FotoVideoRynek

Profesjonalny blog edukacyjny opisujący nowoczesne belusterkowce, lustrzanki, obiektywy, lampy błyskowe, lampy studyjne, kamery video, kamery sportowe, filtry fotograficzne oraz aktualne promocje.

Fotonowości

Sony wprowadza α9 III — pierwszy na świecie pełnoklatkowy aparat z systemem globalnej migawki

Informacja prasowa firmy Sony z dnia 7 listopada 2023 roku*

α9 III to aparat nowej generacji, umożliwiający zdjęcia seryjne z szybkością do 120 klatek na sekundę, rejestrację obrazu bez deformacji, eliminację efektu blackout, synchronizację z lampą błyskową niezależnie od czasu otwarcia migawki i znacznie, znacznie więcej…

7 listopada 2023 roku

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie przełomowego aparatu α9 III z pierwszym na świeciei pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu z systemem globalnej migawki.

Nowy, pełnoklatkowy przetwornik obrazu z globalną migawką imponuje możliwościami. Pozwala między innymi robić zdjęcia seryjne z szybkością do 120 klatek na sekundę bez deformacji obiektu, a ponadto eliminuje tzw. blackout, czyli zanikanie podglądu obrazu podczas zdjęć z dużą szybkością. Matrycę tę połączono z najbardziej zaawansowanym z dotychczasowych systemów AF firmy Sony, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i umożliwia wyznaczanie parametrów AF/AE nawet 120 razy na sekundę. W przypadku używania lampy błyskowej ważną zaletę stanowi możliwość jej synchronizacji z dowolnym czasem otwarcia migawki. Wszystko to sprawia, że korpus α9 III daje zawodowym fotografom zupełnie nowe możliwości utrwalania decydujących momentów.

Nowy korpus α9 III należy do najbardziej doniosłych osiągnięć Sony w dziedzinie obrazu cyfrowego — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor działu IP&S Marketing w Sony Europe. — Zaprojektowano go z myślą o potrzebach i życzeniach zawodowych fotografów i dlatego wszystkie wprowadzone w nim zmiany, od przetwornika poprzez rozmiar po układ przycisków i zawartość menu, odzwierciedlają konkretne oczekiwania i uwagi środowiska. Cieszymy się, że wraz z korpusem α9 III dajemy fotografom nowe możliwości, w tym uchwycenia tego, co dotąd pozostawało nieuchwytne. Jeszcze bardziej dynamiczną ekspresję można uzyskać, łącząc aparat α9 III z obiektywami z bogatej oferty Sony, a zwłaszcza z nowym modelem 300 mm F2.8 G Master, będącym najlżejszym na świecieii teleobiektywem 300 mm z dużym otworem przysłony.

Cechy i funkcje korpusu α9 III

Pierwszy na świeciei przetwornik obrazu z globalną migawką wyznaczający nowe standardy fotografowania:

Korpus α9 III jest wyposażony w pierwszy na świeciei pełnoklatkowy przetwornik obrazu „stacked CMOS” z globalną migawką i własną pamięcią, którego efektywna rozdzielczość wynosi około 24,6 megapikselaiii, oraz najnowszy procesor obrazu BIONZ XR®. Aparat umożliwia zdjęcia seryjne ze śledzeniem AF/AEiv i ciągłością podglądu obrazu z szybkością do 120 klatek na sekundęiv. Automatyczne ustawianie ostrości zapewniają pola AF z wykrywaniem fazy, gęsto rozmieszczone w płaszczyźnie ogniskowej. Dzięki dedykowanemu procesorowi wykorzystującemu sztuczną inteligencję (SI) system AF precyzyjnie rozpoznaje różnorodne obiekty w czasie rzeczywistym. Rejestracja nawet 120 klatek na sekundę i duża dokładność rozpoznawania obiektów pozwalają z łatwością fotografować niepowtarzalne sceny i decydujące chwile, jakich nie uchwyci nieuzbrojone okoiv. Procesor SI w korpusie α9 III wspomaga fotografowanie i filmowanie poprzez dokładne rozpoznawanie kształtów i ruchów obiektów. Umożliwia działanie systemu AF z rozpoznawaniem w czasie rzeczywistym i śledzenie w czasie rzeczywistym, przez co znacznie zwiększa dokładność automatycznego rozpoznawania oczu wybranego obiektuv oraz uzyskiwania i utrzymywania ich ostrości. Do zapewnienia wysokiej jakości fotografii przyczynia się też 5-osiowa stabilizacja matrycy, pozwalająca wydłużyć czas otwarcia migawki o 8,0 stopnivi.

