Jaki aparat dla początkujących fotoamatorów? Na czym warto skupić się podczas wyboru aparatu?

Dzisiaj przy gorącej kawce temat aparatu dla początkującego fotoamatora. Celem tego artykułu nie jest tylko polecanie Tobie konkretnych modeli aparatów, ale przekazanie wiedzy jak mądrze dokonać wyboru aparatu, który będzie służył Tobie latami. Zdaniem zaawansowanych amatorów  zakup aparatu warto zacząć od zdobycia elementarnej wiedzy w zakresu fotografii oraz podstaw obsługi aparatu fotograficznego. Nie ma sensu kupować aparatu cyfrowego lub analogowego nie mając podstawowej wiedzy o tym jak działa aparat fotograficzny. Pierwszym etapem procesu zakupu aparatu fotograficznego jest określenie co chcemy fotografować, gdzie chcemy fotografować oraz kiedy chcemy fotografować.

Nie ma aparatów uniwersalnych do fotografowania wszystkiego o każdej porze i w każdych warunkach. Każdy aparat ma swoje wady i zalety. Innego aparatu będziesz potrzebował do fotografii sportowej, a innego do fotografii krajobrazowej czy do astrofotografii. Kolejnym etapem w procesie zakupu jest zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu fotografii, działania oraz obsługi aparatu fotograficznego. Wielu początkujących fotoamatorów pomija ten etap i biegnie do sklepu fotograficznego lub kupuje aparat fotograficzny w internecie.

Aktualnie jest sporo bezpłatnych kursów, artykułów, videoblogów opisujących działanie i obsługę bezlusterkowców, lustrzanek cyfrowych oraz zaawansowanych aparatów kompaktowych. Na stronie naszego bloga jest sporo artykułów edukacyjnych dotyczących wyboru aparatu do konkretnej dziedziny fotografii. Pisaliśmy o tym jak działa przysłona, migawka czy matryca światłoczuła. Jeśli określiłeś już co chcesz fotografować, gdzie i kiedy to kolejnym etapem jest wybór aparatu fotograficznego. Do wyboru masz aparaty kompaktowe, lustrzanki i bezlusterkowce.

Lustrzanki cyfrowe najbardziej nadają się fotografii krajobrazowej, sportowej, lotniczej, portretowej, czy artystycznej. W segmencie lustrzanek cyfrowych można wyróżnić modele amatorskie, półprofesjonalne oraz profesjonalne. Lustrzanki cyfrowe pod kątem wielkości matrycy podzielić na lustrzanki pełnoklatkowe nazywane dawniej małoobrazkowymi (FF) oraz lustrzanki z matrycami nie pełnoklatkowymi (APS-C, DX).

Bezlusterkowce są bardzo dobrym sprzętem do fotografii reporterskiej, ślubnej, makrofotografii, astrofotografii czy fotografii portretowej. Bezlusterkowce różnią się tym od lustrzanek cyfrowych, że posiadają lustra oraz pryzmatu pentagonalnego. Podstawową zaletą bezlusterkowców jest możliwość obserwowania w wizjerze elektronicznym aktualnego obrazu z matrycy ze wszystkim aktualnymi ustawieniami naświetlenia, balansu bieli oraz głębi ostrości. Niektóre bezlusterkowce posiadają funkcje rozpoznawania twarzy oraz oczu wspomagającą automatyczne ustawianie ostrości. Aktualnie na rynku może znaleźć amatorskie, półprofesjonalne oraz profesjonalne modele bezlusterkowców. Pod kątem wielkości bezlusterkowce można podzielić na bezlusterkowce z matrycami rozmiaru: micro 4/3, APS-C, DX, Full Frame, Medium Format. Niektóre bezlusterkowce oferują większą szybkość zdjęć seryjnych jak lustrzanki cyfrowe.

Zdaniem ekspertów aktualnie bezlusterkowce wygrywają szybkością oraz precyzją autofokusa względem lustrzanek cyfrowych o podobnej cenie, ale obiektywy do bezlusterkowców są droższe niż do lustrzanek cyfrowych. Jeśli podoba się Tobie konstrukcja lustrzanki i lubisz oglądać obraz w lustrzance cyfrowej to kup lustrzankę. Zyskasz, bo obiektywy do lustrzanek są tańsze od podobnych obiektywów do bezlusterkowców. Zarówno lustrzanki cyfrowe jak i bezlusterkowce umożliwiają wymianę obiektywów oraz manualne ustawianie ostrości, czasu naświetlenia, przysłony, balansu bieli, czułości matrycy ISO, rodzaju trybu pracy autofokusa. Uszczelnienia pyłoszczelne i bryzgoszczelne korpusu (body) aparatu oraz obiektywów są bardzo przydatną w praktyce cechą aparatów oraz obiektywów.  (aktualizacja 24 listopada 2021 r.)

Zestawienie ciekawych modeli dla początkujących fotoamatorów, którzy chcą świadomie kupować sprzęt do fotografowania.

Lustrzanki dla początkujących:

Nikon D3500
Nikon D5600
Nikon D7500

Bezlusterkowce formatu APS-C (DX) dla początkujących:

Sony A6000
Sony A6400
Nikon Z50
Nikon Z fc

Bezlusterkowce micro 4/3 dla początkujących:

Olympus PEN E-PL9
OM-D E-M10 Mark IV
OM-D E-M5 Mark III

Bezlusterkowce formatu FF (pełnoklatkowe) dla początkujących:

Nikon Z5
Canon EOS RP

Aparaty kompaktowe dla początkujących:

Olympus Tough TG-6
Panasonic Lumix LX100 II
Ricoh GR III
Nikon P1000
Sony RX100 VII

 

#aparat dla początkujących

#aparat kompaktowy dla początkujących

#lustrzanka dla początkujących

#bezlusterkowiec dla początkujących

#aparat dla amatora

#lustrzanka dla amatora

#bezlusterkowiec dla amatora

 

 

 

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!