Zmierzch ery lustrzanek cyfrowych

Obserwując trendy rozwoju aparatów fotograficznych widać już zmierzch ery lustrzanek cyfrowych. Postęp techniczny w rozwoju konstrukcji lustrzanek cyfrowych osiągnął swoje granice. Podczas projektowania lustrzanek cyfrowych wykorzystano dużo doświadczeń zdobytych podczas projektowania i produkcji profesjonalnych lustrzanek analogowych z autofokusem. Nie mniej ograniczenia w szybkości działania lustrzanek cyfrowych wynikają z ich konstrukcji, której idea nie zmieniła się znacząco od czasów skonstruowania pierwszej lustrzanki. Zastosowanie nowoczesnej matrycy czy szybkiego procesora obrazu nie usunie wad i ograniczeń lustrzanki cyfrowej. Współczesne aparaty bezlusterkowe przewyższają lustrzanki cyfrowe pod względem szybkości precyzji działania autofokusa i szybkości zdjęć seryjnych. 

Zarówno Canon i Nikon zaprzestały wprowadzania na rynek nowych modeli korpusów lustrzanek i obiektywów do lustrzanek. Sony od dawna nie produkuje lustrzanek cyfrowych. Jedynym producentem, który zamierza projektować i produkować nowe modele lustrzanek cyfrowych jest Ricoh, który produkuje lustrzanki z logo Pentax. Aktualnie w sklepach internetowych są dostępne lustrzanki cyfrowe z logiem Canona, Nikona oraz Pentaxa.  Z miesiąca na miesiąc oferta lustrzanek cyfrowych staje się coraz skromniejsza pod kątem liczby modeli w porównaniu do liczby modeli bezlusterkowców dostępnych w sprzedaży. Klienci coraz rzadziej decydują się na zakup nowej lustrzanki cyfrowej.

Od 2018 roku obserwujemy przyśpieszenie rozwoju konstrukcji bezlusterkowców. W 2018 roku dwaj najważniejsi producenci sprzętu fotograficznego czyli  Canon i Nikon wprowadzili na rynek swoje pierwsze pełnoklatkowe bezlusterkowce. W 2021 roku Nikon pokazał pierwszego pełnoklatowego flagowego bezlusterkowca Nikona Z9. Kilka miesięcy wcześniej Sony zaprezentowało swojego flagowwca Sony A1. Według spekukacji internetowych Canon planuje planuje pokazać swojego flagowego bezlusterkowca w 2023 roku. W 2022 roku zarówno Canon oraz Nikon nie wprowadziły na rynek nowych modeli lustrzanek. w 2022 roku, a jedynie Ricoh wprowadził na rynek nową lustrzankę cyfrową czyli Pentaxa KF.

W 2023 roku zakup nowej lustrzanki cyfrowej do zastosowań profesjonalnych  ma wątpliwy sens zarówno pod kątem ekonomicznym jak i technicznym. Ceny nowych lustrzanek cyfrowych są porównywalne do bezlusterkowców tej samej klasy. Racjonalnym może być zakup nowej lustrzanki cyfrowej w przypadku, gdy posiadasz kilka obiektywów z bagnetem do lustrzanki. Oczywiście, że lustrzanki robią doskonałe zdjęcia i jeszcze wiele lat będą robić, ale przyszłościowymi aparatami w 2023 roku są jednak bezlusterkowce.

#lustrzanki cyfrowe

#bezlusterkowce

#lustrzanki vs bezlusterkowce

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!