Całkowicie wyeliminowano ograniczenia, jakie narzucały tradycyjne migawki mechaniczne. Najkrótszy czas otwarcia migawki wynosi obecnie 1/80 000 sekundy (1/16 000 sekundy podczas zdjęć seryjnych)vii, co pozwala uchwycić bez żadnych zniekształceń nawet szybko poruszające się obiekty. Zgodne lampy błyskowe Sonyviii, na przykład HVL-F60RM2 i HVL-F46RM (do nabycia oddzielnie), synchronizują się z dowolnym czasem otwarcia migawki, do 1/80 000 sekundy włącznievii. W starszych rozwiązaniach ustawienie czasu otwarcia migawki krótszego od czasu synchronizacji z lampą powodowało drastyczny spadek ilości światła. Obecnie, dzięki synchronizacji lampy z pełnym zakresem czasów, możliwe jest fotografowanie scen niełatwych do uchwycenia z użyciem tradycyjnej technologii. Fotografując lub filmując w świetle z diod LED, można ponadto użyć funkcji „Hi Frequency Flicker”. Pozwala ona precyzyjnie regulować czas otwarcia migawki w czasie podglądu obrazu, a w rezultacie dokładnie dostosować go do właściwości źródła światła i znacznie osłabić skutki migotania o wysokiej częstotliwości.

Użytkownik aparatu α9 III może określić, czy priorytetem jest dla niego jak najszybsze wyzwolenie migawki, czy wyświetlanie obrazu w wizjerze lub na monitorzeix. Nowa funkcja Pre-Capture pozwala zapisać obrazy z okresu poprzedzającego naciśnięcie spustu migawki — jak gdyby czas cofnął się nawet o 1 sekundę. Funkcja zwiększania szybkości zdjęć seryjnychx chwilowo przyspiesza wykonywania zdjęć, dzięki czemu ważne momenty zostają utrwalone w pojemnym buforze. Dzięki zwiększeniu ogólnej wydajności systemu pojedyncza seria zdjęć wykonana z szybkością 30 kl./sxii może zawierać około 390 obrazów JPEG w jakości Wysokaxi.

Użytkownicy wcześniejszych modeli mieli do wyboru maksymalnie trzy ustawienia rozmiaru obszaru ostrości: S, M i L. W najnowszym korpusie dodano dwa kolejne, XS i XL. Funkcja pamięci ostrości/zoomu pozwala zapisać w pamięci aparatu wybrane ustawienie ostrości i ogniskowej, a następnie szybko je przywołaćxiii. Obecnie użytkownik może wybrać nie tylko własny rozmiar ramki balansu bieli, lecz także inne rozmiary. Ułatwia to precyzyjne ustawianie balansu bieli po ustaleniu kompozycji obrazu. Ulepszenia wprowadzone w korpusie α9 III obejmują między innymi nowe algorytmy AF, zapewniające dokładne działanie automatyki ostrości przy jasności od –5 EV (tryb AF-S, odpowiednik ISO 100, obiektyw f/2.0), śledzenie AF podczas zdjęć seryjnych przy f/22xiv i funkcję kompozytowych zdjęć RAW do łączenia serii zdjęć w jeden obraz o wysokiej jakości.

Zaawansowane możliwości filmowania bez deformacji
Przetwornik z globalną migawką eliminuje zniekształcenia obrazów rejestrowanych w postaci filmów lub fotografii. Użytkownik może więc obecnie z łatwością robić zdjęcia pobliskiej scenerii z szybko jadącego samochodu, filmować szybko poruszające się obiekty itp. Nowy aparat jest pierwszym modelem w serii Alpha™, który nie powoduje przycięcia filmów nagrywanych w formacie 4K 120p i zachowuje pełny kąt widzenia używanego obiektywu. Można też nagrywać filmy 4K 60p o wysokiej rozdzielczości, uzyskiwanej poprzez oversampling obrazu 6K.

