FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowcefotografia przyrody

Jaki aparat do fotografowania zwierząt?

Dzisiaj kilka słów o aparatach do fotografowania zwierząt. Wielu miłośników fotografii cyfrowej chce fotografować zwierzęta zarówno domowe jak i dzikie. Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie: Jaki aparat jest najlepszy do fotografowania zwierząt? Domowe zwierzaki w ujęciach statycznych można fotografować z powodzeniem średniej klasy smartfonem albo nawet tanią amatorską lustrzanką. Znacznie trudniej fotografuje się zwierzęta w ruchu. Fotografujący dziką przyrodę doskonale wiedzą, że podczas fotografowania zwierząt w ruchu wymagania wobec sprzętu gwałtownie rosną. Podczas fotografowania zwierząt w ruchu nie tylko się przydają, ale są niezbędne: szybki i precyzyjny autofokus ciągły oraz duża szybkość zdjęć seryjnych. Uszczelniony i ergonomiczny korpus, intuicyjne menu, podwójne gniazdo kart pamięci, matryca o dużej rozpiętości tonalnej i wysokiej użytecznej czułość ISO, system stabilizacji matrycy to kolejne ważne cechy aparatu, które warto brać pod uwagę w podczas wyborze sprzętu do fotografowania zwierząt.

Aparat do fotografowania zwierząt w ruchu powinien posiadać:
– wysokiej czułości matrycę
– szybki i precyzyjny system autofokusa AF-C oparty o detekcję fazy
– pokrycie punktami AF całej powierzchni matrycy
– wysoką czułość autofokusa
– podwójne gniazda kart pamięci
– szybki i energooszczędny procesor obrazu
– wieloosiową stabilizacje matrycy w korpusie o dużej skuteczności
– intuicyjne menu aparatu
– wysokiej klasy wizjer elektroniczny (dotyczy bezlusterkowców)
– obrotowy ekran o dużej rozdzielczości
– możliwość ładowania akumulatora poprzez łącze USB
– ergonomiczny kształt korpusu
– uszczelniony korpus chroniący wnętrze aparatu przed kurzem i zachlapaniem
– akumulator o dużej pojemności (dotyczy bezlusterkowców)
– dobre chłodzenie (dotyczy bezlusterkowców)

W 2024 roku najlepszymi aparatami do fotografowania zwierząt są pełnoklatkowe bezlusterkowce. Wielu miłośników fotografowania dzikich zwierząt nadal używa flagowych pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Wyjątkowa popularnością wśród miłośników fotografii przyrody cieszy się nie pełnoklatkowa legendarna lustrzanka Nikon D500. Pomimo, że jest to lustrzanka z matrycą formatu APS-C to umożliwia robienie doskonałych technicznie zdjęć nie tylko dzikiej przyrody. Na rynku jest spory wybór pełnoklatkowych bezlusterkowców takich producentów jak Nikon, Canon, czy Sony. Zdaniem ekspertów najszybsze pełnoklatkowe bezlusterkowce pod względem szybkości działania autofokusa na rynku to Sony A1, Sony A9M2, Nikon Z6II, Nikon Z7II, Nikon Z8, Nikon Z9, Canon EOS R5, Canon EOR6,  Canon EOS R3.

W internecie można znaleźć testy poszczególnych modeli bezlusterkowców. Zdaniem profesjonalistów nie warto kierować tylko internetowymi opiniami o szybkości autofokusa i jakości generowanego obrazka, ale warto samemu przetestować szybkość i precyzje działania autofokusa czy jakość generowanego obrazka. Wybieranie aparatu do fotografowania zwierząt a szczególnie dzikich zwierząt warto jednak zacząć od wyboru obiektywów. Fotografia to system, bo zawsze fotografuje się zestawem czyli aparatem z obiektywem. Najlepszy korpus nie zrobi doskonałych zdjęć jeśli założy się do niego słaby optycznie obiektyw z wolnym autofokusem. Do fotografowania zwierząt najczęściej używa się jasnych teleobiektywów. Ale to już temat na inny artykuł…

Aktualizacja: lipiec 2024

Na rynku pojawił się nowy flagowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z9. Aparat posiada szybki autofokus wsparty sztuczną inteligencją (A1). Podstawowymi zaletami tego bezlusterkowca są  nowoczesna matryca stacked CMOS , bardzo wysoka szybkość zdjęć seryjnych oraz brak mechanicznej migawki.Kolejnym aparatem, który dostępny jest na rynku jest Nikon Z8 czyli tańszy i mniejszy odpowiednik topowego Nikona Z9.

Hashtagi do mediów społecznościowych:

#fotografiazwierząt #fotografiaprzyrodnicza #fotografiaprzyrody #aparatfotograficzny #dzikaprzyroda #fotografiaprzyrodnicza #fotografowaniezwierząt #fotografiaprzyrody #fotografiaprzygodowa #fotografia #fotografiadzikiejprzyrody #fotografiaterenowa #aparatdofotografowaniazwierząt

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim

Warto przeczytać:

Najlepsze bezlusterkowce pełnoklatkowe w 2024 roku
Odkryj najlepsze bezlusterkowce dostępne w 2024 roku. Dowiedz się, jakie modele oferują najwyższą jakość zdjęć i filmów oraz jakie są ich kluczowe specyfikacje.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!