FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Bezlusterkowce w astrofotografii

Dzisiaj przy kawce temat bezlusterkowców w astrofografii. Postęp w produkcji przetworników obrazu oraz procesorów obrazu umożliwił bezlusterkowcom konkurowanie z lustrzankami pod kątem szybkości i precyzji autofokusa. Konstrukcja bezlusterkowców umożliwia uzyskanie większej szybkości zdjęć seryjnych. Wielu pasjonatów astronomii zastanawia się czy warto kupić bezlusterkowca do astrofotografii? Moim zdaniem na rynku jest dostępnych kilka modeli bezlusterkowców, które wyróżniają się wysoką użyteczną czułością ISO. Moim zdaniem ciekawymi modelami bezlusterkowców do astrofotografii są: Sony A7SII oraz Canon EOS Ra. Sony A7SIII jest następcą Sony A7SII. Wszystkie wymienione bezlusterkowce Sony posiadają pełnoklatkowe przetworniki obrazu o rozdzielczości 12.2 Mpix. Bezlusterkowce z serii A7S wyróżniają się wysoką jakością zdjęć przy wysokich czułościach. Matryce montowane w bezlusterkowcach w serii Sony A7S zawierają piksele o dużym rozmiarze, które zbierają dużo więcej światła niż mniejsze piksele. Powierzchnia pojedynczego piksela na matrycy Sony A7SII to 69.22 µm². Więcej zbieranego światła przez piksele umożliwia uzyskania większego stosunku sygnał/szum.

Matryce światłoczułe użyte w bezlusterkowcach z serii A7S przesyłają sygnał z matrycy do procesora obrazu w postaci cyfrowej co umożliwia zmniejszenie szumów podczas przetwarzania obrazu. Fotografując obiekty nocnego nieba warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW, gdyż zdjęcia zdjęcia formacie JPG są automatycznie wyostrzane. Sony A7SII nie ma zmodyfikowanego filtra w zakresie podczerwieni. Canon EOS Ra jest specjalnie zaprojektowanym aparatem do astrofotografii. Bezlusterkowiec EOS Ra posiada układ filtrów podczerwieni umieszczony przed matrycą światłoczułą, który przepuszcza czterokrotnie więcej światła w zakresie widma H-Alfa do matrycy niż w standardowym bezlusterkowcu Canon EOS R. Canon EOS Ra posiada podobną matrycę jak lustrzanka cyfrowa Canon 5D MkIV. Canon EOS Ra umożliwia uzyskanie 30 – krotnego powiększenia podglądu obrazu na żywo na ekranie LCD. Powierzchnia pojedyńczego piksela na matrycy w bezlusterkowcu Canon EOS Ra to 28.52 µm². Canon EOS Ra kosztował w listopadzie 2020 roku około 12300 zł. Sony A7SII aktualnie w promocji kosztuje około 7800 zł. Jakość obrazu można ocenić na podstawie zdjęć publikowanych w internecie. Na forach o astrofotografii można znaleźć bardzo wiele fotografii wykonanych tymi modelami bezlusterkowców.

Użyteczna czułość bezlusterkowca jest podstawowym parametrem podczas wyboru tego typu aparatu do astrofotografii. W praktyce najczęściej używa się czułości matrycy w zakresie 1600 – 6400 ISO. Używanie wyższej czułości niż 6400 ISO zmniejsza dynamikę obrazu oraz podwyższa szumy na zdjęciach nieba. Obniżenie czułości do 1600 ISO wymaga stosowania jasnych obiektywów lub teleskopów. Czułość użyteczna bezlusterkowca zależy od fizycznej wielkości pixela, technologii produkcji matrycy światłoczułej, rodzaju procesora obrazu oraz skuteczności chłodzenia matrycy przy długich wydłużając czas ekspozycji kilkukrotnie  Osoby posiadające amatorskie teleskopy z montażem paralaktycznym mogą oczywiście używać niższych czułości ISO wydłużając czas ekspozycji. Istnieje możliwość przerobienia praktycznie każdego bezlusterkowca do astrofotografii poprzez wymianę standardowego filtra podczerwieni na filtr przepuszczający podczerwień. Tak zmodyfikowany bezlusterkowiec staje się mniej uniwersalny i może służyć jedynie do astrofotografii lub fotografii w podczerwieni.

Aktualnie na rynku jest wiele modeli bezlusterkowców i nie ma sensu opisywać każdego modelu czy nadaje się do astrofotografii. Jeśli komuś podoba się inny model bezlusterkowca to przed  zakupem tego aparatu do astrofotografii warto  dowiedzieć się:
Jaka jest czułość użyteczna ISO tego modelu bezlusterkowca?
Jakie obiektywy do astrofotografii są dostępne do tego modelu bezlusterkowca?
Czy można kupić mocowanie do teleskopu do tego bezlusterkowca?
Jaki jest czas pracy ilość zdjęć na jednym akumulatorze w tym modelu bezlusterkowca?
Czy jest podwójne gniazdo do kart pamięci?
Czy można wyłączyć odszumianie zdjęć przy dużej czułości ISO w tym modelu bezlusterkowca?
Czy matryca nie szumi przy długich czasach naświetlania?
Życzymy udanych i ciekawych astrofotek.

Warto przeczytać: 

Lustrzanki w astrofotografii

#bezlusterkowce do astrofotografii

#bezlusterkowce w astrofografii

#astrofotografia

#bezlusterkowce w astronomii

 

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!