Sony α9 II

α9 II (ILCE-9M2)

Komunikat prasowy Sony z dnia 13 października 2019 roku.

Nowy α9 II łączy niezrównaną szybkość modelu α9 z nowymi funkcjami oczekiwanymi przez zawodowych fotografów

Firma Sony ogłosiła kolejny aparat z renomowanej serii pełnoklatkowych korpusów α™ z wymiennymi obiektywami: α9 II (model ILCE-9M2). Zaprojektowano go specjalnie dla fotografów specjalizujących się w fotografii sportowej i reportażowej.

Nowy α9 II jest następcą imponującego modelu α9 i tak jak on wyróżnia się nieosiągalną wcześniej szybkością: zdjęciami seryjnymi w tempie do 20 kl./s[i] — bez znikającego obrazu[ii] i z automatyką śledzenia ostrości/ekspozycji — oraz wyliczaniem parametrów AF/AE 60 razy na sekundę[iii]. W najnowszym korpusie pojawiły się też rozwiązania i możliwości wprowadzone pod wpływem sugestii zawodowych fotografów. Znacząco ulepszono funkcje łączności, w tym przesyłania plików, dodano tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i zoptymalizowano algorytmy sterujące systemem AF. Przeprojektowano też konstrukcję, by zwiększyć trwałość i łatwość obsługi.

— Opinie klientów mają dla Sony pierwszorzędne znaczenie i z uwagą ich słuchamy — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — α9 II jest owocem niezliczonych konsultacji, jakie od premiery korpusu α9 prowadziliśmy z fotoreporterami oraz fotografami agencyjnymi i sportowymi. Dodaliśmy funkcje łączności i współpracy z siecią, dzięki którym zawodowi fotografowie mogą pracować bez porównania sprawniej. Wprowadziliśmy też drobne zmiany w budowie, systemie obsługi i wydajności. Nowy korpus będzie więc bezkonkurencyjnym narzędziem dla fotoreportera, zwłaszcza w połączeniu z niezwykle uniwersalnym systemem obiektywów Sony z mocowaniem typu E, który obejmuje już 55 modeli, w tym teleobiektywy G Master™ 600 mm i 400 mm.

Nowa jakość łączności w zastosowaniach profesjonalnych

Korpus α9 II jest wyposażony w port sieci Ethernet 1000BASE-T do stabilnej transmisji danych z prędkością do 1 Gb/s. Obsługuje też szyfrowaną transmisję plików (FTPS) z użyciem protokołów SSL i TLS. Ulepszenia objęły też zdalne sterowanie aparatem (tethering) z programu komputerowego Remote Camera Tool: zmniejszono opóźnienie wyzwolenia migawki i podglądu obrazu na żywo.[iv] Nowy korpus pozwala na użycie stabilnego i szybkiego łącza sieci bezprzewodowej 5 GHz (IEEE 802.11ac)[v]. W przeciwieństwie do aparatu α9, obsługującego wyłącznie pasmo 2,4 GHz, nowy model jest zgodny ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac.

Aby umożliwić szybszą pracę agencjom informacyjnym, wprowadzono nową funkcję notatek dźwiękowych (Voice Memo), pozwalającą dodawać do zdjęć komentarz głosowy i odtwarzać go przy przeglądaniu obrazów. Dane głosowe można również załączyć do przesyłanych zdjęć, by przekazać fotoedytorom ważne informacje ułatwiające edycję. Fotograf pracujący w terenie może także korzystać z dodatku „Transfer & Tagging add-on” do aplikacji „Imaging Edge™”[vi]. Pozwala on przesłać notatki głosowe wraz ze zdjęciami do urządzenia mobilnego, a następnie automatycznie[vii] przeprowadzić konwersję nagranego głosu na tekst dodawany do obrazów JPEG w formie metadanych IPTC[viii]. W zależności od decyzji użytkownika, proces ten może przebiegać automatycznie albo ręcznie.

Połączenie bezprzewodowej transmisji głosu/obrazu, automatycznej konwersji głosu na tekst i funkcji automatycznego przesyłania obrazów z załączonymi notatkami dźwiękowymi na serwer FTP oznacza, że podczas fotografowania i przesyłania materiału w ogóle nie trzeba się zajmować obsługą smartfona. Aby przyspieszyć pracę, ustawienia protokołu FTP do użycia w aplikacji można przesłać do aparatu przez łącze Bluetooth®.

