Najlepsza pełna klatka dla amatora

#pełna klatka dla amatora

# pełnoklatkowy aparat dla amatora

Dzisiaj kilka refleksji o pełnej klatce dla amatora. Wielu początkujących miłośników marzy o robieniu zdjęć pełną klatką. Owi amatorzy myślą, że pełna klatka rozwiąże ich wszelkie problemy techniczne z robieniem zdjęć. Profesjonaliści wiedzą, że nawet najlepszy aparat fotograficzny jest tylko narzędziem do fotografowania czyli robienia dobrych zdjęć. Prędzej czy później owi amatorzy odkrywają, że owa pełna klatka to tak naprawdę mały obrazek. Teoretycznie pełnoklatkowe aparaty cyfrowe mają matryce o rozmiarze fizycznym około 24 mm x36 mm. W praktyce rozmiar matrycy w pełnoklatkowych aparatach może mieć rozmiary: 23,9 mm x 35,9 mm czy 24,1 mm x 35,8 mm. Marketingowo określenie pełna klatka lepiej brzmi niż małoobrazkowa klatka. W fotografii tradycyjnej lustrzankę analogową o rozmiarze klatki 24 mm x 36 mm nazywa się lustrzanką małobrazkową.
Powierzchnia matrycy w aparacie pełnoklatkowym jest około dwukrotnie większa niż w aparacie z matrycą formatu APS-C. W początkach fotografii cyfrowej koszt wyprodukowania  matrycy pełnoklatkowej był bardzo wysoki i producenci aparatów cyfrowych często montowali w lustrzankach cyfrowych matryce formatu APS-C.  Matryca o większej rozdzielczości wymaga szybszego procesora obrazu.  Wraz z rozwojem technologii produkcji matryc i procesorów obrazu ceny tych podzespołów uległy znacznemu obniżeniu.

Pełna klatka dla amatora do… 

W internecie można znaleźć mnóstwo clikbajtowych tekstów typu: “pełna klatka do 2000 zł”, “pełna klatka do 3000 zł”, “pełna klatka za 4000 zł”, “pełna klatka do 5000 zł”. Zdaniem profesjonalistów kupując pełnoklatkowy aparat cyfrowy nie warto kierować się tylko ceną i wielkością matrycy. W praktyce ważna jest nie tylko jakość techniczna zdjęć pod kątem: odzwierciedlenia barw, rozpiętości tonalnej, odtworzenia szczegółów w cieniach i światłach zdjęcia ale także szybkość oraz precyzja działania systemu autofokusa, szybkość wykonywania zdjęć seryjnych, ergonomia obsługi aparatu. Dobrym pomysłem przed zakupem pełnoklatkowego aparatu jest przetestowania tego modelu aparatu cyfrowych przed zakupem w wypożyczalni. Najważniejsze….  aparaty cyfrowe testuje się w realnych warunkach pracy a nie sklepie fotograficznym czy na prezentacji sprzętu.

Testowanie aparatu pełnoklatkowego aparatu cyfrowego przed zakupem

Zdaniem profesjonalistów przed zakupem pełnoklatkowego aparatu cyfrowego warto przetestować:
rzeczywistą szybkość i skuteczność działania autofokusa
zakres użytecznej czułości ISO
zakres rozpiętości tonalnej matrycy
szybkość zdjęć seryjnych
odzwierciedlenie barw
szybkość zapisu zdjęć na nośnikach pamięci.
wielkość szumów przy wysokich wartościach czułość ISO

Rynek aparatów pełnoklatkowych

Rynek pełnoklatkowych aparatów cyfrowych dzieli się na trzy podstawowe segmenty: segment aparatów amatorskich, segment aparatów półprofesjonalnych oraz segment aparatów profesjonalnych. Aktualnie na rynku są dwa rodzaje aparatów pełnoklatkowych: pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe oraz pełnoklatkowe bezlusterkowce. Aktualnie bezlusterkowce pełnoklatkowe produkują: Canon, Leica, Nikon, Panasonic, Sigma, Sony.
Przed zakupem pełnej klatki warto zrobić jedną bardzo ważną rzecz, o której zapomina wielu amatorów.  Warto zainwestować w swoją wiedzę z teorii fotografii. Wśród zaawansowanych miłośników fotografii panuje moda na pełną klatkę. Tymczasem zawodowcy wiedzą, że aparatami z matrycą formatu AP-C lub micro 4/3 można robić bardzo dobre zdjęcia. Wielu zawodowców świadomie używa w swojej pracy aparatów z mniejszymi matrycami niż pełna klatka.

Zalety pełnoklatkowego aparatu:
wysoka jakość techniczna zdjęć
lepsze odzwierciedlenie szczegółów
mniejsza głębia ostrości przy tej samej ogniskowej w porównaniu do aparatów formatu APC-C
mniejsze szumy w matrycy pełnoklatkowej przy tej samej rozdzielczości matrycy

Wady pełnoklatkowego aparatu:
wyższa cena korpusu aparatu w porównaniu do aparatów formatu APC-C
wysokie ceny obiektywów do pełnej klatki
większa waga korpusu aparatu w porównaniu do aparatów formatu APC-C
zwiększone wymiary korpusu aparatów i obiektywów w porównaniu do aparatów formatu APC-C i obiektywów do aparatów formatu APS-C