FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

AktualnościFotonowościInformacje prasowe

Canon EOS R6 Mark II – informacja prasowa

Warszawa, Polska, 2 listopada 2022 r. – Canon wprowadza na rynek EOS R6 Mark II, jak dotąd najszybszy zaawansowany pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, wzbogacający flagową linię EOS R. Oferuje 40 klatek na sekundę, świetnie działający AF nawet w słabym świetle i rejestrację wideo w rozdzielczości 6K RAW / 4K UHD. Najnowszy model poszerza ofertę aparatów hybrydowych i oferuje jeszcze większe możliwości mocowania obiektywu RF, na nowo definiując standardy wyznaczone przez EOS R6. Zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów, poprzeczka wędruje w górę, dzięki połączeniu czołowej w swojej klasie wydajności, szybkości aparatu, stabilności i profesjonalnych funkcji rejestracji wideo.

Najszybszy aparat systemu EOS R

EOS R6 Mark II

EOS R6 Mark II

 

Niezrównana ostrość

Dzięki zastosowaniu tej samej technologii procesora DIGIC X, która stanowiła podstawę modeli EOS R5, EOS R6 i cenionego EOS-1D X Mark III, oraz nowej matrycy CMOS o rozdzielczości 24,1 megapiksela, aparat EOS R6 Mark II obsługuje technologię Dual Pixel CMOS AF II nowej generacji, która zapewnia niezrównaną szybkość i niezawodność.

Aparat EOS R6 Mark II może śledzić obiekty z zachowaniem ostrości w ruchu. Korzystając z ulepszonej sztucznej inteligencji opartej na głębokim uczeniu się, rozpoznaje ludzi, pojazdy1 – m.in. również samoloty i pociągi – oraz zwierzęta. W tym ostatnim przypadku dokonano aktualizacji, umożliwiającej rozpoznawanie koni i zebr2. Rodzaj wykrywanego obiektu można wybrać w menu lub korzystając z nowej opcji Auto, w zależności od scenariuszy fotografowania. Dzięki zaawansowanemu śledzeniu oczu, użytkownicy mogą określić, które oko (lewe czy prawe) ma mieć priorytet podczas ustawiania ostrości. Jeśli oczy nie zostaną wykryte, EOS R6 Mark II ustawia ostrość na twarz w kadrze. Nawet jeśli osoba fotografowana odwróci się na chwilę, jej głowa nadal będzie śledzona, a jeśli zniknie z kadru, aparat przejdzie do śledzenia ciała.

Aparat EOS R6 Mark II może pochwalić się najskuteczniejszym w skali światowej działaniem stabilizacji obrazu (IS)3 w zakresie do 8 stopni. Wykorzystując połączone systemy IS, optyczny i w korpusie, może fotografować z długą ekspozycją, z ręki, bez utraty wyrazistości i ostrości. Fotografowie mogą również uchwycić otoczenie, niezależnie od panujących warunków – ostrość bez drgań przy poziomie światła nawet do -6,5 EV4, a także możliwość fotografowania z czułością sięgającą ISO 102 400.

Szybkość nowej generacji dla systemu EOS R

EOS R6 Mark II jest najszybszym jak dotąd aparatem serii EOS firmy Canon5, ustanawiając nowe rekordy prędkości. Może fotografować w sposób ciągły z szybkością do 40 klatek na sekundę6 – opcjonalnie 20 klatek na sekundę i 5 klatek na sekundę z elektroniczną migawką – oraz do 12 klatek na sekundę z migawką mechaniczną, rejestrując ulotne chwile, ledwo dostrzegalne dla ludzkiego oka. W porównaniu z aparatem EOS R6 nowa matryca ogranicza efekt rolling shutter, umożliwiając wykorzystanie elektronicznej migawki aparatu do uchwycenia szybko poruszających się obiektów.

EOS R6 Mark II podąża ponadto za potrzebami fotografów, rejestrując akcję przed rozpoczęciem fotografowania, z półsekundowym wyprzedzeniem w trybie RAW Burst – to wielka zaleta podczas fotografowania obiektów, których zachowanie jest nieprzewidywalne, od tenisistów po małe dzieci. Tryb RAW Burst wykonuje zdjęcia w sposób ciągły z prędkością 30 klatek na sekundę dla maksymalnie 191 klatek, zapisując każdy obraz w pojedynczym pliku CR3. W każdym przypadku aktywny jest tryb śledzenia AF. Poszczególne zdjęcia można wyodrębnić z serii za pomocą oprogramowania Digital Photo Professional firmy Canon lub w aparacie i zapisać jako pojedyncze pliki JPEG, HEIF lub RAW.

