszeć dziesiątki mitów. Ale o tym już w następnym artykule…

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!