Korpus α9 III jest wyposażony w technologię S-Cinetone™, opracowaną pierwotnie na potrzeby cyfrowej kamery filmowej VENICE. Nadaje ona naturalny wygląd najjaśniejszym częściom obrazu i pięknie eksponuje osoby i skórę ludzką. Aby zapewnić bogate przejścia tonalne, w aparacie wykorzystano najnowsze rozwiązania z dziedziny wideo i umożliwiono użycie krzywej S-Log3. Jeśli filmowany obraz jest przetwarzany za pomocą krzywej logarytmicznej, użytkownik może zaimportować własną tabelę LUT i zastosować ją w podglądanym obrazie. Korpus α9 III współpracuje z aplikacją mobilną „Monitor & Control”, przeznaczoną dla twórców filmów.

Funkcjonalność i niezawodność w zastosowaniach profesjonalnych
Firma Sony wzięła pod uwagę opinie zawodowych fotografów i zadbała o funkcjonalność i niezawodność, które lepiej spełniają ich potrzeby. Zwiększono między innymi ergonomię uchwytu aparatu. Wygodnie leży on w dłoni i zapobiega nadmiernemu obciążeniu nawet podczas używania teleobiektywu i przy długotrwałej pracy.

Aby ułatwić sobie zdjęcia w układzie portretowym, można nabyć oferowany oddzielnie uchwyt pionowyVG-C5. Zapewnia on taką samą funkcjonalność i uniwersalność, jak aparat trzymany poziomo, i zwiększa komfort pracy podczas długich sesji zdjęciowych. Sam uchwyt i strefa przycisku spustu migawki są zaprojektowane tak samo jak ich odpowiedniki na korpusie — i tak samo wygodne. Elementem korpusu α9 III jest monitor LCD z 4-osiową regulacją pozycji i panelem dotykowym, który umożliwia intuicyjną obsługę przy użyciu najnowszego menu dotykowego. Doskonałą widzialność obrazu zapewnia też wizjer elektroniczny OLED Quad XGA o rozdzielczości 9,44 mln pikseli i współczynniku powiększenia 0,90x, mający taką samą jasność jak wizjer aparatu α7R V. Z przodu korpusu umieszczono przycisk własny. Użytkownik może do niego przypisać między innymi funkcję zwiększania szybkości zdjęć seryjnych, a następnie błyskawicznie zmieniać tempo zdjęć bez zdejmowania palca z uchwytu. Takie rozwiązanie pomaga zawodowym fotografom w czasie zdjęć w każdych warunkach.

Sprawna praca wspomagająca szybkie dostarczanie materiału
W korpusie α9 III wprowadzono nową funkcję filtrowania odtwarzanych obrazów, która umożliwia efektywną selekcję dużych ilości fotografii powstałych w trybie zdjęć seryjnych. Nowością jest również menu funkcji przeznaczone do użytku podczas wyświetlania obrazów. Obie te funkcje znacznie wspomagają pracę w zastosowaniach profesjonalnych, od wykonywania zdjęć po dostarczanie materiału.

Menu funkcji jest teraz dostępne podczas odtwarzania, dzięki czemu użytkownik może efektywnie selekcjonować duże ilości fotografii zrobionych w trybie zdjęć seryjnych. Zawartość menu funkcji dla trybu odtwarzania można zdefiniować wcześniej, aby podczas wyświetlania obrazów wybierać z niego takie funkcje, jak włączanie ochrony, przesyłanie do smartfona czy przesyłanie przez FTP. Menu funkcji pozwala także wybierać i odtwarzać obrazy ze zbioru zawężonego za pomocą filtra odtwarzania, a dzięki temu szybko dostarczać określone obrazy. Aparat jest wyposażony w tylny mikrofon do nagrywania notatek głosowych. Podczas fotografowania znajduje się on w pobliżu ust i umożliwia nagrywanie wyraźnego dźwięku nawet w zgiełku. Takie nagrania audio można przesyłać przez FTP razem ze zdjęciami. Aparat pozwala na zdefiniowanie 20 zestawów metadanych zgodnych ze standardami IPTC (International Press Telecommunications Council) — międzynarodowego organu konsultacyjnego, w którego pracach uczestniczą dostawcy wiadomości z różnych krajów.