Naprzeciw oczekiwaniom – udoskonalone możliwości rejestracji wideo

Wykorzystując pełną szerokość matrycy, EOS R6 Mark II jako jedyny aparat w swojej klasie7 może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K 60p UHD (bez tzw. kropa), z jednoczesnym ustawianiem ostrości Dual Pixel CMOS AF II. Wszystkie materiały 4k są tworzone przez nadpróbkowanie wyjścia 6K matrycy, co zapewnia doskonałą jakość obrazu. Na potrzeby niezależnych filmowców domagających się jeszcze wyższej wydajności, EOS R6 Mark II wyprowadza przez wyjście HDMI sygnał 6K RAW, który można nagrać na rejestratorze Atomos Ninja V+ w formacie ProRes RAW. Opcja ta zapewnia większą liczbę szczegółów, a także możliwość dostosowania parametrów takich jak balans bieli w postprodukcji.

Twórcy mogą aktywować tryb wstępnego nagrywania filmów z czasem trwania 3 lub 5 sekund – gdy jest włączony, wideo jest stale przesyłane przez aparat w trybie gotowości, umożliwiając uchwycenie akcji jeszcze przed naciśnięciem przycisku nagrywania. Tryb ten doskonale nadaje się do rejestrowania wyjątkowych lub nieprzewidywalnych momentów.

W modelu EOS R6 Mark II zastosowano ulepszoną konstrukcję układu umożliwiającą wydłużenie czasu nagrywania: ponad 40 minut nadpróbkowanego nagrania 4K 60p lub do 6 godzin przy 4k 30p8, w zależności od temperatury otoczenia, miejsca na karcie pamięci i czasu pracy akumulatora. Usunięto też poprzedni maksymalny czas nagrywania trwający 29 minut i 59 sekund

Aparat EOS R6 Mark II może rejestrować materiały filmowe w zwolnionym tempie z jednoczesną obsługą AF, z prędkością do 179,82 klatek na sekundę przy rozdzielczości Full HD. Podczas nagrywania filmów można zastosować funkcję False Colour, co jest szczególnie przydatne w warunkach, w których zazwyczaj dochodzi do prześwietlenia jasnych partii obrazu. Dzięki obsłudze HDR przez PQ, a także popularnej funkcji Canon Log 3, twórcy mogą rejestrować wiernie odwzorowujące rzeczywistość materiały wideo i korzystać z większych możliwości ekspresji. W przypadku używania z obsługiwanymi obiektywami9, aparat EOS R6 Mark II pozwala wykorzystać także korekcję zjawiska „oddychania obiektywu” (focus-breathing), która kompensuje skutki wahań ogniskowej podczas zmiany ostrości, zapewniając efekt kinowy.

Inteligentna łączność

Dzięki zaktualizowanym technologiom Bluetooth v.5 i Wi-Fi (5 GHz) aparat EOS R6 Mark II można łatwo połączyć ze smartfonem i sieciami bezprzewodowymi, które umożliwią szybkie udostępnianie plików i transfer FTP/FTPS/SFTP – co ułatwia edycję i udostępnianie, nawet w podróży. Aparatem można także zdalnie sterować za pomocą aplikacji Camera Connect i EOS Utility, poprzez tethering do komputera PC, Mac lub smartfona przez Wi-Fi lub szybkie złącze USB-C. Dla półprofesjonalnych fotografów i twórców treści ich dostarczanie jest tak samo ważne jak rejestracja zdjęć i filmów – aparat EOS R6 Mark II obsługuje automatyczne przesyłanie plików do platformy chmury image.canon, co pozwala na łatwe udostępnianie i drukowanie zdjęć.

Aparat EOS R6 Mark II może być używany jako kamera internetowa na komputerach PC i Mac z aplikacjami do prowadzenia rozmów wideo, takimi jak Skype, Zoom i Teams, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Ta funkcja plug-and-play jest obsługiwana przez standardowe sterowniki USB Video Class (UVC) i USB Audio Class (UAC), które są wbudowane w systemy operacyjne Windows i MacOS. Aparat zapewnia lepszą jakość obrazu w porównaniu ze standardowymi kamerkami internetowymi.

Większa kreatywność

Dzięki bezproblemowej nawigacji i niezawodnej ergonomii, dotychczasowi użytkownicy aparatów z serii EOS i EOS R System bez żadnego kłopotu będą obsługiwać EOS R6 Mark II. Najnowszy model aparatu od Canon jest również wyposażony w wielofunkcyjną stopkę z interfejsem nowej generacji, która umożliwia korzystanie z nowej serii akcesoriów, w tym z lampy błyskowej SPEEDLITE EL-5. Akcesoria te mogą być używane bez konieczności stosowania przewodów, a w niektórych przypadkach obywają się też bez baterii.

Korpus oferuje trwałość nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Wysokiej rozdzielczości wizjer EVF o rozdzielczości 3,69 mln punktów zapewnia krystalicznie czysty podgląd podczas robienia zdjęć lub nagrywania filmów, ponieważ obraz odświeżany jest z prędkością 120 klatek na sekundę. Oprócz tego EOS R6 Mark II odziedziczył funkcję wspomagania podglądu Optical View Finder z modelu EOS R3, co zapewnia większy zakres dynamiczny oraz naturalnie wyglądający obraz z dobrą widocznością w ciemnych obszarach i jasnych obszarach. Aparat EOS R6 Mark II jest również kompatybilny z tymi samymi bateriami LP-E6 i uchwytem na baterie, co aparat EOS R6, ale z korzystną różnicą w postaci wydłużenia czasu pracy baterii o ok. 50% przy użyciu ekranu LCD.

