FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

obróbka cyfrowa

W jakim formacie zapisywać zdjęcia?

W internecie jest sporo artykułów o tym w jakim formacie zapisywać zdjęcia? Blogerzy piszą o wadach i zaletach formatów typu RAW i JPG. Z praktyki zawodowej wiem, że takie rozważania są bezsensu, bo jedynym sensownym rozwiązaniem jest zapisywanie zdjęć w formacie RAW plus JPG, jeśli tylko aparat taką funkcjonalność oferuje. Fotoreporterzy są jedynym wyjątkiem, gdyż oni często wybierają tylko format zapisu jpg przy zdjęciach seryjnych, gdzie ważna jest możliwość wykonania dużej ilości zdjęć podczas imprezy sportowej czy koncertu.

Wybór zapisu w formacie RAW wiążę z koniecznością posiadania oprogramowania oraz sprzętu komputerowego o wysokiej wydajności do obróbki zdjęć, a także czasu i umiejętności w zakresie cyfrowej obróbki fotografii. Lustrzanki cyfrowe oraz bezlusterkowce umożliwiają zapis zdjęć w formacie RAW. Aktualnie nawet zaawansowane kompakty umożliwiają zapis zdjęć w formacie RAW. W 2022 roku najbardziej ekonomiczną wielkością  pojemności kart pamięci jest zakres pojemności w granicach 64-128 GB. Kupując kartę o takiej pojemności nie ma problemu z zapisem tysięcy zdjęć jednocześnie w dwóch formatach RAW i JPG.
Wybierając format zapisu RAW warto kupić większe karty pamięci oraz dyski twarde lub macierze dyskowe do przechowania zdjęć. Przygodę z cyfrową ciemnią warto zacząć od zdobycia zaawansowanej umiejętności obróbki zdjęć w programach graficznych zanim zdecydujemy się przejść na format RAW.

#RAW czy JPG

#formaty zapisu zdjęć

#W jakim formacie zapisywać zdjęcia?

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!