FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

AktualnościInformacje prasowe

90 lat obiektywów marki Nikkor

Informacja prasowa firmy Nikon z dnia 16 listopada 2023 roku.

Nikon świętuje 90. rocznicę wprowadzenia na rynek obiektywów Nikkor. Z okazji jubileuszu prezentuje nowe logo, które upamiętnia dziedzictwo marki Nikkor.

Historia w każdym obiektywie
Nowe logo przedstawia sylwetki obiektywów – zarówno tych historycznych, które pozostawiły ślad w historii fotografii, jak i współczesnych modeli. W logo umieszczono hasło „A Story in Every Lens” (historia w każdym obiektywie), Podkreśla ono konstrukcję i wyjątkowe cechy, jakie charakteryzują każdy obiektyw Nikkor – jego zdolność do uchwycenia wyjątkowych chwil, uwieczniania wydarzeń i opowiadania historii, które mogą trafiać do ludzkich serc. Inspirowana rozwojem technologicznym i historią marki Nikkor, firma Nikon globalnie angażuje się w rozwój kultury fotografii. Celem są coraz większe możliwości ekspresji poprzez obraz – zarówno zdjęcia, jak i filmy.

Nikkor: z Japonii do NASA
90-letnia historia marki NIKKOR rozpoczęła się w 1932 roku wraz z rejestracją znaku towarowego Nikkor przez firmę Nikon (wówczas Nippon Kogaku K.K.). Rok później zrealizowano pierwszą dostawę obiektywów do fotografii lotniczej Aero-Nikkor. Od początku kluczowe było dążenie do technologicznej doskonałości i świetnych parametrów optycznych obiektywów Nikkor – Nikon jako jeden z nielicznych producentów na świecie rozpoczyna proces produkcyjny każdego obiektywu od wytwarzania szkła optycznego. Dzięki temu, z biegiem lat marka stała się rozpoznawalna na całym świecie. Marka Nikkor była także liderem innowacji. Obiektyw Nikkor P.C 8.5cm f/2, wprowadzony w 1948roku, został zaprezentowany w opiniotwórczym magazynie LIFE, co znacząco wzmocniło reputację marki NIKKOR, jednocześnie pomagając w ugruntowaniu koncepcji jakości „Made in Japan”. W 1963 roku Zoom-Nikkor Auto 43-86mm f/3.5 był pierwszym standardowym obiektywem zmiennoogniskowym oferującym praktyczne możliwości. Współcześnie, w 2019 roku, obiektyw Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct, uważany za flagowy wśród obiektywów Nikkor Z, zyskał uznanie jako najjaśniejszy obiektyw w historii firmy Nikon o otworze względnym f/0,95 1.
Doskonałych parametrów optycznych i niezawodności. Co ciekawe, obiektywy Nikkor odegrały ważną rolę w misjach kosmicznych NASA – świadczy to o świetnych parametrach technicznych i niezawodności. W 1971 roku podczas misji Apollo 15 wykorzystano obiektywy Nikon Photomic FTN (specyfikacje NASA) i Nikkor. Ponadto w 2009 roku zamówiono lustrzanki D3S z obiektywami AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED w celu dokumentowania działań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Do dziś firma Nikon nadal odgrywa rolę w misjach kosmicznych NASA, regularnie dostarczając aparaty i obiektywy. Relacja z NASA przyczyniła się również do rozwoju technologii optycznych,
przekładając się na stałe podwyższanie jakości fotografii i badań kosmicznych.
Z, czyli wolność twórczego wyrazu
W 2018 roku firma Nikon połączyła wiedzę i doświadczenie zgromadzone przez lata, aby wprowadzić na rynek system mocowania Z. Obejmuje on aparaty bezlusterkowe z nowym bagnetem o większej średnicy 2 , a także współpracujące obiektywy Nikkor Z i akcesoria. Obiektywy Nikkor Z zaprojektowano tak, aby zapewniały niespotykany dotąd poziom parametrów optycznych,
wykorzystując wyjątkową swobodę projektowania, która wynika z połączenia dużej średnicy wewnętrznej mocowania Z (55 mm) i małej odległości matrycy od płaszczyzny mocowania bagnetowego (16 mm). Cechy te zapewniają większą elastyczność konstrukcyjną i otwierają nowe możliwości twórcom wizualnym.
Więcej informacji na temat firmy Nikon można znaleźć w witrynie www.nikon.pl

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!