FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

bezlusterkowceFotonowościlustrzanki

Zasilanie aparatów cyfrowych

Niezawodne i poprawne działania aparatu cyfrowego zależy w dużym stopniu od stabilnego i wydajnego źródła zasilania. Podstawowymi źródłami zasilania aparatów są dedykowane akumulatory litowo-jonowe nazywane błędnie bateriami. Lustrzanki cyfrowe posiadają akumulatory pozwalające zrobić od 700 do 1500 zdjęć. Wydajność akumulatorów w bezlusterkowcach sięga od 300 do 500 zdjęć z jednego w pełni naładowanego akumulatora. Wielu miłośników fotografii nie ma świadomości, że bezlusterkowce mają znacznie większe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż lustrzanki cyfrowe. Wynika to z zasady działania i konstrukcji bezlusterkowców, które cały cały przetwarzają i wyświetlają obraz z matrycy światłoczułej. Nowoczesne bezlusterkowce i lustrzanki ponadto posiadają układy stabilizacji matrycy nazywane w skrócie IBIS, które też pobierają cały czas energię. Najwięcej energii potrzebują w zaawansowanych aparatach cyfrowych procesory obrazu, matryca, wyświetlacze, wizjery elektroniczne, układy automatycznego ustawiania ostrości nazywane potocznie autofokusem. Wobec dużego zapotrzebowania na energię bezlusterkowców trzeba posiadać większą ilość zapasowych dedykowanych akumulatorów. Dawniej lustrzanki analogowe z systemem AF były zasilane z baterii lub akumulatorków R6.

Wielu użytkowników aparatów cyfrowych ma dylemat czy kupować oryginalne akumulatory producenta czy zamienniki. Osoby, które chcą ryzykować uszkodzeniem drogiego sprzętu najczęściej kupują droższe akumulatory oryginalne. Osoby, które maja tańszy sprzęt decydują się na zamienniki. Trwałość i wydajność zamienników jest różna ale są zamienniki, które mają dużą wydajność i trwałość. Najczęściej tanie zamienniki mają niższą pojemność niż oryginalne akumulatory do aparatów cyfrowych. Na rynku są także profesjonalne markowe zamienniki o wysokiej jakości i cenie porównywalnej z oryginalnymi akumulatorami. Dzisiaj znacznym ułatwieniem dla miłośników fotografii są ładowarki akumulatorów zasilane przez port USB. Za pomocą takiej ładowarki można naładować akumulatory z dowolnego źródła zasilania, które ma gniazdo USB. Niektóre nowoczesne aparaty fotograficzne umożliwiają ładowanie akumulatorów za pomocą portu USB co jest znacznym ułatwieniem w podróży czy codziennym korzystaniu ze sprzętu. Niektórzy producenci aparatów fotograficznych już pracują nad bezprzewodowym ładowaniem akumulatorów w aparatach cyfrowych.

Zdaniem profesjonalistów nie warto oszczędzać na akumulatorach. Zawodowcy posiadają zapasowe ładowarki oraz kilka dodatkowych akumulatorów do swoich bezlusterkowców lub lustrzanek. Decydując się na zamiennik warto poczytać fora internetowe skupiające użytkowników danego modelu aparatu fotograficznego, którzy chętnie się dzielą wiedzą i doświadczeniem z użytkowania nie tylko akumulatorów. Niektórzy profesjonaliści używają i polecają gripy jako dodatkowe źródło zasilania aparatów cyfrowych. Czym są gripy i jakie mają zalety oraz wady w następnym minifelietonie.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!