FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowceNikon

Praktyczny poradnik: Czy warto kupić Nikona Z5?

Dzisiaj przy zimowej kawce temat zakupu Nikona Z5? Na początku marca kilka osób pytało nas czy warto zakupić Nikona Z5 zarówno do zastosowań amatorskich i profesjonalnych. Zacznijmy od specyfikacji. Nikon Z5 posiada pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24 MPix oraz procesor obrazu EXPEED 6. Hybrydowy system autofokusa w Nikonie Z5 korzysta z 273 polowego systemu detekcji fazy. Nikon Z5 umożliwia użytkownikowi robienie zdjęć seryjnych z prędkością do 4.5 klatki na sekundę. Migawka mechaniczna Nikonie Z5 oferuje zakres czasów naświetlania od 30 s od 1/8000 sekundy. Nikon Z5 jest zasilany z akumulatorka typu EN-EL15c, ale można go zasilać również starszymi wersjami akumulatorków: EN-EL15b/EN-EL15a/EN-EL15. Bezpośrednim konkurentem Nikona Z5 na rynku jest Canon EOS RP. Aktualna czerwcowa cena Nikona Z5 z adapterem FTZ w Polsce to około 5950 zł.

Zalety:
– pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24 MPix
– ergonomiczne menu
– stabilizacja matrycy
– dwa gniazda kart pamięci SD/SDHD/SDXC

Wady:
– wysoka cena korpusu w porównaniu do ceny korpusu pełnoklatkowej lustrzanki amatorskiej
– wysoka cena obiektywów z bagnetem Nikon Z
– małe portfolio obiektywów z mocowaniem Nikon Z

Zastosowania Nikona Z5:

Nikon Z5 to wszechstronny aparat, który doskonale sprawdza się w różnych dziedzinach fotografii. Dzięki swojej pełnoklatkowej matrycy i zaawansowanym funkcjom, jest idealnym wyborem dla:

  1. Fotografii portretowej: Duża matryca i jasne obiektywy pozwalają na tworzenie zdjęć z pięknym efektem bokeh i naturalnymi kolorami.
  2. Fotografii krajobrazowej: Szeroki zakres dynamiczny i wysoka jakość obrazu umożliwiają uchwycenie szczegółów nawet w terenowych warunkach oświetleniowych.
  3. Fotografii ślubnej: Solidna konstrukcja i wydajna stabilizacja obrazu sprawiają, że jest wystarczającym sprzętem podczas długich sesji ślubnych.
  4. Fotografii ulicznej: Kompaktowa i lekka budowa aparatu, w połączeniu z cichym autofokusem, sprawia, że Z5 jest dobrym aparatem do dyskretnego fotografowania w miejskim otoczeniu.
  5. Fotografii podróżniczej: Uszczelniona konstrukcja odporna na kurz i wilgoć, a także stosunkowo popularna bateria, czynią go dobrym towarzyszem podczas podróży.
  6. Fotografii produktowej: Wysoka rozdzielczość i precyzyjny autofokus pomagają w uchwyceniu szczegółów małych przedmiotów.

Wnioski:

Nikon Z5 to aparat dla zaawansowanego amatora. Głównymi zaletami tego aparatu są stabilizacja matrycy i ergonomiczne menu. Zdaniem wielu użytkowników maksymalna użyteczna czułość ISO przy akceptowalnym szumie to 6400 ISO. Z punktu widzenia amatora dużym plusem dla Nikona Z5 są dwa gniazda na tanie karty pamięci typu SD/SDHD/SDXC. Do profesjonalnych zastosowań warto wybrać wybrać sprzęt z wyższej półki jak na przykład Nikon Z6 II, Nikon Z7 II, Canon EOS R6, Sony A7 III, Sony A7R III. Teoretycznie do Nikona Z5 za pomocą adaptera FTZ można podpiąc wszystkiego obiektywy Nikon z bagnetem wyposażone w silnik autofokusa. Warto wypożyczyć Nikona Z5 i przetestować przed zakupem szybkość działania autofokusa ergonomię pracy z obiektywami podłączanymi do aparatu za pomocą adaptera FTZ. Nikon Z5 to aktualnie najtańszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikona.

Hashtagi do mediów społecznościowych

#NikonZ5 #Nikon #Bezlusterkowiec #Fotografia #FotografiaPortretowa #FotografiaKrajobrazowa #FotografiaŚlubna #FotografiaUliczna #AparatFotograficzny #Photography #CameraGear #FullFrame #MirrorlessCamera #PhotographyTips #CameraReview #TechReview #FotografiaPodróżnicza #PhotographyLovers #CameraTech #PhotoEquipment

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!