FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

fotografia analogowa

Światowy dzień fotografii

Historia fotografii trwa już prawie 200 lat. Pierwsza trwała fotografia została wykonana metodą heliografii przez Josepha Nicephorea Niepce w 1826 roku. Pierwszą fotografią przedstawiającą człowieka była fotografia wykonana przez Louisa Daguerre w 1839 roku. 7 stycznia 1839 roku Louis Jacques Daguerre ogłosił, że opracował proces tworzenia fotografii zwany dagerotypią. Warstwą światłoczułą była warstewka jodku srebra umieszczona na wypolerowanie i posrebrzonej płytce miedzianej. Pierwszy fotograficzny autoportret wykonał Robert Corneliuw 1839 roku.

Pierwsza publiczna prezentacja wynalazku zwanego dagerotypią odbyła się 19 sierpnia 1839 roku. Miała ona miejsce na spotkaniu Francuskiej Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu W 1839 roku rząd francuski odkupił prawa do patentu od Louisa Daguerre’a i udostępnił ludzkości czyniąc go własnością publiczną. Dagerotypia nie była jedynym pomysłem na fotografię. Wiliam Talbot w 1835 roku rozpoczął prace nad utrwalanie obrazów z camera obscura. To właśnie Wiliam Talbot opracował podstawy procesu negatywo-pozytywowego umożliwiającego wykonywanie wielu odbitek z jego wcześniej naświetlonego negatywu. Pierwszym fotografami byli malarze lub astronomowie, którzy korzystali z camery obscura w swojej artystycznej lub naukowej pracy.


Angielski astronom John Frederick Herschel w 1840 roku wprowadził do języka terminy: fotografia, negatyw, pozytyw. Swoimi odkryciami zbudował także podstawy chemii fotograficznej. Już 1819 roku Herschel odkrył, że tiosiarczan sodu działa jak rozpuszczalnik halogenków srebra w 1819 roku i poinformował Talbota i Daguerre o swoim odkryciu, że “hiposiarczyn sody” można używać do uzyskiwania trwałych obrazów. Opisy przełomowych odkryć Johna Fredericka Hershella w dziedzinie fotografii zostały przedstawione w Royal Society w Londynie w marcu 1839 roku oraz w styczniu 1840 roku.


Wielu z Was zastanawia się dlaczego Światowy Dzień Fotografii obchodzimy 19 sierpnia? Rok 1839 był rokiem przełomowym dla historii fotografii analogowej. Dlatego też historycy nauki uważają, że historia fotografii rozpoczęła się w 1839 roku. Wiele dat i rocznic ma charakter tylko symboliczny. 19 sierpnia 1839 jest też datą symboliczną przypominającą jedną z pierwszych publicznych prezentacji uzyskiwania trwałych fotografii na forum naukowym i artystycznym. Fotografia analogowa od początku była połączeniem wielu wynalazków i odkryć naukowych. Współczesna fotografia korzysta z tysięcy wynalazków i patentów, aby mogła osiągnąć ten poziom jaki może wszyscy aktualnie obserwować. Dziś najbardziej popularnym aparatem fotograficznym jest smartfon, a dokładnie aparat fotograficzny umieszczony w smartfonie.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!