Najwyższy standard wydajności systemu AF i szybkości działania

Nowy korpus α9 II wyposażono w pełnoklatkowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ o rozdzielczości 24,2 megapiksela[ix] z własnym układem pamięci — taki sam jak w aparacie α9 — uzyskując identyczną, niezrównaną szybkość działania i znakomitą jakość obrazu. W trybie zdjęć seryjnych nowy model może fotografować z szybkością 20 kl./s, całkowicie bezgłośnie[x] i bez zaniku obrazu w wizjerze. W buforze aparatu mieści się do 361 obrazów JPEG[xi] lub do 239 obrazów RAW z kompresją[xii]. Pozwala to nieprzerwanie śledzić obiekt i akcję przy fotografowaniu z użyciem wizjera. Jeśli natomiast wskazane lub konieczne jest użycie migawki mechanicznej, aparat α9 II wykonuje zdjęcia w tempie do 10 kl./s, a więc około dwóch razy szybciej niż α9.

Aparat może stale wyznaczać parametry automatycznej ostrości i ekspozycji — nawet 60 razy na sekundę. Zoptymalizowane algorytmy AF znacząco zwiększają dokładność i efektywność automatycznego ustawiania ostrości. Umożliwia to dokładne uchwycenie bardzo chaotycznego ruchu, z jakim często mają do czynienia fotografowie sportu. Podczas imprez sportowych przyda się także nowo dodany tryb kompensacji migotania[xiii], w którym aparat automatycznie wykrywa obecność świetlówek lub innych źródeł sztucznego światła i odpowiednio koryguje parametry rejestracji, by zapewnić najlepszą jakość obrazu.

Zaawansowany, niezwykle szybki i dokładny system ustawiania ostrości Fast Hybrid AF nowego aparatu α9 II jest oparty na 693 polach AF z wykrywaniem fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej i pokrywających około 93% kadru, oraz 425 polach AF z wykrywaniem kontrastu. Ich połączenie pozwala dokładnie uchwycić wszystkie szybko poruszające się obiekty. O potencjale tego systemu świadczy bogactwo zaawansowanych funkcji: ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko człowieka (Real-time Eye AF) z możliwością wyboru lewego/prawego oka, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko zwierzęcia[xiv], ulepszone dzięki nowemu algorytmowi, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko podczas filmowania[xv], śledzenie w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking)[xvi], wybieranie koloru ramki ostrości czy dotykowe wybieranie pola ostrości przy korzystaniu z wizjera. Ciągłe śledzenie ostrości możliwe jest nawet podczas zdjęć seryjnych z przysłoną ustawioną na więcej niż F16[xvii]. Zwiększa to dokładność zdjęć wykonywanych przy dłuższych czasach migawki.

Udoskonalenia konstrukcyjne i użytkowe

  • Zmodernizowany procesor obrazu BIONZ X™ w pełni wykorzystuje dużą szybkość odczytu danych z przetwornika. Procesor ten współpracuje z układem o dużej skali integracji, zwiększającym szybkość i dokładność wyznaczania ustawień AF/AE, przetwarzania obrazu, wykrywania twarzy itp.
  • Ulepszona, odporna na pył i wilgoć konstrukcja[xviii] spełni potrzeby reporterów, którym przychodzi pracować w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Staranniej uszczelniono wszystkie połączenia między elementami korpusu, a także pokrywę komory akumulatora i gniazdo na nośniki danych.
  • Najnowszy algorytm przetwarzania obrazu osłabia zakłócenia przy średnich i dużych ustawieniach ISO, poprawiając rozdzielczość i jakość obrazu.
  • Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,5 stopnia[xix].
  • Poprawiony kształt uchwytu zapewnia wygodniejsze i pewniejsze trzymanie. Na aparacie można zainstalować uchwyt do zdjęć w układzie pionowym Sony VG-C4EM.
  • Zwiększono średnicę przycisku AF-ON i wzmocniono reakcję na jego naciśnięcie. Przeprojektowano wielofunkcyjny joystick, dodano przycisk blokujący pokrętło kompensacji ekspozycji oraz zmieniono kształt i położenie tylnego pokrętła.
  • Przeprojektowany mechanizm migawki tłumi nawet najmniejsze drgania, które mogłyby spowodować zamazanie obrazu. Zweryfikowana w testach wytrzymałość migawki przekracza 500 000 cykli roboczych[xx].
  • Złącze USB Type-C™ obsługuje standard USB 3.2 I generacji i umożliwia szybkie przesyłanie danych.
  • Dwa gniazda na karty pamięci, współpracujące z kartami SD typu UHS-I i UHS-II, pozwalają zwiększyć ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu.
  • Do stopki Multi Interface Shoe™ (MI) dodano cyfrowy interfejs audio. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie nowego mikrofonu kierunkowego ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR XLR-K3M w celu uzyskania czystszego, wyraźniejszego dźwięku.