Aplikacja Canon Camera Connect

Wraz z aparatem EOS R6 Mark II firma Canon wprowadza aktualizację aplikacji Camera Connect App, która zapewnia nowy wygląd i sposób działania, a także poprawę łączności i prostotę obsługi. Aktualizacja w wersji v.3 sprawia, że aplikacja staje się centralnym portalem, umożliwiającym użytkownikom łatwy dostęp do innych programów i usług Canon, takich jak aplikacja do drukowania czy usługa chmury image.canon. Z poziomu aplikacji użytkownicy aparatów Canon mogą podłączyć swój aparat do smartfona lub tabletu, aby występował w charakterze pilota zdalnego sterowania. Mogą też dostroić zdjęcia, pobrać je lub udostępnić w podróży, a nawet pobrać aktualizacje oprogramowania sprzętowego dla swojego aparatu10.

Jednocześnie swoją premierę mają dzisiaj RF 135 mm F1.8L IS USM, teleobiektyw stałoogniskowy idealnie sprawdzający się w zdjęciach portretowych przy słabym oświetleniu oraz SPEEDLITE EL-5, wysokowydajna lampa błyskowa z serii Speedlite przeznaczona do fotografowania ślubów i innych wydarzeń.

Bardziej szczegółowe informacje na temat modelu EOS R6 Mark II dostępne są tutaj: https://www.canon.pl/cameras/eos-r6-mark-ii/Najważniejsze cechy EOS R6 Mark II :• Dual Pixel CMOS AF II
• Migawka elektroniczna 40 klatek na sekundę i migawka mechaniczna 12 klatek na sekundę
• Tryb zdjęć seryjnych RAW z prędkością 30 klatek na sekundę przed wykonaniem zdjęcia
• 8 stopni stabilizacji w korpusie In Body IS
• Matryca o rozdzielczości 24,1 megapiksela

Dalsze informacje
 1. Do pojazdów należą m.in. samochody, motocykle, pociągi i samoloty.
 2. Do zwierząt należą m.in. psy, koty, ptaki i konie.
 3. Kierunek odchyłu/pochylenia, zgodnie z normą CIPA, 8,0 stopni dla modelu RF 24–105 mm F4 L IS USM przy ogniskowej 105 mm.
 4. Z obiektywem f/1,2, centralnym punktem AF i funkcją One-Shot AF, w temperaturze 23°C / 73°F i przy ISO 100. Z wyjątkiem soczewek RF z powłoką w technologii Defocus Smoothing.
 5. Poprawny na dzień 2 listopada 2022 r.
 6. Szybkość zdjęć seryjnych może być mniejsza w zależności od warunków i obiektu fotografowania, konfiguracji aparatu, użytego obiektywu itp. Szczegółowe informacje znajdują się w podręczniku użytkownika „Advanced User Guide”. Informacje na temat obiektywów obsługujących maksymalną szybkość zdjęć seryjnych z serwomechanizmem AF można znaleźć w części „Informacje uzupełniające aparatu EOS R6 Mark II” na stronie internetowej „cam.start.canon”. W zależności od rodzaju obiektu lub warunków fotografowania mogą wystąpić zniekształcenia obrazu spowodowane efektem rolling shutter.
 7. Zgodnie z badaniami firmy Canon na dzień 1 listopada 2022 r.
 8. Jeżeli pozwolą na to bateria i karta pamięci.
 9. Obecnie wspierane obiektywy, po aktualizacji firmware, to:
  – RF 14–35 mm F4 L IS USM
  – RF 15–35 mm F2.8 L IS USM
  – RF 24–70 mm F2.8 L IS USM
  – RF 24–105 mm F4 L IS USM
  – RF 70–200 mm F2.8 L IS USM
  – RF 70–200 mm F4 L IS USM
  – RF 24 mm F1.8 Macro IS STM obsługuje tę funkcję od początku i nie wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego.
 10. Ta funkcja jest dostępna tylko w przypadku wybranych kamer. Więcej informacji można znaleźć na stronie Camera Connect App.

źródło: https://www.canon.pl/press-centre/press-releases/2022/11/never-compromise-your-creativity-master-stills-and-motion-with-the-high-speed-eos-r6-mark-ii/

Oryginalny tytuł informacji prasowej: Wyzwól swoją kreatywność: Canon przedstawia swój najszybszy aparat z flagowej serii EOS R – EOS R6 Mark II

Foto: materiały prasowe firmy Canona

#Canon EOS R6 Mark II

#Canon EOS R6

#System Canon EOS R

#bezlusterkowce Canona

#bezlusterkowce pełnoklatkowe Canona

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!