Aparat α9 III może przesyłać dane nawet dwa razy szybciej od modelu α9 II. Transmisja w paśmie 5 GHz gwarantuje najwyższą szybkość i stabilność zarówno fotoreporterom i autorom zdjęć sportowych, którzy muszą natychmiast dostarczyć materiał przez FTP, jak i w zastosowaniach studyjnych. Korpus α9 III daje różne możliwości zapisu fotografii i filmów na nośniki w dwóch gniazdach. Obsługiwane są karty CFexpress typu A i karty SD UHS-I i UHS-II.

Aparat jest zgodny z profesjonalną aplikacją mobilną „Transfer & Tagging”, która przyspiesza dostarczanie materiału, i z aplikacją „Remote Camera Tool”, pozwalającą zdalnie sterować zdjęciami przy użyciu komputera PC podłączonego do sieci przewodowej LAN. Oprócz tego firma Sony planuje wydać wiosną 2024 r. nową wersję pakietu do tworzenia oprogramowania Camera Remote SDK, który umożliwia zdalne sterowanie pracą aparatu i zmienianie ustawień zdjęć.

Dodatkowo planowane są różne ulepszenia funkcjonalne, takie jak obsługa FTP, odtwarzanie naprzemienne czy obsługa standardu C2PAxv xvi. Zostaną one wprowadzone poprzez aktualizację oprogramowaniaxvii.

W przyszłościxvii firma Sony zamierza rozszerzyć funkcje takie jak kompensacja niestabilności kąta widzenia, odtwarzanie naprzemienne i obsługa standardu C2PA na modele α1 i α7S III.

Dostępność
Aparat α9 III i uchwyt VG-C5 będzie można zamawiać od stycznia 2024 r. u wielu autoryzowanych dealerów Sony,

###

Informacja o Sony Corporation
Sony Corporation jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Group Corporation, odpowiedzialnym w Sony Group za dział Entertainment, Technology & Services (ET&S). Realizując wizję „dalszego zapewniania Kando i Anshin* ludziom i społeczeństwu na całym świecie poprzez technologię i poszukiwanie nowych wyzwań”, Sony Corporation wspiera Sony Group technologią, dzięki której może powstawać rozrywka przyszłości.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.sony.net/ ​ ​ ​

* Oba słowa pochodzą z języka japońskiego. Kando oznacza emocje. Anshin ma różne znaczenia, takie jak spokój ducha, pewność, niezawodność i zaufanie.
Uwagi:

i Wśród cyfrowych aparatów fotograficznych z wymiennymi obiektywami. Stan z chwili zapowiedzi produktu w listopadzie 2023 r. Badanie przeprowadzone przez Sony.
ii Stan z chwili zapowiedzi produktu w listopadzie 2023 r. Badanie Sony, wśród wymiennych obiektywów 300 mm F2.8 do pełnoklatkowych aparatów cyfrowych.
iii Efektywna liczba pikseli, w przybliżeniu.
iv Warunki testowe Sony. W pewnych warunkach maksymalna liczba klatek na sekundę w trybie zdjęć seryjnych może być niższa. Szybkość zdjęć seryjnych zależy od obiektywu używanego w trybach AF-C. Informacji o zgodności obiektywów należy szukać na stronach pomocy technicznej firmy Sony. https://www.sony.net/dics/ilce9m3cnlns/ Wymagana jest również aktualizacja oprogramowania samego obiektywu. Wydanie oprogramowania nastąpi nie wcześniej niż w grudniu 2023 r.
v Podczas zdjęć w trybie AF z włączoną funkcją rozpoznawania obiektu. Stan rozpoznawania twarzy, oczu itp. można monitorować, gdy włączona jest funkcja wyświetlania ramki rozpoznawania obiektów.
vi Normy Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie. Obiektyw FE 50 mm F1.2 GM. Redukcja szumów przy długich czasach ekspozycji: wyłączona.
vii W przypadku używania przysłony F1.8 lub większej czas otwarcia migawki nie może być krótszy niż 1/16 000 sekundy. Czasu migawki 1/80 000 sekundy nie można wybrać po włączeniu funkcji „Zmienna migawka” i gdy na korpusie nie ma obiektywu.
viii Wymagana jest aktualizacja oprogramowania. Aktualizacja oprogramowania zostanie wydana równocześnie z rozpoczęciem sprzedaży aparatów α9 III. Kiedy czas otwarcia migawki jest krótszy niż 1/10 000 sekundy, poszczególne zdjęcia mogą różnić się jasnością i kolorami. Przy pewnych ustawieniach czasu otwarcia migawki moc błysku może nie osiągnąć ręcznie ustawionej wartości, a ilość światła będzie niewystarczająca. Szczegółowe informacje podano na następującej stronie pomocy technicznej: https://www.sony.net/dics/ilce9m3fl/
ix Kiedy wybrane jest domyślne ustawienie [Auto/Wył.], w chwili rozpoczęcia zdjęć nie występuje efekt blackout, a moment wyzwolenia migawki jest dobierany tak, aby zapewnić optymalne opóźnienie wyświetlacza. Ustawienie [Szybkie wyzwolenie/Wł.] maksymalnie ogranicza opóźnienie wyzwolenia migawki, a efekt blackout występuje tylko na pierwszym obrazie z serii. Ustawienie [Stabilne wyzwolenie/Wł.] ogranicza zróżnicowanie opóźnienia wyzwolenia migawki, a efekt blackout występuje tylko na pierwszym obrazie z serii. Ułatwia to wyzwolenie migawki w żądanym momencie.
x Zdjęcia seryjne mogą zostać przerwane, gdy funkcja zwiększania szybkości zdjęć seryjnych zostanie użyta do zmiany szybkości z małej na przekraczającą 60 kl./s lub z dużej na niższą niż 30 kl./s.
xi Z użyciem kart pamięci Sony CEA-G160T CFexpress typu A (sprzedawanych oddzielnie). Warunki testowe Sony.
xii Warunki testowe Sony. W pewnych warunkach maksymalna liczba klatek na sekundę w trybie zdjęć seryjnych może być niższa. Szybkość zdjęć seryjnych zależy od obiektywu używanego w trybach AF-C. Informacji o zgodności obiektywów należy szukać na stronach pomocy technicznej firmy Sony.
xiii Funkcja pamięci ostrości współpracuje ze zgodnymi obiektywami, takimi jak FE 300 mm F2.8 GM OSS. Ustawień pamięci ostrości/zoomu nie można przywoływać, gdy przycisk spustu migawki jest wciśnięty do połowy. W przypadku obiektywów stałoogniskowych można zaprogramować jedynie ostrość. Jeśli używany jest obiektyw zmiennoogniskowy bez elektrycznej regulacji zoomu, ustawienia ostrości i zoomu można zapisywać i przywoływać tylko zdalnie, przy użyciu programu komputerowego Remote Camera Tool. Szczegółowe informacje znajdują się na następującej stronie internetowej: https://support.d-imaging.sony.co.jp/app/remotecameratool/l/index.php
Zapisane ustawienie ostrości/zoomu można przywołać tylko wtedy, gdy założony jest obiektyw używany w chwili zapisu ustawień. Zgodność zależy od obiektywu.
xiv Kiedy funkcja [Napęd przysłony w trybie AF] jest ustawiona na [Priorytet ostrości], otwór przysłony może być mniejszy niż f/22. Uzyskiwane rezultaty zależą od warunków wykonywania zdjęć i używanego obiektywu.
xv Organizacja normalizacyjna opracowująca otwarte standardy i specyfikacje techniczne dotyczące pochodzenia i autentyczności treści cyfrowych.
xvi Dostępność będzie ograniczona do wybranych krajów i regionów.
xvii Aktualizacja oprogramowania dostępna od wiosny 2024 r.
#Sony A9III #trzecia generacja Sony A9III #następca Sony A9II #reporterski bezlusterkowiec Sony

źródło: https://www.sony.pl/presscentre/sony-wprowadza-a9-iii-pierwszy-na-swiecie-pelnoklatkowy-aparat-z-systemem-globalnej-migawki
foto: materiały prasowe producenta aparatu

error: Content is protected !! Treści są chronione!!!