FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

podstawy fotografiiporadnik fotograficzny

Wady i zalety obiektywów stałoogniskowych

Większość fotografujących uważa, że tylko obiektywem stałoogniskowym można zrobić zdjęcia o najwyższej technicznej jakości. W rzeczywistości to stwierdzenie jest prawdą tylko w przypadku najlepszych optycznie obiektywów stałoogniskowych na rynku. Zwiększenie średnicy mocowania obiektywów w bezlusterkowcach i opracowanie nowych rodzajów szkła optycznego umożliwiło zaprojektowanie doskonałych optycznie obiektywów stałoogniskowych. Nowoczesne obiektywy stałoogniskowe do bezlusterkowców pozwalaja uzyskać ostrość na całej powierzchnii kadru. Z drugiej strony na rynku jest sporo obiektywów stałoogniskowych o miernej jakości.

Obiektywy stałoogniskowe zwane popularnie stałkami  są podstawowym elementem zestawu fotograficznego profesjonalnych fotografów i zawodowych fotoreporterów. Super jasne obiektywy stałoogniskowe są używane nie tylko do fotografowania, ale coraz częściej są używane do filmowania przy słabym świetle zastanym. Niektórzy producenci bezlusterkowców produkują kamery video do których można podłączyć obiektywy od bezlusterkowców  z zachowaniem funkcji automatyki przysłony oraz automatycznego ustawiania ostrości.  Do filmowania projektowane są specjalne obiektywy o bardzo wysokiej jakości określane jak cinema lenses. Profesjonalne obiektywy do filmowania typu cinema lens produkowane jedynie w wersjach z manualnym ustawianiem ostrości.

Kąt widzenia obiektywu jest odwrotnie proporcjonalny do długości ogniskowej czyli dłuższa ogniskowa tym kąt widzenia mniejszy. Kąt widzenia obiektywu jest także zależny od przekątnej matrycy w aparacie fotograficznym. Im większa przekątna matrycy tym większy kąt widzenia obiektywu podłączonego do aparatu. Najbardziej popularne ogniskowe w portfolio obiektywów stałoogniskowych do pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych i bezlusterkowców: 8 mm, 12 mm, 16 mm, 20 mm, 24 mm, 28 mm, 35 mm, 40 mm, 50 mm, 75 mm, 85 mm, 105 mm, 135 mm, 150 mm, 180 mm, 200 mm, 300 mm, 600 mm, 800 mm, 1000 mm, 1200 mm. Niektórzy producenci produkują obiektywy o nie typowych ogniskowych takich jak: 7,5 mm, 11 mm, 15 mm, 56 mm, 58 mm, 90 mm.

Zalety obiektywów stałoogniskowych:

– wyższa jasność obiektywów stałoogniskowych niż obiektywów zmiennoogniskowych
– wyższa ostrość obrazu na całej powierzchni kadru
– wyższy kontrast obrazu
– mniejsza aberracja chromatyczna (barwna)
– mała głębia ostrości przy fotografowaniu lub filmowaniu super jasnymi obiektywami stałoogniskowymi
– mniej skomplikowana budowa optyczna niż obiektywów zmiennoogniskowych
– mniejsza waga i wymiary obiektywu stałoogniskowego niż obiektywu zmiennoogniskowego o podobnej ogniskowej
– większa trwałość obiektywów stałoogniskowych

Wady obiektywów stałoogniskowych:

– wysoka cena zestawu obiektywów stałoogniskowego wysokiej klasy
– konieczność wymiany obiektywu w celu zmiany kąta widzenia
– konieczność zakupu kilku obiektywów stałoogniskowych
– wysoka waga nowoczesnych skomplikowanych optycznie obiektywów stałoogniskowych
– wysoka waga super jasnych obiektywów stałoogniskowych

Zastosowania obiektywów stałoogniskowych:

1. Fotografia portretowa

Obiektywy stałoogniskowe z szeroką przysłoną (np. 85 mm F/1.4, 85 mm F/1.8) są niezwykle popularne w fotografii portretowej. Pozwalają na uzyskanie małej głębi ostrości i pięknego efektu bokeh, co jest idealne do oddzielania modela od tła.

2. Fotografia krajobrazowa

W fotografii krajobrazowej primy o szerokim kącie (np. 24mm F/1.8) są cenione za swoją ostrość i zdolność do uchwycenia szerokich, rozległych widoków z doskonałą jakością obrazu.

3. Fotografia reporterska i uliczna

Lekkość i kompaktowość obiektywów stałoogniskowych w porównaniu do jasnych zoomów sprawiają, że są one idealne do fotografii ulicznej i reporterskiej. Popularne są tutaj ogniskowe obiektywów takie jak 35 mm i 50 mm, które oferują naturalną perspektywę i pozwalają na dyskretne fotografowanie.

4. Fotografia makro

Obiektywy stałoogniskowe do makrofotografii (np. 100 mm F/2.8 lub 150 mm F2.8) oferują doskonałą ostrość i dużą maksymalną przysłonę, co jest kluczowe do uchwycenia detali w małych obiektach. Pozwalają na uzyskanie dużego odwzorowania do fotografowanego przedmiotu, co jest istotne w tej dziedzinie.

Podsumowanie
Od momentu skonstruowania pierwszych zoomów trwa burzliwa dyskusja czy lepiej fotografować obiektywem stałoogniskowym czy zmiennoogniskowym. Do nauki fotografowania wystarczy średniej klasy obiektyw zmiennoogniskowy 24-70 mm lub 24-120 mm (ekwiwalent ogniskowej dla aparatu pełnoklatkowego). Obiektyw stałoogniskowe są bardzo popularne w fotografii studyjnej, portretowej, ślubnej, reklamowej, reporterskiej. Czy trzeba posiadać super jasny obiektyw stałoogniskowy o jasności F1.2, aby zrobić dobre zdjęcia portretowe? Posiadając wiedzę i doświadczenie można zrobić doskonałe zdjęcia portretowe zoomem o jasności F4. Oczywiście, że superjasne obiektywy stałoogniskowe umożliwiają uzyskanie bardzo płytkiej głębi ostrości, ale zawsze pozostaje pytanie czy ta płytka głębia ostrości jest nam naprawdę potrzebna w tej dziedzinie fotografii, którą uprawiamy?

Warto przeczytać 

Wady i zalety zoomów

Hashtagi do mediów społecznościowych:

#fotografia #obiektywyPrime #primyVsZoomy #fotografiaPortretowa #fotografiaKrajobrazowa #fotografiaUliczna #fotografiaMakro #primeLenses #photography #primeLensPhotography# zaletyobiektywów stałoogniskowych# wadyobiektywówstałoogniskowych

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!