FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowce

Czym różni się bezlusterkowiec od lustrzanki?

Dzisiaj wieczorem kilka słów o różnicach pomiędzy bezlusterkowcem a lustrzanką cyfrową. Podstawową różnicą pomiędzy bezlusterkowcami a lustrzanki jest wprowadzenie pełnego toru elektronicznego przetwarzania i wyświetlania obrazu podczas kadrowania i ustawiania ostrości zamiast toru optycznego składającego się lustra i pryzmatu pentagonalnego. Bezlusterkowce posiadają wizjer elektroniczny lub tylko ekran zamiast lustra i pryzmatu pentagonalnego, które posiadają lustrzanki.

Zasada działania lustrzanki cyfrowej vs zasada działania bezlusterkowca

W lustrzance cyfrowej obraz tworzony przez obiektyw jest przekazywany do wizjera z wykorzystaniem lustra i pryzmat pentagonalnego.  W aparacie bezlusterkowym zwanym popularnie bezlusterkowcem obraz zarejestrowany przez matrycę światłoczułą przetworzony przez procesor obrazu przekazywany jest wizjera elektronicznego.  W bezlusterkowcu jest mniej ruchomych części, które mogą wywoływać drgania aparatu po naciśnięciu spustu migawki. W bezlusterkowcach sygnały do sterowania systemem AF przekazywane z czujników AF, które wbudowane są bezpośrednio w matrycę. W bezlusterkowcach nie występują problemy z automatycznym ostrzeniem typu front focus lub back focus. W przyszłości w nowoczesnych bezlusterkowcach nie będą montowane migawki mechaniczne sterowane elektronicznie. Rolę migawki mechanicznej spełniać będzie migawka elektroniczna. Pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcem bez migawki mechanicznej jest Nikon Z9. Pierwszym bezlusterkowcem z globalną migawką jest Sony A9 III.

W bezlusterkowcu podczas kadrowania wyświetlany jest obraz jaki może być zapisany na karcie pamięci. Kolejną różnicą jest fakt, że w bezlusterkowcu matryca i procesor obrazu działają podczas kadrowania i cały czas pobierają energię z akumulatora. Nowoczesne bezlusterkowce Canona i Nikona mają większą średnicę bagnetu niż pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe co umożliwia konstruowanie bardzo jasnych obiektywów do bezlusterkowców. Wizje konstrukcji bezlusterkowca micro cztery trzecie opracowali inżynierowie z z firmy Olympus. Jednak pierwszy bezlusterkowiec wyprodukowała firma Panasonic. Pierwszy bezlusterkowiec firmy Panasonic pojawił się pod nazwą Lumix DMC-G1. Aktualnie na rynku jest kilkadziesiąt modeli bezluterkowców z różnymi wielkościami matryc. W chwili obecnej pełnoklatkowe bezlusterkowce produkują: Canon, Leica, Nikon, Panasonic, Sigma, Sony.

Zastosowania

Profesjonalne lustrzanki cyfrowe są często preferowane przez fotoamatorów tradycjonalistów i profesjonalistów, którzy cenią sobie tradycyjny design, stabilność i trwałość sprzętu, zwłaszcza w fotografii artystycznej, krajobrazowej oraz portretowej.

Profesjonalne bezlusterkowce zyskują popularność wśród zawodowych fotografów podróżniczych, reporterów prasowych i sportowych, miłośników fotografii ulicznej w zastosowaniach, gdzie liczy się szybkość autofocusa, mobilność i nowoczesne funkcje w zakresie fotografowania i filmowania.

Podsumowanie

Wybór między lustrzanką cyfrową a bezlusterkowcem zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji użytkownika oraz przewidywanych zastosowań aparatu cyfrowego. Lustrzanki cyfrowe oferują sprawdzoną niezawodność i szeroką gamę akcesoriów, podczas gdy bezlusterkowce przodują w nowoczesnych technologiach i mobilności. Przyszłość cyfrowej technologii fotograficznej jednak coraz bardziej zmierza ku bezlusterkowcom, które dzięki swojej elastyczności i nowoczesnym funkcjom zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. W temacie bezlusterkowców można przeczytać lub usłyszeć dziesiątki mitów. Ale o tym już w następnym artykule…

Hashtagi do mediów społecznościowych:

#lustrzanka #bezlusterkowiec #DSLR #wizjeroptyczny #wizjerelektroniczny #fotografia #aparat #kompaktowyaparat #matryca #obiektyw #autofokus #fotografiacyfrowa #aparatfotograficzny #sprzętfotograficzny #technologia #jakośćobrazu #aparatbezlustra #wybóraparatu #fotografiasportowa #fotografiaportretowa #fotografiakrajobrazowa #fotografiauliczna #fotografiapodróżnicza #zaletylustrzanki #wadylustrzanki #zaletybezlusterkowca #wadybezlusterkowca #tradycyjnyaparat #nowoczesnyaparat #sprzętfotograficzny2024 #porównanieaparatów #akcesoriafotograficzne #fotografiaprofesjonalna #fotografiaamatorska #fotografiaartystyczna #mobilnośćaparatu #czaspracybaterii #aparatkompaktowy #sprzętfotograficznydopodróży #fotografiapodróży #fotografiaplenerowa #nowoczesnefunkcjeaparatu #wybóraparatufotograficznego #recenzjaaparatów #zaletyaparatu #wadyaparatubezlusterkowego

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!