FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

FotonowościInformacje prasowe

Nowe super-teleobiektywy RF Canona – informacja prasowa firmy Canon*

Poniżej przedstawiamy informację prasową firmy Canon: “Canon wprowadza na rynek dwa nowe obiektywy RF, w tym obiektyw AF do aparatów bezlusterkowych z najdłuższą ogniskową na świecie.”

Warszawa, Polska, 24 lutego 2022: Canon Europe ogłasza dziś wprowadzenie na rynek dwóch nowych super-teleobiektywów: RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM. Obiektywy te wyznaczają nowe standardy w swojej kategorii dzięki niesamowitemu powiększeniu, które w bezkonkurencyjny sposób umożliwia fotografowanie odległych obiektów. Inteligentna konstrukcja zapewnia niesamowitą wydajność optyczną i poręczność, która ułatwia korzystanie z oszałamiających ogniskowych 800 mm i 1200 mm (obiektyw AF z najdłuższą ogniskową na świecie do aparatów bezlusterkowych¹). Dzięki znakomitemu optycznemu stabilizatorowi obrazu i dużym otworom przysłony, te wysokiej jakości obiektywy RF z serii L spełnią wymagania szerokiego grona fotografów: sportowych, przyrodniczych, newsowych i śledczych. To sprzęt, który uchwyci nawet najbardziej odległe wydarzenia – w każdych warunkach i z niezwykłą szczegółowością.

Modele RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM to nowe możliwości dla profesjonalnych fotografów, którzy chcą uwieczniać oddalone obiekty

RF 800mm F5.6L IS USM

RF 1200mm F8L IS USM

Daleki zasięg przenośnego obiektywu

Wprowadzając na rynek modele RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM, firma Canon stworzyła niezrównaną linię super-teleobiektywów. Fotografowie mają teraz większy wybór rozwiązań, które spełnią ich profesjonalne potrzeby. Seria RF otwiera przed nimi jeszcze więcej możliwości dzięki teleobiektywom 800mm i 1200mm. Jest to najdłuższa ogniskowa na rynku w kategorii urządzeń, które nie są teleskopami. Ten niesamowity zasięg to nie wszystko – fotografowie mogą zwiększyć ogniskową nawet dwukrotnie, łącząc obiektywy z konwerterami RF 1,4x lub RF 2x i korzystając z funkcji AF i IS. W takiej konfiguracji obiektyw RF 1200mm F8L IS USM jest stanie uchwycić najdrobniejsze szczegóły obiektów oddalonych o ponad 400 metrów.

Zaprojektowany niedawno inteligentny system optyczny umożliwia firmie Canon uzyskanie tak niesamowitych ogniskowych przy zachowaniu mniejszych rozmiarów konstrukcji niż w przypadku tradycyjnych super-teleobiektywów tego typu. Prezentowane modele są znacznie mniejsze także od swoich odpowiedników z linii EF. Obiektyw RF 800mm F5.6L IS USM, ważący nieco ponad 3,1 kg, to najlżejszy i najkrótszy obiektyw firmy Canon z serii L o ogniskowej 800 mm. Natomiast RF 1200mm F8L IS USM to najmniejszy obiektyw o takich parametrach w historii1. Przy wadze 3,34 kg jest 5 razy lżejszy (czyli aż o 13 kg!) od swojego legendarnego poprzednika EF 1200mm f/5.6L USM. Ponadto jest od niego o 30 cm krótszy.

Niezrównana wydajność optyczna

Modele RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM skonstruowano tak, by robiły wrażenie. Współdziałając z wydajną funkcją stabilizacji obrazu w celu redukcji drgań i uzyskania wyraźnych, szczegółowych zdjęć, obiektyw RF 800mm F5.6L IS USM może wydłużyć czas naświetlania aż o 4,5 stopnia, a RF 1200mm F8L IS USM o 4 stopnie. Obiektyw 800 mm cechuje się również dużym maksymalnym otworem przysłony (f/5,6) dla tej ogniskowej, zapewniając doskonałą wydajność i jakość obrazu. W obu modelach 9-listkowa okrągła przysłona przesuwa się o 1/8 stopnia, co pozwala uzyskać płynniejsze przejścia między zmianami szerokości przysłony podczas nagrywania wideo.

Oparte na inteligentnej konstrukcji obiektywy z serii RF korzystają z wiodącej w branży technologii optycznej firmy Canon. Wyposażone w elementy wykonane z fluorytu, szkła Super UD i UD, obiektywy RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM gwarantują nieskazitelną rozdzielczość obrazu i doskonałą korekcję aberracji chromatycznej. Powłoki ASC w połączeniu z ulepszoną konstrukcją obiektywu zapobiegają występowaniu tzw. duszków i minimalizują efekt flary. Mimo wykorzystania dodatkowych układów optycznych w prezentowanych obiektywach firmie Canon udało się zmniejszyć odległość ogniskowania do rekordowego w swojej klasie poziomu 2,6 m w przypadku modelu RF 800mm F5.6L IS USM (mniej niż połowa odległości w porównaniu z innymi obiektywami 800 mm f/5.6) oraz do 4,3 m w przypadku modelu RF 1200mm F8L IS USM. Pozwala to śledzić obiekty w dużym zakresie odległości.

