FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Aktualnościbezlusterkowcelustrzanki

Zmierzch ery lustrzanek cyfrowych

Obserwując trendy rozwoju aparatów fotograficznych widać już zmierzch ery lustrzanek cyfrowych. Postęp techniczny w rozwoju konstrukcji lustrzanek cyfrowych osiągnął swoje granice. Podczas projektowania lustrzanek cyfrowych wykorzystano dużo doświadczeń zdobytych podczas projektowania i produkcji profesjonalnych lustrzanek analogowych z autofokusem. Nie mniej ograniczenia w szybkości działania lustrzanek cyfrowych wynikają z ich konstrukcji, której idea nie zmieniła się znacząco od czasów skonstruowania pierwszej lustrzanki. Zastosowanie nowoczesnej matrycy czy szybkiego procesora obrazu nie usunie wad i ograniczeń lustrzanki cyfrowej. Współczesne aparaty bezlusterkowe przewyższają lustrzanki cyfrowe pod względem szybkości i precyzji działania autofokusa i szybkości zdjęć seryjnych. 

Zarówno Canon i Nikon zaprzestały wprowadzania na rynek nowych modeli korpusów lustrzanek i obiektywów do lustrzanek. Sony od dawna nie produkuje lustrzanek cyfrowych. Jedynym producentem, który zamierza projektować i produkować nowe modele lustrzanek cyfrowych jest Ricoh, który produkuje aparaty lustrzankowe z logo Pentax. Aktualnie w sklepach internetowych są dostępne lustrzanki cyfrowe z logiem Canona, Nikona oraz Pentaxa.  Z miesiąca na miesiąc oferta lustrzanek cyfrowych staje się coraz skromniejsza pod kątem liczby modeli w porównaniu do liczby modeli bezlusterkowców dostępnych w sprzedaży. Klienci coraz rzadziej decydują się na zakup nowej lustrzanki cyfrowej.

Od 2018 roku obserwujemy przyśpieszenie rozwoju konstrukcji bezlusterkowców. W 2018 roku dwaj najważniejsi producenci sprzętu fotograficznego czyli  Canon i Nikon wprowadzili na rynek swoje pierwsze pełnoklatkowe bezlusterkowce. W 2021 roku Nikon pokazał pierwszego pełnoklatowego flagowego bezlusterkowca Nikona Z9. Kilka miesięcy wcześniej Sony zaprezentowało swojego flagowwca Sony A1. Według spekukacji internetowych Canon planuje planuje pokazać swojego flagowego bezlusterkowca Canona R1 w 2023 roku. W 2022 roku zarówno Canon oraz Nikon nie wprowadziły na rynek nowych modeli lustrzanek. w 2022 roku, a jedynie Ricoh wprowadził na rynek nową lustrzankę cyfrową czyli Pentaxa KF.

W 2023 roku zakup nowej lustrzanki cyfrowej do zastosowań profesjonalnych  ma wątpliwy sens zarówno pod kątem ekonomicznym jak i technicznym. Ceny nowych lustrzanek cyfrowych są porównywalne do bezlusterkowców tej samej klasy. Racjonalnym może być zakup nowej lustrzanki cyfrowej w przypadku, gdy posiadasz kilka obiektywów z bagnetem do lustrzanki. Oczywiście, że lustrzanki robią doskonałe zdjęcia i jeszcze wiele lat będą robić, ale przyszłościowymi aparatami w 2023 roku są tylko bezlusterkowce.

Aktualizacja: W kwietniu bieżącego roku Ricoh wprowadził na rynek monochromatyczną lustrzankę Pentax K-3 Mark III Mono. Konstrukcja tego modelu lustrzanki oparta jest na aparacie Pentax K-3 Mark III z matrycą formatu APS-C.  Jest to pierwsza na świecie monochromatyczna lustrzanka cyfrowa.

#lustrzanki cyfrowe

#bezlusterkowce

#lustrzanki vs bezlusterkowce

#lustrzanki Nikon

#lustrzanki Canon

#lustrzanki Sony

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!