Czym różni się bezlusterkowiec od lustrzanki?

Dzisiaj wieczorem kilka słów o różnicach pomiędzy bezlusterkowcem a lustrzanką cyfrową. Podstawową różnicą pomiędzy bezlusterkowcami a lustrzanki jest wprowadzenie pełnego toru elektronicznego przetwarzania i wyświetlania obrazu podczas kadrowania i ustawiania ostrości zamiast toru optycznego składającego się lustra i pryzmatu pentagonalnego. Bezlusterkowce posiadają wizjer elektroniczny lub tylko ekran zamiast lustra i pryzmatu pentagonalnego, które posiadają lustrzanki.

W lustrzance cyfrowej obraz tworzony przez obiektyw jest przekazywany do wizjera z wykorzystaniem lustra i pryzmat pentagonalnego.  W aparacie bezlusterkowym zwanym popularnie bezlusterkowcem obraz zarejestrowany przez matrycę światłoczułą przetworzony przez procesor obrazu przekazywany jest wizjera elektronicznego.  W bezlusterkowcu jest mniej ruchomych części, które mogą wywoływać drgania aparatu po naciśnięciu spustu migawki. W przyszłości w nowoczesnych bezlusterkowcach nie będą montowane migawki mechaniczne sterowane elektronicznie. Rolę migawki mechanicznej spełniać będzie migawka elektroniczna. Pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcem bez migawki mechanicznej jest Nikon Z9. W bezlusterkowcach sygnały do sterowania systemem AF przekazywane z czujników AF, które wbudowane są w matrycę.

W bezlusterkowcu podczas kadrowania wyświetlany jest obraz jaki może być zapisany na karcie pamięci. Kolejną różnicą jest fakt, że w bezlusterkowcu matryca i procesor obrazu działają podczas kadrowania i cały czas pobierają energię z akumulatora. Nowoczesne bezlusterkowce Canona i Nikona mają większą średnicę bagnetu niż pełnoklatkowe lustrzanki cyfrowe co umożliwia konstruowanie bardzo jasnych obiektywów do bezlusterkowców. Konstrukcje bezlusterkowca wymyślili inżynierowie z z firmy Olympus. Jednak pierwszy bezlusterkowiec wyprodukowała firma Panasonic. Pierwszy bezlusterkowiec firmy Panasonic pojawił się pod nazwą Lumix DMC-G1. Aktualnie na rynku jest kilkadziesiąt modeli bezluterkowców. W chwili obecnej pełnoklatkowe bezlusterkowce produkują: Canon, Leica, Nikon, Panasonic, Sigma, Sony. W temacie bezlusterkowców można przeczytać lub usłyszeć dziesiątki mitów. Ale o tym już w następnym artykule…

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!