FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

obiektyw

O mitach fotograficznych przy kawie

Dzisiaj przy kawie kilka słów o kolejnych mitach ze świata fotografii. W środowisku początkujących amatorów i zawodowców często przekazywane są mity dotyczące cyfrowej fotografii. Wielu amatorów powtarza je bezmyślnie innym amatorom.

Mit 1 – Tylko trzy formaty matryc światłoczułych
Jeden z najczęściej powtarzanych mitów w fotografii cyfrowej, że są tylko popularne 3 formaty (rozmiary) matryc. W popularnych aparatach cyfrowych na rynku aktualnie stosuje się przynajmniej pięć rozmiarów matryc światłoczułych: matryce średniego formatu, matryce pełnoklatkowe, matryce APS-C, matryce micro 4/3, matryce 1/2,3 cala. Na rynku dostępne są aparaty cyfrowe z 8 rozmiarami matryc. Matryce średniego formatu oraz formatu APS-C mają różne rozmiary w zależności od producenta. Aparaty z matrycami średniego formatu nadal są rozwijane i produkowane i cieszą coraz większym zainteresowaniem.

Mit 2 – Rozmiar matrycy nie ma wpływu na czułość użyteczną aparatu cyfrowego
Kolejny mit często powtarzany zarówno w środowisku amatorskim jak i zawodowym. Użyteczna czułość aparatu czyli czułość przy której szumy są akceptowalne zależy od wielkości (powierzchni)piksela. Fizyczna wielkość piksela na matrycy zależy wprost proporcjonalnie wielkości matrycy i odwrotnie proporcjonalnie od rozdzielczości matrycy. Drugim czynnikiem wpływającym na czułość użyteczną matrycy jest jakość elektroniki i oprogramowania procesora obrazu. Nowoczesne procesory obrazu w połączeniu z nowoczesną pełnoklatkową niskoszumową matrycą mogą rejestrować profesjonalnej jakości obrazy przy wysokich czułościach ISO.

Mit 3 – Zawsze lepszy jest obiektyw stałoogniskowy niż zoom
Jeden z bardzo popularnych mitów wśród amatorów i zawodowców, że zawsze obiektywy stałoogniskowy jest lepszy niż obiektywy zmiennoogniskowy zwany zoomem. Teoretycznie obiektywy stałoogniskowe posiadają mniej wady optycznych niż obiektywy zmiennoogniskowe ale programowo można wiele wad obiektywów zmiennoogniskowych zminimalizować lub usunąć podczas obróbki w programie graficznym czyli w postprodukcji.

Mit 4 – Migawka elektroniczna zawsze jest lepsza niż migawka mechaniczna
Migawka elektroniczna ma podstawową zaletę wynikającą z braku elementów mechanicznych. Umożliwia fotografowanie z bardzo krótkimi czasami naświetlania aż do 1/32000 sekundy. Zaletą migawki elektronicznej jest jej cicha praca podczas fotografowania. Podstawową wadą migawek elektronicznych jest efekt rolling shutter. Efekt rolling shutter występuje podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów lub źródeł świata względem aparatu. W internecie jest sporo zdjęć pokazujących zniekształcenia obrazu z powodu efektu rolling shutter. W najnowszych i najdroższych matrycach montowanych do profesjonalnych aparatów stosuje się rozwiązanie nazywane migawką globalną (ang. global shutter), która nie tworzy efektu efektu rolling shutter.

Mit 5 – Najlepsze są obiektywy super jasne stałogniskowe
Mit popularny w środowisku początkujących fotografików i profesjonalistów. Faktycznie stałoogniskowe super jasne obiektywy o jasności od f0.9 do f1.4 umożliwiają uzyskanie bardzo małej głębi ostrości oraz fotografowanie przy bardzo słabym oświetleniu. Na tym zalety super jasnych obiektywów są kończą. Podstawowymi wadami super jasnych obiektywów są duża waga, spore rozmiary, wysoka cena oraz skomplikowana budowa optyczna. Waga super jasnej stałki nie jest problemem, gdy pracujemy w studiu z aparatem na statywie, ale to tylko wyjątek potwierdzający zasadę, że lepiej pracuje się z lekkimi obiektywami zarówno w studio jak i plenerze. Ilość przypadków, kiedy naprawdę potrzebny jest super jasny obiektyw jest naprawdę niewielka.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!