Przekrój poprzeczny przez układ optyczny RF 800mm F5.6L IS USM

Przekrój poprzeczny przez układ optyczny RF 1200mm F8L IS USM

[Tłumaczenie treści z ilustracji]:

Powłoka fluorowa – Fluoryt – Soczewka Super UD – Przysłona – Soczewka stabilizacji obrazu – ASC – Płaszczyzna obrazu Powłoka fluorowa – Fluoryt – Soczewka Super UD – Przysłona – Soczewka stabilizacji obrazu – ASC – Płaszczyzna obrazu
Soczewka ostrości – Soczewka UD – Optyczny element powiększający Soczewka ostrości – Soczewka UD – Optyczny element powiększający
Przekrój poprzeczny przez układ optyczny RF 800mm F5.6L IS USM Przekrój poprzeczny przez układ optyczny RF 1200mm F8L IS USM

 

Ciesz się mocą systemu EOS R

Możliwości i niewielka masa tych super-teleobiektywów powodują, że stanowią one doskonałe uzupełnienie aparatu EOS R3 — kombajnu Canon przeznaczonego do fotografii sportowej. Modele RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM korzystają z systemu AF aparatu EOS R3, przez co można śledzić obiekty i wykonywać zdjęcia z prędkością do 30 klatek na sekundę. Dzięki pierścieniowemu mechanizmowi USM, systemowi Dual Power Drive, a także szybkiemu procesorowi oraz zoptymalizowanemu algorytmowi AF obiektywy pozwalają na szybkie, a przy tym ciche automatyczne ustawianie ostrości — idealne do rejestrowania szybko poruszających się obiektów. Konfigurowalne przyciski ogranicznika AF na obiektywie dają fotografom większą kontrolę podczas ustawiania ostrości. Pracując z obiektywami z serii RF, fotografowie mają dużą elastyczność, mogą bowiem korzystać z tych samych elementów dodatkowych, takich jak filtry i osłony.

Solidna konstrukcja dla profesjonalistów

Obiektywy RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM skonstruowano w taki sposób, aby mogły sprostać różnym warunkom, w których pracują fotografowie: od miejsc upalnych po wilgotne czy zakurzone. Aby zapobiec przedostawaniu się brudu i wody do obiektywu, mocowania, przełącznik i pierścienie regulacji ostrości zaprojektowano z myślą o odporności na działanie kurzu i kropel. Powłoka fluorowa zapobiega z kolei przyklejaniu się oleju, wody i kurzu do przedniej soczewki. Obiektywy RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM wyposażono w powłokę refleksyjną, która pochłania promieniowanie podczerwone, umożliwiając długotrwałe fotografowanie nawet w gorącym klimacie. Biała powłoka świetnie uodparnia obiektyw na warunki atmosferyczne, szczególnie promieniowanie UV i pomaga zachować jakość optyczną poprzez obniżenie temperatury korpusu obiektywu.

Dzięki zaawansowanej konstrukcji optycznej opracowanej przez najwyższej klasy inżynierów firmy Canon obiektywy RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM zapewniają bezkompromisową wydajność w każdych warunkach.

 

Aby dowiedzieć się więcej o modelach RF 800mm F5.6L IS USM i RF 1200mm F8L IS USM, odwiedź strony:
https://www.canon.pl/lenses/rf-800mm-f5.6l-is-usm/
https://www.canon.pl/lenses/rf-1200mm-f8l-is-usm/

Najważniejsze cechy obiektywu RF 800mm F5.6L IS USM:

 • Super-teleobiektyw o długości ogniskowej 800 mm
 • Kompaktowy obiektyw o maks. średnicy 163 mm i długości 432 mm
 • Waga: 3,14 kg
 • Duża przysłona f/5.6
 • 4,5-stopniowa stabilizacja obrazu
 • Konstrukcja odporna na kurz i krople
 • Minimalna odległość ogniskowania: 2,6 m

Najważniejsze cechy obiektywu RF 1200mm F8L IS USM:

 • Super-teleobiektyw o długości ogniskowej 1200 mm
 • Kompaktowy obiektyw o maks. średnicy 168 mm i długości 537 mm
 • Waga: 3,34 kg
 • 4-stopniowa stabilizacja obrazu
 • Konstrukcja odporna na kurz i krople
 • Minimalna odległość ogniskowania: 4,3 m

1 Na podstawie badań przeprowadzonych przez Canon, stan na 23 lutego 2022 r.

*Informacja prasowa firmy Canon: Canon wprowadza na rynek dwa nowe obiektywy RF, w tym obiektyw AF do aparatów bezlusterkowych z najdłuższą ogniskową na świecie.

źródło: https://www.canon.pl/press-centre/press-releases/2022/02/canon-lanches-two-new-rf-lenses-including-the-world-longest-focal-length-af-lens/

foto: materiały informacyjne firmy Canon:

źródło: https://www.canon.pl/press-centre/press-releases/2022/02/canon-lanches-two-new-rf-lenses-including-the-world-longest-focal-length-af-lens/

# RF 800mm F5.6L IS USM

# RF 1200mm F8L IS USM

# super-teleobiektywy Canona

 

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!