Dostępność

Aparat α9 II trafi do sprzedaży w Europie w październiku 2019 r.

Pełne dane techniczne aparatu α9 II znajdują się pod adresem https://www.sony.pl/electronics/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami/ilce-9m2


[i] Tryb zdjęć seryjnych „Hi”. Przy czasie otwarcia migawki nie dłuższym niż 1/125 s. W trybie AF-C maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od trybu zdjęć i używanego obiektywu. Może być wymagana aktualizacja oprogramowania pewnych obiektywów. Informacji o zgodności obiektywów należy szukać na stronach pomocy technicznej firmy Sony.

[ii] W trybie migawki elektronicznej. Przy dłuższych czasach otwarcia migawki zmiany obrazu będą wolniejsze.

[iii] Przy czasie otwarcia migawki nie dłuższym niż 1/125 s. Liczba obliczeń AF zależy od używanego obiektywu.

[iv] Wymagana jest wersja 2.0 lub nowsza. Dalsze informacje o nowych funkcjach programu Remote Camera Tool można znaleźć na jego stronie internetowej pod adresem

[v] Modele sprzedawane w pewnych krajach i regionach obsługują wyłącznie sieci bezprzewodowe IEEE 802.11b/g/n (2,4 GHz). W pewnych krajach i regionach mogą obowiązywać ograniczenia w wykorzystaniu pasma 5 GHz.

[vi] Wymagana jest wersja 1.1 lub nowsza. Wersja 1.1 zostanie wydana w październiku 2019 r. Dalsze informacje o nowych funkcjach dodatku Transfer & Tagging add-on można znaleźć na jego stronie internetowej pod adresem

[vii] Tylko w regionach, w których dostępne są usługi Google. Przekształcenie na tekst nie jest możliwe, gdy długość notatki dźwiękowej przekracza 50 sekund.

[viii] Metadane IPTC (IPTC Metadata) to standardy metadanych zamieszczanych w obrazach cyfrowych. Zostały one sformułowane przez organizację IPTC (International Press Telecommunications Council).

[ix] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu.

[x] Bezgłośne fotografowanie jest możliwe po wybraniu ustawień „Typ migawki: Elektroniczna” oraz „Sygnały audio: Wyłączone”.

[xi] Tryb zdjęć seryjnych „Hi”, karta pamięci UHS-II. Na podstawie testów przeprowadzonych przez Sony.

[xii] Tryb zdjęć seryjnych „Hi”, format RAW z kompresją, karta pamięci UHS-II. Na podstawie testów przeprowadzonych przez Sony.

[xiii] Wykrywane jest tylko migotanie o częstotliwości 100 i 120 Hz. Szybkość zdjęć seryjnych może ulec zmniejszeniu. Fotografowanie z funkcją Anti-flicker nie jest możliwe w trybie migawki elektronicznej, trybie ekspozycji B i podczas nagrywania filmu.

[xiv] Tylko fotografie

[xv] Funkcja ta nie śledzi oczu zwierząt

[xvi] „Śledzenie” w menu

[xvii] Wartość przysłony powyżej F16 można wybrać, gdy parametr [Napęd przy. w tr. AF] jest ustawiony na [Priorytet ostrości]. Zmniejsza się szybkość zdjęć seryjnych. Funkcja ta jest zgodna z obiektywami SEL200600G, SEL35F18F, SEL400F28GM i SEL600F40GM.

[xviii] Nie gwarantuje się stuprocentowej odporności na pył i wilgoć.

[xix] Norma Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie. Obiektyw Planar T* FE 50 mm F1,4 ZA. Z wyłączoną redukcją szumów przy długich czasach ekspozycji.

[xx] Wewnętrzne testy Sony, przy włączonym elektronicznym pierwszym przebiegu kurtyny migawki.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

źródło: https://presscentre.sony.pl/pressreleases/sony-wprowadza-aparat-a9-ii-z-dodatkowymi-funkcjami-lacznosci-i-ulepszeniami-usprawniajacymi-prace-zawodowych-fotoreporterow-i-fotografow-sportu-2927683

Filmową prezentację nowego aparatu α9 II można obejrzeć poniżej: 

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!