FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

felietonyFotonowościlustrzanki

Co sprawdzić przed zakupem używanej lustrzanki cyfrowej?

Wielu początkujących miłośników fotografii myśli o zakupie używanej lustrzanki na rynku wtórnym. Wiele osób chciałby kupić wyższy model lustrzanki z powodu niższej ceny. Decydując się na zakup używanego aparatu trzeba wiedzieć, że kupno używanego aparatu wiąże się z dużym ryzykiem. Kupując używany aparat nie wiemy jak ten aparat był użytkowany i jakich warunkach był używany. Podczas zakupu aparatu nie warto się sugerować tylko wyglądem zewnętrznym i przebiegiem lustrzanki. Przed zakupem warto zapoznać się dokładnie ze specyfikacją techniczną danego modelu lustrzanki. Nie warto kupować takiego modelu lustrzanki, która nie posiada określonych parametrów lub funkcji, które są nam potrzebne podczas fotografowania. Co warto sprawdzić przed zakupem używanej lustrzanki? Oto nasza propozycja check-listy pomocnej podczas sprawdzenia lustrzanki używanej cyfrowej przed zakupem:

1. Jaki jest przebieg lustrzanki czyli ile zdjęć zostało zrobionych?
2. Czy korpus posiada wgniecenia lub uszkodzenia? Czy korpus (body) lustrzanki jest kompletny?
3. Czy wszystkie złącza do przesyłania danych w lustrzance działają poprawnie?
4. Czy mocowanie obiektywów w aparacie nie jest uszkodzone lub zabrudzone?
5. Czy działają poprawnie wszystkie pokrętła i guziki w korpusie lustrzanki
6. Czy nie jest uszkodzony gwint do mocowania aparatu na statywie.
7. Czy autofocus poprawnie ustawia ostrość przy różnych obiektywach?
8. Czy autofocus poprawnie działa przy słabym oświetleniu?
9. Czy poprawnie działa autofocus w trybie ciągłym?
10. Czy matryca lustrzanki jest czysta?
11. Czy matryca lustrzanki szumi?
12. Czy matryca nie posiada uszkodzonych pikseli?
13. Czy działają poprawnie wszystkie tryby fotografowania?
14. Czy lustrzanka poprawnie zapisuje zdjęcia na karcie pamięci?
15. Jaki jest przebieg lustrzanki czyli ile zdjęć zostało zrobionych?
16. Czy aparat posiada firmowy akumulator zwany potocznie baterią?
17. Jak bardzo zużyty jest akumulator?
18. Czy w komplecie jest firmowa ładowarka?
19. Czy w komplecie są wszystkie kable od lustrzanki?
20. Czy sprzedający posiada pudełko od lustrzanki?
21. Czy sprzedający posiada paragon lub fakturę?
22. Czy lustrzanka była naprawiana lub serwisowana?
23. Czy ekran w lustrzance wyświetla poprawnie zrobione zdjęcia?
24. Jaka wersja firmware (oprogramowania) została wgrana do lustrzanki?

Sprawdzanie używanej lustrzanki warto zacząć od jej przebiegu czyli od ilości wykonanych zdjęć za pomocą tej lustrzanki. W sieci jest wiele programów i stron, gdzie można sprawdzić jaki jest przebieg lustrzanki na podstawie danych, które zawierają zdjęcia wykonane tym aparatem. Nie musimy mieć zdjęcia w formacie RAW. Wystarczy nam plik graficzny z lustrzanki cyfrowej w formacie jpg. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę “shuttercount plus nazwa modelu  lustrzanki”. Możemy także skorzystać z serwisów online Camera Shutter Count lub Shutter Counter. Ocenę stanu technicznego lustrzanki zaczynamy od dokładnego obejrzenia korpusu. Testując używaną lustrzankę sprawdzamy poprawne działanie pokręteł i przycisków, stan mocowania obiektywu, stan styków elektrycznych przenoszących sygnał z korpusu do obiektywu. Następnie sprawdzamy szybkość i celność działania autofokusa. Poprawność działania autofokusa sprawdzamy zarówno w trybie pojedyńczym jak i ciągłym. Ważną czynnością jest sprawdzenie, czy aparat poprawnie zapisuje zdjęcia na karcie pamięci.Przed testowaniem matrycy warto zresetować aparat do ustawień fabrycznych. Testowanie matrycy w lustrzance cyfrowej jest dużo bardziej skomplikowanym procesem. Testowanie matrycy w lustrzance cyfrowej opiszemy w oddzielnym artykule. Przed zakupem warto zweryfikować czy sprzedający posiada wszelkie akcesoria, które producent dołączył do lustrzanki, czyli kable, ładowarka, akumulator, pasek, pudełko, płyta z oprogramowaniem. Dokupienie nowej ładowarki czy akumulatora firmowego wiąże z dodatkowymi wydatkami dla kupującego lustrzankę. Warto zapytać sprzedającego czy posiada paragon lub fakturę zakupu lustrzankę. Naszym zdaniem początkujący amator podczas zakupu droższej używanej lustrzanki powinien poprosić o pomoc doświadczonego fotoamatora lub profesjonalistę, gdyż początkujący miłośnik fotografii nie jest w stanie wychwycić wszystkich wad i uszkodzeń używanego aparatu i ocenić ich wpływu na jakość zdjęć robionych tym aparatem.

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!