FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowceCanonFotonowościfototografia smartfonowakamery micro 4/3smartfonySony

Najważniejsze wydarzenia roku 2019 na rynku sprzętu fotograficznego w telegraficznym skrócie

Na rynku sprzętu fotograficznego w roku 2019 moim zdaniem nie było spektakularnych wydarzeń i premier sprzętu fotograficznego. Na rynku fotografii cyfrowej trwa bezlusterkowa rewolucja. W 2019 roku pojawiły się nowe modele obiektywów do bezlusterkowców u każdego z wielkiej trójki wiodących producentów sprzętu fotograficznego. Nowe modele obiektywów zaprezentowali niezależni producenci obiektywów jak Sigma i Tamron. Nikon do swoich pełnoklatkowych bezlusterkowców Z6 i Z7 rozwijał trzy serie obiektywów: wyjątkowo ostre stałogniskowe obiektywy o jasności f1.8, jasne profesjonalne zoomy o stałej jasności f2.8 oraz amatorskie lekkie zoomy o stałej jasności f4. W 2019 roku pojawił się długo oczekiwany portretowy obiektyw 85 mm/f1.8 do bezlusterkowców Nikona. Canon w 2019 roku wprowadził budżetową pełną klatkę Canon EOS RP. W porfolio obiektywów Canona pojawiły się super jasne obiektywy stałogniskowe o jasności f1.2 do bezlusterkowców Canon EOS R oraz Canon EOS RP.

W 2019 roku Sony wprowadziło na rynek pierwszy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Sony A7R IV z matrycą o rozdzielczości 61 MPix. Sony pokonało granicę 50 MPix w matrycach pełnoklatkowych typu Exmor R CMOS. Sony uzupełniło swoje portfolio obiektywów o teleobiektywy i super teleobiektywy do fotografii sportowej. W 2019 roku Ricoh ogłosił, że nadal będzie produkował lustrzanki cyfrowe i nie zamierza produkować bezluterkowców. Dostrzegalną zmianą na rynku sprzętu fotograficznego jest ciągły wzrost cen nowych modeli aparatów i obiektywów, a jednocześnie wzrost konkurencji na rynku profesjonalnych aparatów cyfrowych. W 2019 roku Panasonic stał się członkiem elitarnego grona producentów pełnoklatkowych bezlusterkowców prowadzając aż 3 modele aparatów bezluterkowych z pełnoklatkową matrycą: Panasonic Lumix DC-S1, Panasonic Lumix DC-S1R, Panasonic Lumix DC-S1H. Liderem we wprowadzaniu nowości na rynku bezlusterkowców w 2019 roku było Sony, które wprowadziło na rynek aż 5 nowych korpusów, w tym dwa pełnoklatkowe oraz trzy z matrycami o rozmiarze APS-C. Sony w tym roku wprowadziło na rynek drugą już generację Sony A9 oraz czwartą generację Sony A7R oraz kolejne modele bezlusterkowców z serii A6000: Sony A6100, Sony A6400, Sony A6600. Najbardziej dynamicznym segmentem rynku sprzętu fotograficznego jest rynek aparatów cyfrowych do smartfonów.

Największym wydarzeniem na rynku fotografii mobilnej było zaprojektowanie i wyprodukowanie matrycy o rozdzielczości 108 Mpix przez firmę Samsung. Wkrótce pojawią się nowe statystyki sprzedaży sprzętu fotograficznego w 2019 roku. Jedno jest pewne najbardziej popularnym aparatem cyfrowym w 2019 roku był smartfon.

Komentarz: Moim zdaniem najważniejszymi wydarzeniami w 2019 roku na rynku sprzętu fotograficznego były:

  • pojawienie się na rynku pełnoklatkowego bezlusterkowca z matrycą o rozdzielczości ponad 60 MPix,
  • zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji w aparatach cyfrowych i smartfonach,
  • zaprojektowanie i produkcja seryjna matryc do smartfonów o rozdzielczości ponad 100 MPix,
  • pojawienie się na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców czwartego producenta.
error: Content is protected !! Treści są chronione!!!