Jaki obiektyw wybrać do robienia portretów?

Na rynku dostępne są setki obiektywów o różnej ogniskowej. Miłośnicy fotografii portretowej często zastanawiają się jakim obiektywem można uzyskać najlepsze rezultaty w fotografii portretowej?
Moim zdaniem w fotografii portretowej warto używać obiektywów, których ogniskowa jest w granicach od 1,5 do 2,5 krotności ogniskowej standardowego obiektywu przy danym rozmiarze matrycy. Przy fotografowaniu aparatem o matrycy w rozmiarze pełnej klatki obiektywy do portretu powinny mieć ogniskową od 75 mm do 105 mm.
Przy robieniu zdjęć aparatem z matrycą o rozmiarze APS-C możemy używać obiektywów o ogniskowej od 50 mm do 75 mm. Przy fotografowaniu aparatem z matrycą typu Micro 4/3 do robienia portretów możemy korzystać z obiektywów o ogniskowej 35 mm do 60 mm.
Niektórzy zawodowi reporterzy robią portrety korzystając z lustrzanki z matrycą pełnoklatkowej oraz jasnych zoomów 70-200 mm /f2.8. Niektórzy zawodowi fotograficy korzystają z obiektywów o dłuższej ogniskowej (135 mmm lub 150 mm). Drugim ważnym parametrem oobiektywu jest jasność obiektywu. Moim zdaniem do robienia portretów wystarczają obiektywy o jasności 1.8. Przy fotografowaniu apratami z matrycą pełnoklatkową i obiektywami o jasności 1.4 głębia ostrości jest bardzo mała przy ustawieniu przysłony 1.4.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!