FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowceobiektywy manualne (MF)obiektywy z autofokusem (AF)SigmaSony

Adaptery do bezlusterkowców Sony

Firma Sony szukając niszy na bardzo konkurencyjnym rynku sprzętu fotograficznego zaprojektowała i wprowadziła na rynek w 2010 roku bezlusterkowce Sony NEX-3 oraz Sony NEX-5, a w 2011 roku Sony NEX-C3, Sony NEX-5N oraz Sony NEX-7. Bezlusterkowce NEX były odpowiedzią Sony na pojawienie się aparatów systemu micro 4/3 z wymienną optyką. Kilka lat wcześniej, w 2006 roku Sony kupiło od Minolty dział aparatów cyfrowych. Pierwszą lustrzanką cyfrową wyprodukowaną przez Sony była Sony α100. W ciągu pierwszej dekady obecności na rynku lustrzanek Sony wypuściła na rynek aż 28 modeli lustrzanek cyfrowych w tym 3 modele pełnoklatkowe oraz dziesiątki modeli obiektywów. Sony tworząc linie bezlusterkowców NEX z nowym mocowaniem obiektywu Sony E wprowadziło na rynek dwa modele adapterów LA-EA1 oraz LA-EA2.
Pełnoklatkowe bezlustrkowce Sony α7, α7R zostały zaprezentowane w październiku 2013 roku Sony α7S w kwietniu 2014 roku. Z powodu małej liczby modeli obiektywów do pełnoklatkowych bezlusterkowców z serii Sony α7 producent wprowadził na rynek kolejne dwa modele adapterów LA-EA3 oraz LA-EA4. Adaptery LA-EA1 oraz LA-EA2 zostały zaprojektowane do bezlusterkowców z matrycą formatu APS-C i mogą winietować w przypadku podłączenia ich do pełnoklatkowych bezlusterkowców z serii α7. W terminologii Sony adaptery: LA-EA1, LA-EA2, określane są jako adaptery obiektywów.

Adapter LA-EA1 umożliwia współpracę obiektywów Sony typu SAM/SSM z mocowaniem A do bezlusterkowców Sony formatu APS-C z mocowaniem obiektywu Sony E. Adapter LA-EA1 nie posiada wbudowanego silnika AF i umożliwia przenoszenie automatyki autofokusa do obiektywów, które posiadają wbudowany silnik AF typu SAM/SSM. System AF wykorzystuje do ustawiania ostrości czujniki wbudowane w aparat. Adapter LA-EA1 obsługuje zarówno system autofokusa oparty na detekcji kontrastu jak i na detekcji fazy. Adapter LA-EA1 może pracować zarówno w trybie pojedyńczego autofokusa (Single AF) lub ciągłego autofokusa (Continuous AF).

Adapter LA-EA2 umożliwia podłączanie obiektywów Minolta/Sony z mocowaniem A bez silnika AF do bezlusterkowców Sony formatu APS-C z mocowaniem obiektywu Sony E. Adapter LA-EA2 posiada wbudowany silnik, który napędza tzw śrubokręt do ustawiania ostrości w obiektywach bez silnika AF. Adapter LA-EA2 posiada półprzepuszczalne lustro i 15 polowy czujnik AF detekcji fazy taki sam jak lustrzance Sony A65. Adapter LA-EA2 może pracować w trybie pojedyńczego autofokusa (Single AF) lub ciągłego autofokusa (Continuous AF).

LA-EA3 jest pełnoklatkową wersją adaptera LA-EA1. Umożliwia on współpracę obiektywów Sony typu SAM/SSM z mocowaniem A do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony z mocowaniem obiektywu Sony E. Adapter LA-EA3 podobnie jak adapter LA-EA1 nie posiada wbudowanego silnika AF i umożliwia korzystanie z autofokusa z obiektywami, które posiadają wbudowany silnik AF typu SAM/SSM. System AF wykorzystuje do ustawiania ostrości czujniki systemu autofokusa wbudowane w pełnoklatkowy bezlusterkowiec. Adapter LA-EA1 obsługuje zarówno system autofokusa oparty na detekcji kontrastu jak i na detekcji fazy. Adapter LA-EA3 może pracować zarówno w trybie pojedyńczego autofokusa (Single AF) lub ciągłego autofokusa (Continuous AF).

Adapter LA-EA4 jest natomiast pełnoklatkową wersją adaptera LA-EA2.Pozwala on na podłączanie obiektywów Minolta/Sony z mocowaniem A bez silnika AF do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony z mocowaniem obiektywu Sony E. Adapter LA-EA2 posiada wbudowany silnik, który napędza tzw śrubokręt do ustawiania ostrości w obiektywach bez silnika AF. Adapter LA-EA2 posiada półprzepuszczalne lustro i wbudowany czujnik AF oparty o detekcję fazy taki sam jak lustrzance Sony A65. Podczas fotografowania obiektywami podłączonymi do aparatu za pomocą adaptera LA-EA4 system autofokusa korzysta z czujników AF w tym adapterze zamiast w aparacie niezaleznie od tego jak szybki i nowoczesny autofokus wudowany jest w aparat. Adapter LA-EA4 może pracować w trybie pojedyńczego autofokusa (Single AF) lub ciągłego autofokusa (Continuous AF).

Adapter Sigma MC-11 umożliwia podłączanie obiektywów Canona i Sigmy do bezlusterkowców Sony z mocowaniem Sony E. Dzieki adapterowi Sigma MC-11 użytkownicy aparatów bezlusterkowych z serii Sony NEX, α5000, α6000 i α7 mogą korzystać z obiektywów dedykowanych dla lustrzanek Canona z mocowaniem Canon EF oraz Canon EF-S. Adapter Sigma MC-11 umożliwia wymianę pomiędzy korpusem a obiektywem danych oraz korzystanie autofokusa oraz ze stabilizacji optycznej w obiektywach Canona lub Sigmy. Adapterem steruje specjalistyczne oprogramowanie (firmware) które sprawdza kompatybilność obiektywu z aparatem. Kolor diody LED na adapterze informuje czy dany obiektyw jest zgodny czy nie.Oprogramowanie adapteru automatycznie rozpoznaje model aparatu i obiektywu. W terminologii Sigmy adapter Sigma MC-11 nazywany jest konwerterem Sigma MC-11. Niektórzy inżynierowie twierdzą, że ten adapter powstał we współpracy Sigmy z firmą Sony.

Pozostaje pytanie: Czy warto korzystać z adapterów? Każdy adapter zwiększa uniwersalność aparatu i umożliwia fotografowanie nowymi obiektywami, które dają większe możliwości tworzenia kreatywnej fotografii.

PS. Niżej wymienione obiektywy typu A marki Minolta™ są niezgodne z adapterami typu A:

AF Xi 28-80/4-5.6
AF Xi 28-105/3.5-4.5
AF PZ 35-80/4-5.6
AF Xi 35-200/4.5-5.6
AF Xi 80-200/4.5-5.6
AF Xi 100-300/4.5-5.6
AF Macro Zoom 3x-1x/1.7-2.8
Wszystkie telekonwertery marki Minolta

Telekonwertery Sony® (SAL-14TC oraz SAL-20TC) również nie są zgodne z adapterami typu A.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!