FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowcelustrzanki

Czy warto kupić lustrzankę cyfrową w 2020 roku? Kilka refleksji…

Czy warto kupić lustrzankę cyfrową w 2020 roku? Odpowiedź na to pytanie zależy od punktu widzenia z jakiego patrzymy na zakup lustrzanki. Zakup lustrzanki przeanalizujemy pod kątem ekonomicznym, pod kątem technicznym, pod katem ergonomii oraz pod kątem zastosowań lustrzanek w fotografii amatorskiej i zawodowej.

Czy warto kupić lustrzankę pod kątem ekonomicznym?
W segmencie lustrzanek cyfrowych można wyróżnić trzy kategorie lustrzanek: amatorskie, półprofesjonalne oraz profesjonalne.
Zakup lustrzanki ma sens tylko wtedy gdy będzie korzystać z wymiennych obiektywów do lustrzanki. Jeśli chcemy wykorzystać cały potencjał lustrzanki powinniśmy zakupić kilka obiektywów niezbędnych do fotografowania w danej dziedzinie fotografii.
Zakup amatorskich lustrzanek jest opłacalny tylko w przypadku promocji oraz zakupu obiektywów innego producenta niż producent lustrzanki. Nie ma najmniejszego sensu kupowania lustrzanki z kitowym ciemnym zoomem w 2020 roku. Kitowy zoom od lustrzanki cyfrowej trudno sprzedać a jakość kitowych zoomów jest ogólnie słaba. Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie amatorskie lustrzanki mają mniejsze matryce niż matryca pełnoklatkowa o rozmiarze około 24 mm x 36 mm. Kupując obiektywy do lustrzanki amatorskiej nie wykorzystasz ich w profesjonalnej lustrzance pełnoklatkowej.
Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem fotografii to masz inne wymagania wobec sprzętu fotograficznego. Inne wymagania wobec sprzętu fotograficznego ma profesjonalista, który posiada kilka obiektywów do lustrzanek. Moim zdaniem adapter umożliwiający podłączenie obiektywów do bezlusterkowca jest prowizorką, bo obiektywy zaprojektowane do bezlusterkowców działają znacznie lepiej pod kątem szybkości i precyzji autofokusa i rzutują lepszy obraz na matrycę.
Jeśli jesteś początkującym zawodowcem to warto policzyć całkowity koszt zakupu lustrzanki wraz z obiektywami, które będziesz używał podczas fotografowania: 14-24 mm, 24-70 mm, oraz 70-200 mm i porównać z całkowitym kosztem zakupu bezlusterkowca wraz z podstawowymi obiektywami: 14-24 mm, 24-70 mm, oraz 70-200 mm. Jeśli zawodowo zamierzasz fotografować stałkami to możesz policzyć całkowity koszt zakupu lustrzanki wraz z obiektywami, które będzie używał podczas fotografowania: 35 mm, 50 mm, oraz 85 mm i porównać z całkowitym kosztem zakupu bezlusterkowca wraz z podstawowymi obiektywami: 35 mm, 50 mm, oraz 85 mm. Obiektywy do bezlusterkowców są niestety znacznie droższe niż obiektywy do lustrzanek. Im więcej obiektywów masz zamiar kupić tym bardziej opłaca się kupować lustrzankę. Z drugiej strony lustrzanka z tą samą matrycą i procesorem obrazu kosztuje więcej niż bezlusterkowiec.


Czy warto kupić lustrzankę pod kątem technicznym?
Lustrzanka cyfrowa do czasu pojawienia sie bezlusterkowców była najczęściej wybieranym aparatem przez profesjonalistów. Za kilka lat standardem będzie pełnoklatkowy bezlusterkowiec z stabilizacją matrycy, szybkim i precyzyjnym autofokusem, wydajnym procesorem obrazu oraz dużym buforem do zdjęć seryjnych. Rozwój elektroniki przyczynił się ogromnego postępu w produkcji bezlusterkowców i obniżenia cen aparatów bezlusterkowych. Najnowsze rozwiązania techniczne będą stosowane w pełnoklatkowych bezlusterkowcach. W 2020 roku producenci sprztu fotograficznego wprowadzają na rynek rozwiązanie pośrednie czyli lustrzanki hybrydowe, które łączą funkcje lustrzanki i bezlusterkowca. Lustrzanki hybrydowe mają te same matryce i procesory obrazu co bezlusterkowce. Lustrzanki hybrydowe dzięki temu mają rozbudowane tryby video oraz tryby fotografowania w live view. Podsumowując pod kątem technicznym w 2020 roku warto jedynie kupić lustrzankę hybrydową. Podstawową zaletą lustrzanki jest optyczny wizjer pokazujący obraz bez opóźnienia. Inną praktyczną zaletą lustrzanek cyfrowych jest energooszczędność, która umożliwia zrobienie ponad tysiąca zdjęć na jednej naładowanej baterii. Podstawową wadą lustrzanek cyfrowych są problemy z właściwym ustawianiem ostrości czyli front focus (FF) lub back focus (BF). W dużym uproszczeniu problem wynika z niewłaściwego ustawienia lustra w lustrzance cyfrowej.


Czy warto kupić lustrzankę pod kątem ergonomii?
Lustrzanki cyfrowe są projektowane od wielu lat i niektóre modele są ergonomiczne. Odpowiedni kształt korpusu oraz właściwe rozmieszczenie przycisków sterujących ułatwia fotografowanie lustrzanką cyfrową. Dodatkowo można dokupić grip, który ułatwia robienie zdjęć w pozycji pionowej. Inną zaletą półprofesjonalnych lustrzanek jest intuicyjne menu ustawień aparatu. Kolejną zaletą lustrzanek jest lepsze wyważenie całego zestawu podczas fotografowania teleobiektywami.


Czy warto kupić lustrzankę pod kątem zastosowań?
Od wielu lat panuje moda na lustrzanki wśród amatorów. Profesjonaliści wybierają lustrzanki świadomi ich wad i zalet. Fotografia sportowa, fotografia przyrodnicza, fotografia lotnicza, fotografia reporterska są to dziedziny, gdzie flagowe pełnoklatkowe lustrzanki długo jeszcze będą w stanie konkurować z bezlusterkowcami. Lustrzanki cyfrowe były często używane w makrofotografii czy w fotografii medycznej. Flagowe lustrzanki potrafią sprostać praktycznie wyzwaniom z każdej dziedziny fotografii. Podstawową zaletą lustrzanek pod kątem zastosowań jest ogromna ilość obiektywów produkowanych przez producentów lustrzanek i producentów niezależnych. Producenci bezlusterkowców dopiero tworzą pełną game obiektywów do aparatów bezlusterkowych.
Warto jednak wiedzieć, że nie każda lustrzanka półprofesjonalna nadaje się do fotografii reporterskiej, sportowej czy ślubnej. W fotografii reporterskiej ważna jest szybkość i precyzja autofokusa, szybkość zdjęć seryjnych, ilość zdjęć w serii oraz wysoka użyteczna czułość matrycy. Początkujący profesjonaliści zapominają często jak bardzo praktyce ważna jest wodoodporność i pyłoszczelność korpusu lustrzanki oraz obiektywów fotograficznych.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!