Jakim obiektywem fotografować dzieci?
Dzisiaj zamiast nowości porcja wiedzy. Wielu rodziców chce fotografować swoje dzieci i często pyta z jakiego obiektywu najlepiej korzystać podczas fotografowania dzieci. Najważniejszymi parametrami obiektywu jest jego ogniskowa oraz jasność. Do fotografowania dzieci potrzebujemy obiektywu o jasności w granicach f1.8 do f2.8, gdyż jasny obiektyw pozwala uzyskać małą głębię ostrości. Dzięki małej głębi ostrości możemy uzyskać ostrą twarz dziecka na pierwszym planie i rozmyte tło na drugim planie. Drugą istotną cechą każdego obiektywu jest ogniskowa lub zakres ogniskowych w przypadku zoomu.
Do fotografowania dzieci aparatami pełnoklatkowymi warto używać obiektywów o ogniskowych 85 do 135 mm, które nie tylko pozwalają na uzyskanie małej ostrości ale nie wprowadzają na zdjęciach deformacji twarzy jak obiektywy szerokokątne. Jeśli chcemy uzyskać szerszy kadr to można korzystać z obiektywu standardowego dla pełnej klatki czyli obiektywu o ogniskowej około 50 mm. W przypadku aparatów z matrycą nie pełnoklatkową kąt widzenia obiektywu zmniejsza się i występuje pozorne wydłużenie ogniskowej. Dla aparatów systemu micro 4/3 ogniskową współczynnik wydłużenia ogniskowej wynosi 2x a w przypadku aparatów z matrycą APS-C współczynnik zwiększenia ogniskowej wynosi 1.5 x. W przypadku fotografowania dzieci aparatem systemu micro 4/3 dobrym wyborem jest obiektyw o ogniskowej 45 mm.
Fotografując dzieci możemy korzystać też z jasnych zoomów o jasności 2.8 o zakresie ogniskowych 24-70 mm lub 70-200 mm, co zapewnia duży komfort podczas fotografowania. Podczas fotografowania dzieci bardzo ważne jest oświetlenie a to temat na inny felieton.