FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

videofilmowanie

Jaki sprzęt do nagrywania videobloga?

W sieci znajdziesz setki porad jaki sprzęt kupić. Większość tych porad napisana jest w stylu kup ten aparat, bo ja nim nagrywam videoblogi. Drogi przyszły videoblogerze przedstawiam Tobie inną propozycje. Zacznij postawienia sobie pytań: O czy będzie Twój videoblog i gdzie będziesz nagrywał swoje filmy na Twój kanał na Yotube czy Vimeo? Jakość i wymagania wobec sprzętu zależą od warunków oświetlenia, wielkości pomieszczenia (studia), warunków atmosferycznych w przypadku nagrywania filmów w plenerze lub w mieście.
Kamera video lub aparat cyfrową z funkcją nagrywania filmów nie jest jedynym wydatkiem videoblogera. Jeśli chcesz profesjonalnie nagrywać filmy na swój videoblog to warto mieć na wyposażeniu oprócz kamery lub aparatu przynajmniej jeden stabilny statyw, lampy do oświetlenia, zewnętrzny mikrofon, dodatkowe obiektywy, zapasowe akumulatory lub gripy do kamery lub aparatu w przypadku nagrywania w plenerze, ginbal do stabilizacji aparatu lub kamery podczas nagrywania w ruchu oraz laptop lub stacja robocza do montażu video. Z doświadczeń wielu blogerów wynika, że wystarczy aparat cyfrowy z funkcją nagrywania filmów. Przed zakupem takiego aparatu sprawdź czy posiada on:

  • szybki i precyzyjny autofokus,
  • możliwość wymiany obiektywów,
  • wysoką użyteczną czułość matrycy,
  • skuteczną stabilizację matrycy działającą podczas nagrywania filmów,
  • obracany o 180 stopni wyświetlacz,
  • możliwość nagrywania filmów w Full HD (1920×1080 pikseli)
  • gniazdo mikrofonowe do podłączenia zewnętrznego mikrofonu

Niektórzy videoblogerzy piszą, że aparat do nagrywania filmów powinien posiadać funkcję nagrywania w 4K. Moim zdaniem początkujący videoblogerowi wystarczy jeśli aparat lub kamera daje wysokiej jakości obraz w Full HD. Montaż filmów w 4K wymaga posiadania drogiego laptopa lub stacji roboczej o dużej wydajności. Jeśli już podejmiesz decyzję jaki sprzęt kupisz to warto go przetestować przed zakupem. W dużych miastach są wypożyczalnie, gdzie można taki sprzęt wypożyczyć na weekend. Warto samemu przetestować sprzęt, żeby się nie okazało, że jakość obrazu i funkcjonalność sprzętu znacznie odbiega od tego co widziałeś w internecie. Moim zdaniem przy zakupie sprzętu nie warto ulegać reklamie, dla początkującego videoblogera zakup profesjonalnej kamery do nagrywania filmów czy bardzo drogich obiektywów są mało rozsądnymi pomysłami. Każdy początkujący videobloger po okresie euforii prędzej czy później stara się minimalizować koszty i racjonalnie wydawać swoje pieniądze. Ale o tym już w innym komentarzu…

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!